Haşimato Hastalığıyla Mücadele Ettiği Bilinmeden Kilolarıyla Eleştirilen 8 Ünlü İsim

Favorilerime
Ekle

Haşimato hastalığı, bağışıklık sisteminin tiroit bezini yok etme çabalarıyla ortaya çıkan ciddi bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı. Akira Haşimato'nun 1912 yılında keşfettiği bu hastalıkta bağışıklık sistemi tiroit bezine düşmanca davranıyor ve bu da vücudun çok sayıda antikor üretmesine sebep oluyor. Böylelikle zarar görmeye başlayan tiroit bezi de zaman içinde düzenli bir şekilde çalışamamaya, yeterli hormonu üretememeye başlıyor; bu hormon azlığı da tiroit yetmezliğine dönüşüyor. Haşimato hastalığı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz şu içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz: 5 Maddede Tiroide Bağlı Ciddi Bir Sorun Olan Haşimato Hastalığı ve AIP Diyeti

Tiroide bağlı olan haşimato hastalığı doğal olarak insanın kilo alıp verme süreçlerini de çok etkiliyor. Özellikle göz önünde olan ünlülerin bedenleriyle, aldığı verdiği kilolarıyla çok fazla uğraşılırken bazıları ise ortaya çıkıp henüz tam tedavisi bulunamamış olan haşimato hastalığına sahip olduklarını açıklıyorlar.

İşte o ünlülerden bazıları...

Gigi Hadid

Sürekli gündemde olan dünyaca ünlü model Gigi Hadid, kariyerinin başlarında "kilolu" bulunduğu için eleştiri yağmuruna tutuluyordu, sonra ise "fazla zayıf" bulunduğu için eleştirilmeye başlamıştı ki sonunda dayanamayıp şu açıklamayı yaptı:

"Yıllardır vücudumun neden değiştiğine dair bir şeyler bulmaya kararlı olanlara: Bunu bilmeyebilirsiniz ama ben 17 yaşındayken, henüz haşimato hastalığı teşhisi konulmamışken, bana 'Bu endüstriye girmek için çok şişman' diyenler iltihaplarımı ve ödemlerimi görüyordu.

Son birkaç yıldır, düzenli bir şekilde bu semptomlarla uğraşıyor ve aşırı tükenmişlik, metabolizma sıkıntıları, vücudun sıcaklık tutma yetisi gibi konular için ilaç kullanıyorum. Aynı zamanda tiroid seviyemi düzenleyen bütünsel bir medikal deneyin parçasıyım."

Zoe Saldana

Star Trek'ten tanıdığımız 38 yaşındaki oyuncu da haşimato hastalığı sebebiyle beslenmesine özel olarak dikkat etmek zorunda olanlardan. Temiz beslenmeyi benimsenmiş olan oyuncu hastalığı sebebiyle uzun yıllardır ne gluten ne de süt ürünleri tüketebiliyor.

Gina Rodriguez

32 yaşındaki oyuncu Gina Rodriguez de haşimato hastalığı sebebiyle glutensiz beslenmeyi benimsemiş bir isim. Şöyle diyor Gina: "Kilolarım her zaman benim için bir mücadeleydi. Kilo almamak benim için hep çok zordu çünkü 19 yaşımdan beri metabolizmam yeterince çalışmıyordu. Oyunculuğu seçtiğimde bu hastalığın benim için bir talihsizlik olduğunu düşünüyordum. Ama aslında bunun benim için bir şans olduğunu sonradan anladım. Çünkü bu hastalıkla mücadele eden tüm kadınları simgeliyorum ve onların sesi olduğum için çok şanslıyım."

Kim Cattrall

Sex and the City'nin Samantha'sı Kim Cattrall 1998 yılında, yani dizinin daha ilk sezonu yayınlandığında, haşimato hastalığı tanısı konulan tanıdık bir sima.

"Hep çok enerjik bir insandım. Enerjimde gözle görülür bir düşüş gördüğümde bende bir sorun olduğunu anladım, üstelik saçlarım da dökülmeye başlamıştı. Tiroidiniz eğer düzenli çalışmıyorsa mahvoldunuz demektir. Şimdi düzenli olarak ilaç kullanıyorum ve yılda iki kez kan testi yaptırıyorum."

Brooke Burke-Charvet

Sunucu ve oyuncu Brooke Burke-Charvet'e 2012'de tiroid kanseri tanısı kondu ve operasyon geçirmek zorunda kaldı. Ama sonradan anlaşıldı ki ünlü oyuncu kanser tanısı konmadan çok önce bile haşimato hastalığına sahipti. Şimdilerde ise kronik yorgunluk ve haşimato hastalığı dışında bir sağlık problemi olmadığını, beslenmesine çok dikkat ettiğini ve kanseri tamamen yendiğini söylüyor.

Victoria Justice

Henüz 23 yaşında olan Victoria Justice ise hızlı kilo değişimleri sebebiyle haşimato hastalığına sahip olduğunu öğrenenlerden. "İlk başlarda çok fazla kilo kaybettim, sonra turneye çıkmıştık ki hayatımda hiç almadığım kadar kilo aldım. Sonra film çekimleri başladı ve bir anda 7 kilo verdim. Bunlar hep haşimato hastalığının etkileriydi. Hala haşimatoyla mücadele ediyorum ancak artık her şey daha normalleşti" diye anlatıyor Victoria.

Molly Sims

43 yaşındaki modelin hastalığını fark edişi hamilelik sonrası kilolarını bir türlü verememesiyle olmuş. Hamileliği sırasında 30 kilo alan Molly doğumdan sonra spor ve sağlıklı beslenmeyle bu fazla kilolarını vermeye çalışsa da bir türlü başarılı olamamış. İnsanlar ona bunun normal olduğunu söylese de boynundaki kalınlık onu şüphelendirmeye yetmiş. Testlerden sonra ise Molly'nin haşimato hastalığına sahip olduğu ortaya çıkmış. Şimdi tedavi olan ünlü model fazla kilolarından kurtulmaya başlamış durumda.

Gupse Özay

http://img.posta.com.tr/img/78/700x0/5ae1e66aae298b8e01250158 | Posta

Posta

Listenin sonunda geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarla herkesi şaşırtan bizden bir isim de var. Oynadığı roller için hızlı bir şekilde kilo alıp veren Gupse Özay'dan başkası değil bu. Bilindiği üzere oynadığı filmlerde "Deliha" karakteri kilolu bir karakter olarak kurgulandığı için bu role girmek adına 20 kilo alan Gupse Özay, başka bir film projesinde oynadığı karakter için 20 kilo vermişti. İşte Gupse Özay da hızlı kilo alıp vermek sonucu hipotiroid haşimato, karaciğer yağlanması gibi vücut bağışıklık sistemini alt üst eden rahatsızlıklara teşhisi konduğunu açıklayan isimlerden biri.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?