Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kimsin Sen: Yemek.com İçerik Uzmanı Zeynep'i Tanıyalım

yemek.com

Pek bir yemek aşığı, pek bir -ayıptır söylemesi- tatlı ekibimizi tanıttığımız ''Kimsin Sen'', yedinci bölümü ile kaldığı yerden devam ediyor.

Biliyorsunuzdur artık sizler de. Yemek.com için ''yemek'' kelimesinin anlamı bambaşka. Simge ve Cemre gibi yemek yaparak mutlu olanımız da var, Tugay gibi günde bir öğün çiğ köfte yemeden duramayanımız da... Emre gibi dünya mutfaklarının piri, Duygu gibi gerçek bir ocak başı insanı, Ekin gibi dürüm aşkıyla kedisinin adını ''Dürüm'' koyanımız da...

Bu hafta konuğumuz ise, yemekleri ve yazmayı hayatının anlamı ile bir tutan biricik, tatlı mı tatlı içerik uzmanımız Zeynep Çetin.

Alın çayınızı, kahvenizi bu keyifle sohbete siz de ortak olun. Az kalsın unutuyorduk, Yemek.com hakkında tüm merak ettiklerinize bize yorum olarak bırakın. Yerinize seve seve sorarız.

Buyurunuz.

Hoşgeldin Zeynep. Hadi klasik bir başlangıç yapalım. Kimsin sen, ne yer, ne içersin?

zeynep-kimdir-yemekcom

Bir saniye ya heyecan yaptım ben. İnsanın kendini anlatması zor. Ama başlıyorum.

Zeynep ben. 24 yaşındayım. Tekirdağ'da doğup, büyüdüm. İstanbul'da yaşayan ablamın yanına gide gele bir İstanbul sevdasına kapıldım ki, sormayın. Hal böyle olunca üniversite tercihlerimde de ilk sırada İstanbul yer aldı. Sonunda kendimi burada buldum. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Bankacılıktan tut, insan kaynaklarına kadar farklı sektörleri staj yaparak ve çalışarak gördükten sonra asıl tutkumun peşinden gittim. 15 Şubat'tan bu yana Yemek.com'un içerik uzmanıyım.

Pizza yemeden, hamburger gömmeden yaşayamayan, yazmadan duramayan, film ve dizi izleme hastası, azıcık ucundan da asosyalim.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olup, nasıl karar verdin içerik uzmanı olmaya?

zeynep-kimdir-yemekcom-4

Biraz zorlu ve uzun bir süreç oldu aslında.

Kendimi bildim bileli sözel şeylerle inanılmaz ilgiliydim. Kitap okuyordum, yazıyordum, kitap okuyordum, biraz daha yazıyordum (böyle söyleyince çok klasik oluyor haha). Ama lisede eşit ağırlık bölümünü tercih etmiştim ne hikmetse. Ee, eşit ağırlıktan sözel bir bölüm tercih edemeyecektim. Hava atmak gibi olmasın ama puanım da Boğaziçi'ne yetiyordu. Seçiverdim.

Tabii bölüme girince ''Ay yok yapamayacağım ben bu işi.'' dedim ve Zeynep'in kendini keşfetme yolculuğu başlamış oldu. Önce kendimi bir bankada stajyer olarak buldum, yazmayı seven insanın bankada ne işi var değil mi? Tutmadı haliyle. Daha sonra ''Neymiş bu insan kaynakları?'' diyerek attım kendimi o tarafa. Yok, aradığım şey bu da değildi. Yolum nihayet bir gazeteye düştü, orada staj yapınca aradığım mutluluğu bulmuştum. Yazmalıydım. Anlayacağın bütün üniversite yıllarımı staj yaparak, ne yapacağımı arayarak geçirdim. Mezun olur olmaz da ilk tam zamanlı iş deneyimim bir dergi ile oldu.

Ve nihayet, Zeynep Yemek.com içerik uzmanı koltuğuna oturdu. Yemeye aşıktım, ve bunları yazıyordum.

Nasıl bir duygu Yemek.com'un içerik uzmanı olmak? Kilo aldırıyormuş diyorlar.

Hiç sorma, hiç sorma. Ama tatlı sitemler bunlar. Ama Yemek.com'da çalışan herkes gibi kilo haneme +2 ekledim bile. Tüm gün yemeklerle içli dışlıyız. Sürekli yemek görünce kayıtsız kalmak imkansız hale geliyor. ''Ye'' listelerimiz yok mu? Siz bana sorun yazarken nasıl karnımın guruldadığını. Mesela geçen gün bir brownie tarifleri listesi yaptım, yazarken gözümün önünden tüm brownieleri yediğim anlar bir film şeridi gibi geçti.

Gecenin bir yarısı Yemek.com Instagram hesabından paylaştığım ve takipçilerimizden azıcık azar yediğim #yemekcomladelirmeceler ve #yanalım görsellerimiz de nasıl yemek düşkünü olduğumun (ekipçe olduğumuzun) kanıtı sanırım.

Onun dışında mutluluk verici. Burada hepimiz tutkuyla bağlı olduğumuz işi yapıyoruz, tatlişko, güpgüzel bir ekibiz.

İki lafından biri yemek. Nereden geliyor Zeynep bu yemek aşkı? Kazana mı düştün acaba küçükken?

zeynep-kimdir-yemekcom-5

Teyzem bana ben daha 40 günlükken elma püresi yedirmeye kalkışmış. Annem ben küçükken sürekli ''Ekmeksiz ye ama ye, bak bitsin o tabaktakiler" diye diye yemek yedirirdi. Normaldir böyle olmam. Midye dolma hariç her türlü yiyeceği yiyorum. Sabahlarım simitsiz, açmasız geçmiyor. Öyle ''Ben bamya yemem, ne fasulye mi var yemekte?'' gibi şeylerim hiç olmadı.

Yemek yemeye bu kadar düşkün bir insanın mutfakla da arası iyidir şimdi...

Yok be Cemre. Mutfağa yemek yemek için giriyorum genel olarak. Ama bir mantarlı kremalı makarna yapıyorum ki dillere destan. Bak o konuda çok iddialıyım. Yemek.com'la birlikte daha çok mutfağa girmeye başladım aslında. ''Yazarken, yerken keyif alıyorsun kızım Zeynep, yaparken niye almayasın?'' deyip, mutfağa girdim ve harika bir pancake yaptım. Ah üşenmesem, içimde yetenek var da kullanmıyorum bence. Daha fazla yemek yapacağım artık.

Biraz daha yemek konuşursak biz de acıkacağız sayende. Mesai saatlerin dışında neler yaparsın Zeynep? Sen onu anlat.

zeynep-kimdir-yemekcom-2

İşten çıkıp koşa koşa eve gidiyorum. Yemeksepeti'ni açıp, güzel bir yemek sipariş ediyorum. Aaa, bak hatta bugün evde hamburger günü. Bugün hamburger sipariş edeceğim. Ardından Bates Motel ya da The Office'den bir bölüm açıp, keyif yapıyorum. Sık sık arkadaşlarımla buluşup, sohbet ediyorum.

Bazı ritüellerim de yok değil. Mesela Taksim Kumbara'ya gidiyorum. Oraya biriyle gidince bir garip hissediyorum. Kendi kendime vakit geçirmeyi çok seviyorum orada. Kahve kalp ben. Öyle aşk yaşıyoruz, o yüzden sürekli yeni kahveci keşfediyorum. Tiyatro olmazsa olmazlardan benim için. Mutlaka güzel oyunlara bilet alıp ön sıraya kuruluyorum.

Keşif dedin madem soralım. Nereye gitmeli ve neler yemeliyiz?

Hamburger yemek için adeta bir harikalar diyarı olan Virginia Angus'a gidin derim (bkz: 2015'in en iyi hamburgercileri), yanına da mutlaka patates kızartması alın. İkinci favorim ise Kadıköy'de Wanted. Yemelere doyamıyorum. Hala gitmeyeniniz varsa bir koşu uğrasın, yerime de bir hamburger yesin. Kahve içmek için Karaköy Coffee Sapiens ve Bebek dolaylarındaki Cup of Joy (bkz: İstanbul'daki en iyi üçüncü dalga kahveciler) favorim.

Sonlara yaklaşıyoruz. Duyduk ki Zeynep'in çok büyük bir hayali varmış. Bahsetsene biraz...

zeynep-kimdir-yemekcom-1

Hemen bahsedeyim. Ya benim azıcık üşengeç bir yapım var. Tabii öğrencilik yıllarımı hep stajyerlikle geçirince, ''Çok geç uyandığım bir işim olsa...'' diye hayallere dalıyordum kendi kendime. Bizim okulun oralarda bundan birkaç yıl öncesine kadar bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadar az kafe ve özellikle kahveci vardı. Tabii şimdi pıtır pıtır bir sürü kafe açıldı (bkz: Boğaziçi Üniversitesi mekanları). O zamanlar o mekanlar da pek bir pahalıydı.

Hayalim öğrencileri mutlu edecek, final, vize zamanlarda yüzlerini güldürecek, rahat edebilecekleri bir mekan açmak. Hatta süpriz hediyelerimiz, kuponlarımız olacak. Ne zaman olur bilmiyorum ama günün birinde mutlaka bir kafe açmayı hayal ediyorum.

Vee son sorumuz geliyor. Yemek.com'u bir filme ya da bir diziye benzetecek olursan bu ne olurdu?

Kesinlikle Friends. Dizide Monica vardı, hep yemek yapıyordu. Joey ise sürekli yemek yiyordu. Ekiptekiler ya Monica kadar çok yemek yapıyor, ya da Joey kadar yemek aşığı. Ve bir o kadar neşeli, samimi... Friends sevdiğim kadar sizi de çok seviyorum.

Minnoş not: Biz de seni seviyoruz Zeynep.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?