Yemek Kitabı Yazdığını Büyük İhtimalle Bilmediğiniz 11 Şaşırtıcı Ünlü İsim

Favorilerime
Ekle

Mutfakta zaman zaman başvurduğumuz ve kitaplığımızda onlara en özel yeri ayırdığımız yemek kitaplarının kalbimizdeki yeri de çok farklı.

Ama yemek kitaplarını sadece ünlü şefler, gastronomiyle ilgilenen kişiler, profesyoneller yazıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira ekrandan tanıdığımız çok çok ünlü isimlerin de mutfağa girip yaptıkları yemekleri paylaştıkları, imzalarını attıkları yemek kitapları var.

Bazıları ise oldukça şaşırtıcı.

Esra Ceyhan: Esra Ceyhan'ın Mutfağından

Bir zamanların TV fenomenlerinden Esra Ceyhan yemek yemek kadar yapmayı sevenlerden. Esra Ceyhan'ın kaleme aldığı "Esra Ceyhan'ın Mutfağından" isimli 320 sayfalık yemek kitabında çorbadan et-sebze yemeklerine, pilav ve makarnalardan tatlılara kadar 193 tarif bulunuyor.

Gizem Özdilli: Gizem’in Mutfak Aşkı & Aşkın Lezzeti

Ünlü manken Gizem Özdilli'nin bir değil iki adet yemek kitabı var. İlk kitabı "Gizem’in Mutfak Aşkı" ile ödül bile alan Özdilli'nin ikinci kitabında ise baharatların katkılarıyla hazırlanan yemek tarifleri ve evde mutfakta hazırlanabilen yüz, cilt ve vücut bakım formülleri yer alıyor.

Ebru Şallı: Ebru'nun Mutfağından

Yemek programları sayesinde yemeğe olan sevgisini yakından bildiğimiz Ebru Şallı'nın "Ebru'nun Mutfağı'ndan" isimli bir yemek kitabı da var. Ayrıca çocuklar için yazdığı "Ebru Şallı'dan Çocuklar için Besleyici Eğlenceli Lezzetler" ve "Besleyici ve Lezzetli Çocuk Yemekleri" adlı kitapları da bulunuyor.

Elif Karlı: Elif Karlı Mutfakta

Ekranların başka bir tanıdık yüzü Elif Karlı da "Elif Karlı Mutfakta" isimli yemek kitabıyla kitabevi raflarını süsledi. Bu kitap için 250 günde 200 ayrı ayrı yemeği yaptığını söyleyen Karlı'nın kitabı hazırlaması bir yılını almış.

Filiz Akın: Lezzete Merhaba

Daha önce güzellik ve kansere karşı verdiği savaşı anlatan kitaplar yazan Filiz Akın'ın bir de yemek kitabı var. Paris'te yemek kurslarına giden, çok iyi şeflerden eğitimler alan Filiz Akın sonradan öğrendiği ve denediği bu tarifleri bir kitapta toplamış. Ona her şey yakışıyor!

Gwyneth Paltrow: It's All Easy: Delicious Weekday Recipes for the Super-Busy Home Cook

Filiz Akın'ın yemek kitabını hazırlarken ilham aldığı ünlülerden biri olan Gwyneth Paltrow, bu yemek kitabında gluten, şeker, yağ açısından sağlıklı ama aynı zamanda pratik ve lezzetli tarifleri bir araya getirmiş.

Eva Longoria: Eva's Kitchen

"Umutsuz Ev Kadını" Eva Longoria restoran işletmeciliğine soyunmakla kalmadı, bir de yemek kitabı yazdı. Kitapta daha çok çocukluk anılarının olduğu Meksika'dan yerel tarifler yer alıyor.

Gerard Depardieu: My Cookbook

Listemizdeki ilk erkek Fransız oyuncu Gerard Depardieu. Kişisel şefi Laurent Audiot ile birlikte hazırladığı bu yemek kitabında çorbalardan salatalara, ana yemeklerden tatlılara kadar çok geniş bir yelpazede tarifler bulunuyor.

Oprah Winfrey: Food, Health and Happiness

Elini atmadığı iş kalmayan Oprah Winfrey bu sefer de mutfaktan bildiriyor ve kendi deyişiyle "daha iyi bir yaşam sürmek" için gereken tarifleri bu kitabında bir araya topluyor.

Frank Sinatra: The Sinatra Celebrity Cookbook

En şaşırtıcı isimlerden biri bu olsa gerek. Şarkıları asla eskimeyen efsanevi şarkıcı Frank Sinatra da kendi tariflerini bir kitap haline getirmiş. Kitapta en fazla İtalyan mutfağına ait tarifler dikkat çekiyor.

Salvador Dali: Les Diners de Gala

huffingtonpost

huffingtonpost

Sürrealizm denince akla gelen ilk isim olan ünlü ressam Salvador Dali hayatı boyunca sadece resim çizmedi, fotoğrafçılıktan yazarlığa birçok işe el attı ama yemek kitabı yazarı olması diğerlerinden çok daha şaşırtıcı. İlk olarak 1973 yılında basılan ve sonrasında yeni baskılar da yapan bu kitapta tahmin edeceğiniz üzere tarifler de oldukça sürrealist.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?