Kendilerine Bakmalarının Meyvesini 40 Yaşından Sonra Anne Olarak Toplayan 12 Ünlü

Favorilerime
Ekle

Uzmanlar, 35-39 yaş arasındaki kadınların üçte birinin, 40 yaş üzeri kadınlarınsa yüzde 50'sinin hamile kalmayla ilgili sorunlar yaşadığını söylüyor. İlerleyen yaşlarda riskin artmasının sebebi ise anne adaylarında yüksek tansiyon, diyabet, böbrek ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına daha fazla rastlanması; bu yaşlarda hamilelikte yüksek tansiyon, hamilelik diyabeti ve embriyolarda kromozom bozukluklarının görülme sıklığında da artış olması gibi sebepler. Bunlar da düşük, erken doğum, büyüme geriliği ve down sendromlu bebek doğurma risklerini artırıyor.

Bundan yıllar önce 40 yaşından sonra anne olmaya mucize gözüyle bakılsa da şartlar değişti ve kadınların kendilerine daha fazla dikkat etmesi, bedenlerine daha iyi bakmaları, kendilerine daha çok güveniyor olmalarıyla 40 yaşından sonra bebeklerini kucağa alan annelerin de sayısı gitgide arttı.

Tıpkı çok yakından tanıdığımız bu ünlü anneler gibi...

Henüz çocuk sahibi olmamış ama olmayı düşünen anne adaylarına da umut ve ilham verecek isimlere gelin beraber bakalım.

Yeşim Salkım

1990 yılında ilk kızı Gizem’i dünyaya getiren Yeşim Salkım, 2011 yılında yani 42 yaşındayken ikinci kızı Ada'yı dünyaya getirdi. Yeşim Salkım bu kararından çok memnun ve şöyle diyor:

"40’ından sonra anne olmak yeniden tazelenmek ve yenilenmek gibi geliyor. Doğum sonrasında kendini çok daha dinç ve sağlıklı hissediyorsun. Sanki yeniden doğmuşsun gibi yaşamaya başlıyorsunuz.

Türkiye’de hep erken yaşta hamilelikler konuşulurdu. Ama artık ileri yaşta hamilelikler konuşulur oldu. Bu da kadınların cesurca davranması, hamilelikten korkmaması, aradaki yaş farkını önemsememesi sonucunda oldu.

Gençken daha aktif ve hareketli oluyorsunuz. Ama o enerjiyi başka yerlere harcayıp çocuğunuzu ihmal edebiliyorsunuz. İleri yaşlarda düzeniniz oturuyor, kafanızdaki her şey netleşiyor. Neye ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini belirlemiş oluyorsunuz. Genç annelikte daha çok “keşke” oluyor ama ikincide hiçbir anı kaçırmak istemiyorsunuz. Çünkü çocuğunuzun her şeyden değerli olduğunun farkına varıyorsunuz."

Hande Ataizi

Hande Ataizi anneliği ilk kez 40 yaşında tadanlardan. 2014 yılında oğlu Leon'u kucağına alan Hande Ataizi oğlu doğduğunda onu şu sözlerle karşılamıştı: "Bu kadar beklemeden sonra bizi seçerek geldiğin için çok teşekkürler aşkım."

Gülşen

Hamilelik ve emzirme dönemine dair açıklamalarıyla çok dikkat çekmiş ve örnek gösterilmiş Gülşen 40 yaşında hamile kalmış ünlü bir isim. Gülşen ile Ozan Çolakoğlu'nun oğulları Azur Benan şu an 1 yaşında.

Kibariye

Kibariye kızı Birgül'ü 40 yaşında dünyaya getirdi. Birgül şu anda 18 yaşına girmiş durumda.

Demet Akalın

1972 doğumlu Demet Akalın da geç anne olanlardan. Kızı Hira'yı kucağına aldığında Demet Akalın 42 yaşındaydı.

Esin Maraşlıoğlu

Ünlü modacı Esin Maraşlıoğlu 48 yaşında ikinci kez anne oldu. Oğlunun adı tıpkı Hande Ataizi'nin gibi Leon.

Nicole Kidman

Güzel oyuncu Nicole Kidman taşıyıcı anne yöntemiyle 40 yaşında kızı Faith Margaret'i kucağına aldı. Kidman daha önce de o zamanki eşi Tom Cruise ile iki çocuk evlat edinmişti.

Halle Berry

İlk çocuğu olan kızı Nahla’ya 41 yaşında kavuşan Halle Berry, oğlu Maceo’ya hamile kaldığında ise 46 yaşındaydı.

Salma Hayek

Salma Hayek'in yıllar önceki röportajlarını açarsanız en büyük korkusunun asla anne olamamak olduğunu göreceksiniz. Neyse ki Salma Hayek'in korkuları boşa çıktı ve kızı Valentina’yı 40 yaşında dünyaya getirdi.

Celine Dion

Celine Dion ise tüp bebek tedavisi sayesinde anne olanlardan. Ünlü şarkıcı defalarca tüp bebek denemesinden sonra ikizleri Eddy ve Nelson'a 42 yaşında kavuştu.

Mariah Carey

people

people

Mariah Carey de ikiz çocuk annelerinden. Carey, ikizleri Moroccan ve Monroe’yu Nisan 2011’de 42 yaşındayken kucağına almış durumda.



Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?