Soğuk Bir Şey Yiyip İçtiğinde Ölme Riski Taşıyan Soğuğa ve Kışa Alerjisi Olan Kadın

Favorilerime
Ekle

Bahar alerjisi, polen alerjisi, çeşitli gıda alerjileriniz var ve hayatınızın çok zor olduğunu düşünüyorsanız 21 yaşındaki Arianne Kent ile tanışmalısınız.

Zira Arianne yıllardır çok nadir bir alerjik reaksiyonla mücadele etmek zorunda: Kış alerjisi!

Kış alerjisi dediğimize bakmayın genç kadının alerjisini soğuk havalarda dışarı çıkmaktan dondurma yemeye her şey tetikleyebiliyor ve üstelik bu durum hayatına mal olabilecek kadar da ciddi.

Soğukla temas ettiğinde tüm vücudu kabarıyor, hatta komaya girme riski taşıyor

14 yaşındayken evinin bahçesindeki karları kürerken bir anda tüm vücudunun kabarmaya ve kaşınmaya başladığını fark etmiş Arianne. Yediği bir şeyin alerjiye neden olduğunu düşünüp hastaneye gittiğinde ise yapılan testler sonucu soğuğa alerjisi olduğu ortaya çıkmış.

Soğuğun tetiklediği ürtikerden muzdarip olan Arianne soğuk rüzgardan soğuk suya ya da bir anda oluşan sıcaklık değişimlerine kadar her şeyden çok ciddi etkileniyor ve bir anda hastaneye kaldırılmak zorunda kalıyor.

Üstelik vücudunun bu dış etmenlere gösterdiği tepkiler de çok ciddi. Vücudunun her yerinin kabarması ve kaşınması haricinde Arianne komayla sonuçlanabilecek anafilaksiye (solunum yollarında şişme ile tıkanmaya bağlı olarak bilinç kaybı, hatta ölüme kadar gidebilen reaksiyona) girme riski de taşıyor.

"Kışa alerjim var" dediğinde kimse inanmıyor

Arianne bu hastalığı yüzünden soğuk günlerde dışarı çıkamıyor ve tüm kış eve hapis şekilde yaşıyor. Ona göre en zor şeylerden biriyse insanların alerjilerini ciddiye almaması. Hastaneye kaldırıldığında acildeki görevlilere "Soğuğa alerjim var" dediğinde inanmadıklarını, çevresindekilerin "Arianne hep üşüyorsun tamam ama bu alerjin olduğu anlamına gelmez" dediklerini söylüyor genç kadın.

En ufak şeylerin bile alerjisini tetiklediğini anlatan Arianne önce kolunda küçük kabarcıkların çıktığını, ardından tüm vücudunun şiştiğini söylüyor. "Derim yanmaya ve kaşınmaya başlıyor, ardından tıpkı astım gibi boğazım kaşınıyor ve nefes alamamaya başlıyorum. Şoka girme riskim olduğu için yanımda hep EpiPen taşımak zorundayım" diyor genç kadın.

Peynir, yoğurt, turşu gibi yiyecekleri hayatından çıkarmak zorunda bile kalmış

"Soğuk bir şey içtiğimde hemen boğazım kaşınmaya başlıyor, dondurma yediğimde de aynı durum geçerli" diyen Arianne şöyle devam ediyor, "Soğuk bir havuza girmekten ya da soğuk bir şeyler içmekten her zaman kaçınabilirim ama havanın ne zaman bir anda soğuyacağını ya da yağmur yağmaya başlayacağını bilemiyorsun. Bu durum benim kontrolümün tamamen dışında."

Arianne yıllar içinde hastaneye gitmek zorunda kaldığı zamanları azaltmayı başarmış. Bunu da beslenmesini değiştirmesine borçlu. Histamin içeren yiyeceklerin yasaklı olduğu Arianne bu sebeple peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ile turşu, ananas ve fermente edilmiş etleri de hayatından tamamen çıkarmak zorunda kalmış.

Üstelik Arianne bir süre önceye kadar bir restoranın mutfağında çalıştığını söylüyor. Mutfak giysilerinin üzerine kazak ve hırka giydiği için müdürünün profesyonel olmamakla suçladığı Arianne buzdolabından bir şeyler almaya gönderildiğinde ise hemen kabarmaya ve kaşınmaya başlıyormuş. Durumunu gören iş arkadaşları onu zamanla anlamaya başlamış ama Arianne alerjisine kötü geldiği için mutfaktaki işini de böylelikle bırakmak zorunda kalmış.

ladbible

ladbible

Ne diyelim, gerçekten çok zor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?