Kimsin Sen: Yemek.com Video İçerik Stajyeri Alişan'ı Tanıyalım

Favorilerime
Ekle

Her hafta bir kurban seçip, ''Kimsin Sen'' dediğimiz serimizin sekizinci bölümü ile tam gaz devam ediyoruz.

Şimdi aranızda kaçıranlar vardır. Onlar için kısacık bir özet geçelim. Yemek.com'u Yemek.com yapan, tatlı mı tatlı bir ekip var gördüğünüz her şeyin arkasında. Mesela tarifleriyle mutfağınıza giren Food Editörümüz Simge, mesela yazılarıyla sizi hem güldüren, hem hüzünlendiren içerik uzmanımız Duygu, ekibin en genç üyesi Cemre gibi... Yemek.com videolarının kahramanı Tugay, Yemek.com'un biricik reklam satış müdürü Ekin, liste ve fayda yazılarının mimarı Zeynep, ekibin excel insanı Emre gibi...

Hepsine ''Kimsin Sen'' diye sorduk, birbirinden keyifli sohbetler ettik.

Bu hafta ise gözümüze Yemek.com'un genç üyelerinden video içerik stajyerimiz Alişan'ı kestirdik.

Minnoş not: Ayrıca Alişan'ı Yemek.com hesabından, Vimeo'dan ve Instagram'dan takip edebilirsiniz diyor, sohbetimize geçiyoruz.

Sevgili Ali. Serimizin sekizinci kurbanısın. Hazırsan başlıyoruz. Sen kimsin, ne yer, ne içersin?

alisan-kimdir-yemekcom

Selamlar Cemre. Ben Alişan Tanrıverdi. 23 yaşındayım. Beykent Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Mezun olmama ramak kaldı yani.

Sanatla pek bir içli dışlıyım kendimi bildim bileli. İlgilenmediğim alanı kalmamıştır desem abartmış olmam. Küçük yaşlardan beri edebiyattan tut müziğe, sinemadan aranjörlüğe kadar farklı alanlara ilgi duydum ve farklı projelerde de yer alarak, çalışarak deneyim kazandım. Son olarak video departmanı ile ilgilenmeye başladım. Bir yıla yakın bir süredir Yemek.com'un video içerik stajyeriyim.

Kebabın dünyaya kazandırılmış en güzel nimet olduğuna inanan, hamburgersiz bir hafta geçiremeyen, film izlemeden duramayanlardanım.

Yemek.com’da stajyer olmak nasıl bir duygu? Neler yapıyorsun? Anlatsana biraz.

Bir kere Yemek.com'da kendini stajyermiş gibi hissetmiyorsun. Öyle getir götür işleriymiş, fotokopi çekmekmiş hiç görmedik. Başka stajyerlerden duyuyoruz onları. Sana güvenen, aldığın sorumluluklarla ilgili sana destek olan ve alanının en iyilerinden oluşan müthiş bir ekibin parçasıyız. Ekibin her bir üyesi gibi stajyerler de(sen ve ben) kendini özel hissediyor.

Ben video içerik uzmanımız Tugay ile daha çok çalışıyorum. ''Lokum Nasıl Yenir?'' videosunun arka planında da, leziz yemek tariflerimizin, Gözü Kapalı serimizin kamera arkasında da yardımcı kahramandım.

İşe başladığım günden bu yana oturup, işi izlediğim, dahil olmadığım bir gün hatırlamam. Video çekimlerinden, kurguya kadar her alanda aktif rol oynamaya çalışıyorum. Sürecin bu şekilde işlemesi beni hala çok mutlu ediyor.

Neler oluyor perde arkasında, o yemekler nasıl bitiyor Alişan?

alisan-kimdir-yemekcom-1

O yemeklerin nasıl bittiği, ekibin yemeyen kısmı için merak konusu sanırım. Açıklıyorum sayın seyirciler. Olaylar şöyle gelişiyor... Tarif çekimlerinde genelde üç kişi oluyoruz. Ben, Simge ve Tugay...

Tatlı tarifi çekiyorsak, sevdiğim bir malzeme varsa, henüz hazırlanma aşamasında yemeye başlıyorum. Tarif bittiğinde ise Simge sadece tadına bakıp, meydanı bize bırakıyor. Tugay ile birlikte tarifin final kısımları için birer lokma alıp, “Budur abi”, “Oooh nefis”, “Mmmmm” gibi şeyler demeye başlıyoruz. Çekim bittiğinde''İyi, Kötü, Çirkin'' filminin meşhur bakışma sahnesini yaşıyoruz. Hemen ardından hızlıca bitiriyoruz.

Bunlar bizim işin zaafları be Cemre. Günah bizim değil yani.

Çekimlerden bir sürü şey kapmışsındır sen şimdi. Deniyor musun o tarifleri?

Kapmaz olur muyum? İlk başladığım zamanlar bir elin beş parmağı kadar tarif biliyordum. Şimdi Yemek.com YouTube kanalında gördüğünüz tüm tarifleri yapabiliyorum. Öğrenme merakımın buna katkısı var.

Hatta en son pizza tarifini denedim. Mis gibi oldu be! 3 malzemeli Nutellalı brownie'yi yaptım. Sabah kahvaltılarında göbeğinden çikolatalı pancake yapıyorum sık sık.

Sormasak olmaz şimdi. Yemek yaparak, ya da videoları izleterek tavladığın biri oldu mu?

alisan-kimdir-yemekcom-2

Yemekle tavladığım birisi olmadı. Çünkü yeme kısmından, yapım kısmına geçeli bir yıl olacak ama Nagihan ile -kız arkadaşım- 9 yıldır birlikteyiz.

Magazin bölümümüzden sonra biraz da sosyal hayata girelim. Mesai bitti. Alişan nereye gider, neler yapar?

Vaktimin büyük bir kısmını kız arkadaşımla geçiyorum. Sinemaya gidiyoruz sık sık. Vizyona giren her filmi izlemeye çalışıyoruz.

Gezip fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Nagihan’ı alıp “Gel, bugün senin fotoğraflarını çekeceğim.” dediğim çok olmuştur. Bunları yaparken İstanbul'u bir uçtan diğer uca keşfediyoruz haliyle. Çok yakın olarak adlandırabileceğim 3 arkadaşım var. Onlarla oturup sohbet etmek ayrı keyifli. Bunların dışında evde vakit geçiriyorum. Bol bol film, belgesel izliyorum. Kitap okuyorum, senaryo yazıyorum. Konsol oyunlarıyla vakit geçiriyorum.

Sanata, sinemaya ilgin ortada. Ama biz bir duyum daha aldık. Hitchcock'a karşı büyük bir hayranlığın varmış...

yemekcom-alisan-kimdir-4

Hayran olmamak mümkün mü? Onun kadar büyük bir yönetmen olmayı çok istiyorum. Onun gerilimi, akılcı sinema yaklaşımı, sinemaya getirdiği yenilikler, çağının çok ötesinde bir duruşa sahip olması beni hep çok etkiledi. Aynı şeyler Stanley Kubrick için de geçerli. Ama benim en sevdiğim yönetmen Martin Scorsese’dir. Onlardan ilham alıyorum. Onlar kadar ölümsüz filmler çekmek, kitaplarda adı geçen yönetmenlerden olmak en büyük hayalim. Her yerde söylerim, “En az bir büyük film çekmeden ölmeyeceğim” diye.

Çünkü çok uzun yıllardır kafamda olan bir ölümsüzlük meselesi var. Ölümsüz olmanın yolu ölümsüz eserler oluşturmaktan geçiyor. Hitchcock, Kubrick, Orson Welles, Melies... Onlara öldü demek çok zor. Çünkü her sene binlerce yeni film yapılmasına karşın hala onların eserleri izleniyor. Benim de böyle filmler yapma isteğim var. Umarım başarırım.

Sonlara geldik doğru yaklaşıyoruz. Yemek.com’u bir filme ya da diziye benzetecek olsan neye benzetirdin? Neden?

Finali göz ardı edersek Yemek.com'u HIMYM'a (How I Met Your Mother) benzetiyorum. Birbirinden farklı karakterlere, yeteneklere sahip, müthiş bir ekibiz. Hepimiz şahsına münhasır insanlarız. Tıpkı dizide olduğu gibi. Ayrıca HIMYM uzun soluklu olmasına rağmen, tüm kitlelerce sevilen bir dizi olmuştu. Bu yönlerden bana Yemek.com'u hatırlatıyor. Bence başarı açısından HIMYM gibi uzun soluklu olup, çizgimizi hep yukarıda tutmayı başaracağız.

Geldik son soruya. Yemek.com'un senin için ne anlam ifade ettiğini tek kelime ile açıkla desek?

alisan-kimdir-yemekcom-3

Deneyim. Yemek.com bana her geçen gün çok fazla şey öğretiyor ve kazandırıyor. İkinci okulum gibi. Her geçen gün biraz daha büyüyen bir ekibiz. Bu sayede yeni şeyler öğrenme fırsatı buluyorum.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?