https://people.com/health/mom-fights-back-after-nurse-body-shames-daughter/ | people

13 Yaşındaki Kıza 'Neden Bu Kadar Şişmansın?' Diyen Hemşireye Annenin Tepkisi

Favorilerime
Ekle

Julie Venn, 13 yaşında bir kız çocuğu annesi. Aynı zamanda spor eğitmeni olan kadın bir gün kızını yıllık sağlık kontrolüne götürüyor. Ancak burada yaşadığı bir olay anneyi o kadar sinirlendiriyor ki yaşadıklarını Facebook üzerinden paylaşma ihtiyacı hissediyor.

Ergenlik dönemindeki kızının "olmayan fazla kiloları" yüzünden bir hemşire tarafından küçük düşürüldüğüne inanan annenin bu tepkisine bazıları çok hak verirken, bazı kişilerse durumu abarttığını düşünüyor.

Bakalım, siz hikayeyi tüm detaylarıyla okuduktan sonra kime hak vereceksiniz?

Özetleyerek onun ağzından alıntılıyoruz.

"Bir anne olarak küçük kızımın genç bir kadın olma yolunda ilerleyişini izlemek beni mutlu ediyordu."

on-uc-yasindaki-kiza-hemsireden-kilo-tepkisi

"Bugün 13 yaşındaki kızım Riley'i yıllık sağlık kontrolü için hastaneye götürdüm. Muayene odasına girdiğimizde Riley'in ne kadar büyüdüğünün yeniden farkına vardım ve bu beni çok heyecanlandırdı. Bir anne olarak küçük kızımın genç bir kadın olma yolunda ilerleyişini izlemek beni mutlu ediyordu.

Riley'in kan değerlerine bakıldıktan, kilo ve boy ölçümü yapıldıktan sonra hemşire içeri girdi ve Riley'e ardı sıra rutin sorular sormaya başladı. "Saat kaçta uyuyorsun?", "Ne kadar egzersiz yapıyorsun?", "İlgilendiğin herhangi bir spor var mı?", "Yeterince süt ürünleri tüketiyor musun?" gibi... Riley konuşkan ve arkadaş canlısı bir kız olduğu için hemşirenin tüm sorularına dürüst ve samimi cevaplar verdi. Hemşire okulun nasıl gittiğini sorduğunda biraz zorluk yaşadığını söyledi tüm içtenliğiyle. Hemşire onun yaşındaki çoğu kişinin benzer dönemlerden geçtiğini ve bunun normal olduğunu anlattı. Ardından hemşire Riley'e regl olup olmadığını ve regl dönemimin ne kadar düzenli olduğunu sordu. Riley bunu da oldukça içtenlikle cevapladı ve ilk adetini olduğunu ama henüz düzene girmediğini söyledi."

Buraya kadar her şey normal, işler bundan sonra karışıyor.

"Peki Riley, aldığın bu kadar fazla kiloyu nasıl açıklayacaksın?"

"Hemşire bilgisayara notlar aldıktan sonra kafasını kaldırdı ve gözlerini kızımın gözlerinin içine dikip ses tonunu yükselterek 'PEKİ RILEY, ALDIĞIN BU KADAR FAZLA KİLOYU BANA NASIL AÇIKLAYACAKSIN?' dedi.

Kızım bir anda sessizleşti, ağzından hiçbir kelime çıkmadı ve gözleri dolmaya başladı. Hemşire ise devam etti, ona abur cubur yiyip yemediğine dair sorular sordu. Riley konuşamıyordu. Artık ben dayanamadım ve elimi havaya kaldırarak 'Orada dur' dedim, 'Kızımla kilosu hakkında böyle konuşamazsın. O sadece 13 yaşında ve güçlü bir kız. O sağlıklı ve mükemmel. Bu konuyu kapat lütfen.'

Hemşire tepkime şaşırdı ve cevap vermemeyi tercih etti. Biraz sonra beni odadan dışarı çıkardı ve sorunun ne olduğunu sordu. Ona kızlarımızın kendine güvenini kazanması, desteklenmesi gerektiğini; sosyal medyanın saçma standartlarıyla hali hazırda zaten kendilerini kıyasladıklarını söyledim. Televizyon, YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook'ta zaten kusursuz görsellerle sürekli karşılaştıklarını anlattım. Buna rağmen bir sağlık görevlisinin onu da bu dünyaya çekmeye çalışmasına anlam veremediğimi, annesi olarak onun beslenmesine zaten dikkat ettiğimi, onu spor yapmaya teşvik ettiğimi açıkladım. "

"Anne, işte bu yüzden çocuklar anoreksik oluyor ve kendilerine zarar vermeyi düşünüyor."

people

people

"Ardından kızımla hastaneden ayrıldığımızda ise Riley şu şekilde tepkisini dile getirdi: 'Anne, işte bu yüzden çocuklar anoreksik oluyor ve kendilerine zarar vermeyi düşünüyor.' O kadar haklı ki...

Sözüm o hemşireye. Kızıma aslında şunları söylemeliydin:

'Hayatının şu anının aslında ne kadar heyecan dolu olduğunu bilmelisin. Güçlü bir genç kadına dönüşüyorsun ve bu harika bir şey. Bazı kızların bu dönemde kilo aldığını,bazılarının kilo verdiğini, bazı kızların sivilcelerle mücadele ettiğini, bazılarının kendine güvenini kaybettiğini bilmelisin. Ama her şeye rağmen siz hepiniz olduğunuz halinizle çok güzelsiniz. Olgunlaştıkça hijyen, aktivite, sağlıklı beslenme gibi bedeninizle ilgili daha fazla sorumluluk almaya başlayacaksınız. Bu daha yolun başı ve uzun, kafa karıştırıcı ve zor bir süreç sizi bekliyor; ama inanın buna değecek."Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?