Büyük İhtimalle Vegan Olduğunu Bilmediğiniz 12 Ünlü İsim ve İlham Veren Hikayeleri

Favorilerime
Ekle

Toplumun et sever kısmı tarafından sürekli eleştiri oklarına maruz bırakılan vejetaryen ve veganlar aslında hiç de azımsanacak bir kitle değil. Üst komşunuz da, metroda karşınızda oturan adam da, televizyonda sürekli gördüğünüz biri de bu tür bir beslenmeyi, böyle bir yaşam tarzını seçmiş olabilir.

Veganları ele alalım. Vegan beslenme vejetaryenlerden farklı olarak, tüm hayvansal gıdalardan arınmış beslenme türü ve dahası bir yaşam biçimi. Tereyağı, yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, süt, süt ürünleri (peynir, yoğurt, krema vb.), kemik, sakatat hatta bal, jelatin gibi ürünlerin tamamı veganların hayatlarında yoktur, söz konusu bile olamaz. Sadece yemek değil hayvanlardan elde edilen kürk ve deri malzemeleri ile hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ilaç, makyaj ürünlerini asla kullanmazlar. Kısacası veganlar et endüstrisine tamamen karşıdır.

Hayvanlara yapılan eziyetlerden etkilenerek hayatını vegan olarak geçirmeye karar vermiş insanlar arasında birçok ünlü de var. Belki onları tanımak, veganları anlamanıza yardımcı olur ya da veganları "anormal insanlar" olarak görenlerin de belki görüşlerini değiştirmelerine sebep olur.

Bir kitap okudu, hayatı değişti: Natalie Portman

Sinema dünyasının en hayran olunan kadınlarından biri olan Natalie Portman aslında uzun yıllardır vejetaryen beslenmeyi benimsemiş bir ünlü. Ama hayatı Jonathan Safran Foer’in Eating Animal kitabını okumasıyla değişiyor ve vegan hayat tarzını seçiyor. Ayrıca Portman hayvansal ürünleri yemek ve kullanmamakla da kalmadı, bu alanda da aktivist olarak ön sıralarda yer almayı da sürdürüyor.

Amerika'nın idolü: Carrie Underwood

American Idol'ün dördüncü sezonunu kazanan ve sonrasında dünyaca ünlü bir country şarkıcısı olan Carrie Underwood çocuk yaştan beri vejetaryen. Tam 13 yaşında hayvanların nasıl öldürüldüğünü görüp çok etkilenen şarkıcı bundan 5 sene önce de vegan yaşamı seçti.

Et cinayettir: Morrissey

Kurucusu olduğu The Smiths'in "Meat is Murder" (Et Cinayettir) isimli albümünden anlamak çok da zor değil Morrissey'in bir hayvan hakları aktivisti ve vegan olduğunu. Turnelerinde konser salonu yakınında et ürünleri satışını bile yasaklatan Morrissey (En son İstanbul konserine gidenler hatırlar) bu konuda en fazla sesini çıkaran ve et tüketimine en ateşli şekilde karşı çıkan, veganlığın en hırçın savunucularından biri.

Hatta şu açıklamasını da şuraya yazalım da onu daha iyi anlayabilin: “Hayvan eti yiyorsan verdiğin mesaj belli, beni kandırmaya çalışma, yalan söylemeye kalkma: Hayvanlardan nefret ediyorsun. En çok da kucağında köpeğini taşıyan kürklü kadınlara gülüyorum. Hayvan, hayvandır. Et endüstrisinde çalışanların şu an Yahudi öldüren Nazilerden farkı yok.”

The Smiths'in şarkısı onu değiştirdi: Thom Yorke

Bir müzisyen, bir şarkı dinliyor ve hayat tarzını tamamen değiştiriyor. Radiohead'in efsanevi solisti Thom Yorke'dan ve az önce bahsettiğimiz The Smiths'in "Meat is Murder" (Et Cinayettir) şarkısından bahsediyoruz. Bu şarkıyı dinledikten sonra Thom Yorke babamız veganlığa geçiyor ve o günden bugüne aktivist olarak da et tüketimine karşı durmaya devam ediyor.

Belgeselle başlayan tamamen etsiz bir yaşam: Russell Brand

Katy Perry'nin kısa süreli kocası, komedyen Russell Brand'ın hayatı vejetaryen iken "Fork Over Knives"ı izlemesiyle değişiyor. Bilenler bilir, bu belgesel işlenmiş gıdalarla hastalıklar arasındaki ilişkiyi anlatan oldukça çarpıcı ve ses getiren bir yapım. Dolayısıyla komik adam Russell 2011 yılından itibaren vejetaryen değil, artık vegan.

Ayı yürekli vicdanlı adam: Leonardo DiCaprio

Vejetaryen olduğu uzun süredir bilinen yılların çilekeş, şimdilerin Oscarlı adamı Leonardo DiCaprio'nun da veganlığı seçtiği söyleniyor. Zira ödül törenlerinde, kulislerde yemek siparişlerini hep bu şekilde veren DiCaprio'nun siz Reverant filmindeki o çiğ etli yemek sahnelerine aldanmayın yani. Her alanda aktivistliği konuşturan ayı yürekli adam DiCaprio da aslında tam bir hayvan hakları savunucusu.

"120 yaşına kadar yaşayacağım": Alanis Morissette

Alanis Morissette de hayatı bir kitapla değişenlerden. Eat to Live isimli kitabı okuduktan sonra vegan olmaya karar veren Morissette vegan olduktan sonra daha sağlıklı hissettiğini ve bu sayede uzun süre yaşayacağını iddia ediyor. Umarız.

“Veganım, çünkü hayvanları seviyorum”: Ellen DeGeneres

The Ellen Show'un kraliçesi, Oscar selfie'nin mucidi Ellen DeGeneres, uzun süre beslenme ve hayvan hakları üzerine araştırmalar yaptıktan ve kitaplar okuduktan sonra veganlığa geçmiş. Hayvanları çok sevdiği için vegan olduğunu söyleyen Ellen'in eşi de aynı şekilde vegan.

"Vegan olmak hayatımı kurtardı" diyen ex-başkan: Bill Clinton

Eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın dört kez by-pass ameliyatı geçirdikten sonra veganlığı seçtiği söyleniyor. 2010 yılından beri vegan hayat tarzını benimseyen ex-başkan “Sebzeleri, meyveleri ve bakliyatı seviyorum" diyerek etsiz bir yaşamın mümkün olduğunu sık sık vurguluyor.

"İnsanlar hayvanları öldüre öldüre insanları da öldürmeyi doğal karşılıyor": Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli, hayvan haklarının en coşkulu savunucularından biri. Konu hakkında çarpıcı açıklamalarıyla gündeme sürekli gelen Livaneli'nin şu sözleri aslında veganlığın felsefesini birebir açıklıyor: "İnsanlık bir gün, biyolojik olarak kendisine benzeyen, bir ana-babası, yavrusu, yüzü, duyguları olan, acı çeken, mutlu olan, başka canlıları hunharca öldürüp yeme cinnetinden kurtulacak. Bundan adım kadar eminim. İlerideki kuşaklar bizim çağımızı hayretle okuyacak ve 'Sahiden mi? Canlıları ödürüp onların ölü gövdelerini mi yiyorlarmış?' diye inanamayacaklar."

Hayvan öldürüp yemeyi reddediyor: Sertab Erener

Sertab Erener Demir Demirkan ile birlikte olduğu dönemlerde vegan olduğunu açıklamıştı. Hayvanları eti için öldürmeyi reddeden Sertab Erener'in özellikle şu sözleri zamanında manşetlere çok taşınmıştı: "Demir’le Bodrum’da köyde yaşıyoruz ve burnumuzun dibinde inekler var. O ineklerin gözlerinin içine bakıp sonra onun kesilmiş etini yiyemeyeceğim. Yiyemiyorum. (...) Öldüren bir makine gibi hissetmeye başladım kendimi. O yüzden de her yaptığımda yavaş yavaş acı çekmeye başladım. Eti yerken gırtlağımdan inmiyordu. Bu bir çeşit arınma. Ne oluyorsa oluyor, bu süreç seni başkalaştırıyor."

"Vegan olduktan sonra vicdanım rahatladı": Harun Kolçak

hurriyet

hurriyet

90'ların ünlü şarkıcısı Harun Kolçak kendini sonrasında sufiliğe adadı ve uzun süre vejetaryen kaldıktan sonra veganlığı seçti. Hatta bunu Twitter hesabından da duyuran Kolçak, "Şiddeti eleştirirken öldürülen hayvanları yemenize şaşırıyorum" diyerek aktif bir hayvan hakları koruyucusu olmaya devam ediyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Kerem Şen3 Şubat 2017 2:43
Leonardo geçenlerde nusretten gayet güzel bir şekilde götürmüştü etleri :) dubaide bilirsiniz :) sanırım biraz daha iyi araştırmak lazım....
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?