Ender Saraç'tan Tartışılacak Açıklama: "Kabul Günlerini İntihar Günü Olarak Yorumluyorum"

Favorilerime
Ekle

Altın günü, bu topraklarda yıllardır yapılan bir gelenek. Bir araya gelen konu komşuların, akrabaların, tanıdıkların sırayla bir evde toplanıp muhabbet etmesi, bu sırada da ev sahibinin mutfakta ter döküp hazırladığı ve ne kadar hamarat olduğunu göstermeye çalıştığı dolu dolu tabaklarını misafirlerine sunmasını biz altın günü ya da diğer adıyla kabul günü olarak bağrımıza bastık.

Ancak Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç'a göre kadınların kendi arasında düzenlediği bu günler adeta "hamur işi ve karbonhidrat günü"ne dönüşmüş durumda.

"Kadınların kabul günlerini bir intihar günü olarak yorumluyorum" diyen Ender Saraç bu açıklamasıyla bazılarını kızdıracak gibi...

"Gözlemeler, keteler, çörekler gibi hamur işlerinin çok tüketildiği yerlerde en büyük sorun şeker hastalığı ve obezite"

Beslenme hakkında verdiği öneriler, zayıflamak isteyenlere gösterdiği yollarla hepimizin can kulağıyla dinlediği bir isim Ender Saraç. Ancak Ender Saraç kadınların pek sevdiği altın gününe ise biraz karşı. Sebebi ise bu günlerin kadınları hamur işi ve karbonhidrat tüketimine ittiği ve bunun da obeziteye yol açtığı yönünde.

Şöyle diyor Ender Saraç:

"Özellikle gözlemeler, keteler, çörekler gibi hamur işlerinin çok tüketildiği yerlerde en büyük sorun şeker hastalığı ve obezite. O nedenle ben kadınların kabul günlerini bir intihar günü olarak yorumluyorum. Çünkü hanımlarımız, 'Ayşe üç çeşit, Fatma dört çeşit, Leyla beş çeşit yaptı, ben de fazla yapayım' mantığıyla olayı bir gösteri ve yarışa dönüşüyor, hamur işi ve karbonhidrat günü oluyor. Bir de yanında çaya, kahveye şeker atıldı mı veya meşrubat içildiğinde adeta bir yavaş intihar olayına dönüşüyor."

Peki altın günlerinde neler yenmeli?

bursa

bursa

Ender Saraç, görüldüğü üzere kabul günlerine bol hamur işi içerdiği için karşı. Ancak ona göre altın günlerinde sağlıklı beslenmek de mümkün. Nasıl mı? Ender Saraç'tan alıntılayalım:

"Kabul günlerinde daha çok katı yumurta, az yağlı peynir, bol yeşillik ve çok az doğal tatlandırıcılar dediğimiz hurma, kayısı, üzüm, pekmez ve balla tatlandırılmış hafif tatlılarla geçirmelerini öneririm. İnsülin direncini kırmak için de acı badem, Yahudi baklası, kuşburnu çayı, kekik suyu, krom hapları, mahlep, bunları bolca tüketmeleri çok doğru olacaktır."

Bu önerileri ne kadar uygularsanız bilemeyiz ama Ender Saraç kilo vermek isteyenler kadınlar için tavsiyeleri bununla da sınırlı değil. Kilo almamak için günde bir saat yürüyüş yapılması, asitli gıdalar yerine kalorisi, şekeri olmayan bitki çayları, maden suyu ve su tüketilmesi gerektiğini söyleyen Saraç şöyle devam ediyor:

"Kilo vermek isteyen kadınlar günde 3 değil 2 öğün beslensin. Ara öğünde de sadece biraz ceviz ve şekersiz meyve yesin. Sabahleyin de hamur kahvaltısı yerine bol yumurtalı, peynirli bir protein kahvaltısı yapılmalı. Akşam ise saat 18.00-18.30'dan sonra bir şey yememeleri çok doğru olur."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?