Merak Uyandıran 8-18 Diyetiyle 15 Kilo Veren Ünlü Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan

Favorilerime
Ekle

Hangi role bürünse, hangi filmde ya da dizide oynasa onun hakkını sonuna kadar veren çok ama çok başarılı bir isim o.

Ahmet Mümtaz Taylan...

Onu bizim gündemimize taşıyan ise kısa sürede verdiği kiloları ve bu zayıflamasına sebep olan 8-18 diyeti.

Gelin Ahmet Mümtaz Taylan'ın zayıflama sırlarına ve 8-18 diyetinin yani 8 saat diyetinin ne olduğuna, nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Kısa sürede 15 kilo

Geçtiğimiz günlerde Cihangir'de görüntülenen Ahmet Mümtaz Taylan incelmiş görüntüsüyle dikkat çekti. 15 kilo verdiğini söyleyen Ahmet Mümtaz Taylan tüp mide ameliyatı olmadığını, sıkı bir diyet uygulamadığını, sadece yediklerine dikkat ettiğini söylüyor.

Sırrı 8-18 diyeti

sinematurk

sinematurk

Kısa sürede nasıl bu kadar zayıfladığı sorulunca ise şöyle cevap veriyor başarılı oyuncu:

"Tüp mide ameliyatı falan yaptırmadım. Boğazını tutunca zayıflıyorsun. Tartıya pek çıkmıyorum ama şimdiye kadar 15 kilo verdim. Diyet falan da yapamadım. Sabah 8 kahvaltı, akşam 18.00 yemek, sonra boğazını tutuyorsun. 18'den sonra bir şey yemeyince zayıflıyor insan."

8-18 diyeti nedir, nasıl yapılır?

aralikli-oruc-beslenme

8-18 diyeti, 8 saat diyeti mantığında işliyor. 8 saat diyeti ise aslında aralıklı oruç (intermittent fasting) diyetinin bir türü.

Buradaki amaç günün 8 saatinde yemek yemek, geri kalan 16 saati aç geçirmek. 8-18 saat diyetinde ise bu süre 10 saat.

Bu diyetin çalışma prensibini ise şöyle açıklamak mümkün:

Vücut, şekeri glikojen olarak vücutta saklıyor. Bu glikojenler ise 8- 12 saat içerisinde yakılıyor. Ancak sık yemek yiyenler vücuda devamlı olarak glikojen depolayacakları için glikojen rezervi hiç tükenmiyor ve vücut enerji için yağ yakmayı neredeyse unuturken sadece glikojen yakmaya çalışıyor. Aralıklı oruç ise bunun önüne geçip vücudun, enerji için yağ yakmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı oluyor. 8 saat diyeti örneğinde ise 16 aç kalan bünye enerji için yağ yakmayı öğreniyor ve böylelikle sağlıklı bir şekilde zayıflayabiliyorsunuz.

Bu diyette belli bir liste yok. Çünkü aralıklı oruç diyeti yiyecekleri değil zamanı kısıtlamaya yönelik. 8-18 diyetinde ilk besin alımı sabah 8'de yapılıyor ve akşam 6'dan sonra hiçbir şey yenmiyor.

İstediğinizi yiyebiliyor olsanız da yine de şunlara da dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Karbonhidrat seviyesinin düşük olması gerektiği için ekmek, makarna, pilav yerine balık, et, yumurta, salata gibi sağlıklı gıdaları tüketmeye dikkat edin.
 • Margarin yerine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlar ve kuruyemişler tüketin.
 • Su, soda, yeşil çay, kahve gibi şekersiz ve tatlandırıcısız içecekler tüketerek yeterli miktarda sıvı aldığınızdan emin olun.
 • Aralıklı oruç diyeti hakkında daha fazla bilgi almak için şu içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz: Muhtemelen Bu Diyeti Hiç Yapmadınız: Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) Nedir?

  Not: Her diyette olduğu gibi bu diyeti de uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun onayı olmadan bu diyeti uygulamamalısınız. Hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değil.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?