"Vegan Demek Tahıl Beyinli Demek" Sözleriyle Yeni Bir Tartışma Başlatan Canan Karatay

https://yemek.com/tarif/kinoa-kisir/ | Kinoa Kısır Tarifi
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254084 takipçi2170 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Ocak 14, 2015
Öznur Doğan
Aralık 2, 2014
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015

Açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen, bazı önerileriyle çok takdir toplarken bazılarıyla bir anda derin tartışmalara neden olan Canan Karatay, yine yaptığı bir açıklama ile gündemde.

Veganları çok kızdıracak bu açıklamasında veganlığın bir çeşit hastalık olduğunu söyleyen ve nedenlerini açıklayan Canan Karatay'ın açıklamalarını okuyunca bakalım siz neler düşüneceksiniz.

Fikirlerinizi bize yorum olarak bırakabilirsiniz.

"Tahıl yersek tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek"

Prof. Dr. Canan Karatay, neredeyse her yaptığı açıklamayla tepkileri üzerine çekmeye devam ediyor. Habertürk'te katıldığı bir programda veganlığın sorulması üzerine "Vegan demek tahıl beyin demek" diye cevap veren Canan Karatay sözlerine şu şekilde devam etti:

"İnsan vücudunda 5 mide yok, koyunlar vegandır, inekler vegandır. İneğin 5 midesi vardır. İneğin ve koyunun enzimleri ve hormonları da ona göredir. İnsanlarda öyle bir düzen yok."

"Veganlık hastalıktır"

tam-tahillar

"Veganlık hastalıktır" demeyi de ihmal etmeyen ve bu sözleri nedeniyle şimdiden çokça eleştiriye maruz kalan Canan Karatay, "Veganların kısa ömürlü olduğu artık biliniyor. Hayvansal proteinden, hayvansal yağdan eksik kalıyorlar. Oysa bütün vücudumuz bunlarla ilgili, bunlardan yapılmış. Veganlar yalnız tahıl yiyorlar, tavşanlar ve koyunlar gibi. Ama insan vücudu ona göre programlanmamış ki... Hazmımız değişik, midemiz değişik, bağırsaklarımız değişik, hormonlarımız, enzimlerimiz değişik." şeklinde iddiasının arkasında yatan nedenleri de açıklıyor.

"Vejetaryenlere saygım var"

Kinoa Kısır Tarifi

Kinoa Kısır Tarifi

Canan Karatay veganlık ve vejetaryenliğin karıştırılmaması gerektiğini de söylüyor ve düşüncelerini anlatmaya şöyle devam ediyor:

"Ben vejetaryenliğe karşı değilim. Vejetaryenlik bir felsefe, vejetaryenliğe saygım var. Onlar hayvansal ürünleri yiyorlar, tereyağı yiyorlar, yoğurt yiyorlar, yumurta yiyorlar, anlatabildim mi? Veganlıkla hiçbir alakası yok. Ama veganlık tamamen hastalıktır diye düşünüyorum."

Kaynak: Habertürk

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?