10 Bin Lira Kredi Çekerek Ürettiği 2 Ton Kinoanın Bir Kilosunu Bile Satamayan Zeliha Hanım

http://www.milliyet.com.tr/cektigi-kredi-ile-uretti-simdi-ekonomi-2787106/ | milliyet
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253411 takipçi1773 içerik

Sıkça Yenen Konular

Yemek.com
Ocak 17, 2018
Zeynep Çetin
Ağustos 26
Zeynep Çetin
Eylül 2
Cemre Özgüzel
Mart 8, 2017

Kinoa son dönemlerin en gözde besinlerinden biri. Sağlığına ve formuna dikkat edenlerin mutfağından eksik olmayan, hatta NASA'nın uzaya çıkarken astronotların yanına alması gereken üç besinden biri olarak gösterdiği kinoa ancak Balıkesirli Zeliha Şoför'e pek şanslı gelmemiş durumda.

Gelin bu girişimci kadının sesine kulak verelim.

Alım garantisi olduğu için 15 dönümlük arazisine kinoa eken bir kadın çiftçi

Balıkesir'de Alzheimer annesi ile yalnız yaşayan 55 yaşındaki Zeliha Şoför alım garantisi ve yüksek gelir getirisi olduğu için bankadan 10 bin lira kredi çekip 15 dönümlük arazisine kinoa ekiyor.

Komşularının da kinoa ektiğini ve bundan para kazandığını görerek bu işe giriştiğini söyleyen Zeliha Hanım kinoaları Ağustos ayında hasat ettiğini ancak kimsenin elindeki ürünleri gelip almadığını ve onları oturma odasında saklamak zorunda kaldığını belirtiyor.

Kinoalara zarar gelmesin diye oturma odasında saklıyor

Ürünleri alma garantisi veren "Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği"nden haber beklediğini söyleyen Zeliha Hanım şöyle anlatıyor yaşadıklarını:

"Kinoa tohumu satarak ürünlerini alan bir dernekle iletişime geçtim. Kilosu 150 liradan tohumları aldım. 15 dönüm tarlama ektim. Dernek, ’Öncelik size tanıyacağız’ dedi. Ama bekliyoruz gelmediler, mağduruz. 10 bin lira kredi çektim bu ürünü ekmek için. Kinoa ekimi, yetiştirilmesi ve hasadı çok çileli. Büyük çaba istiyor. 15 gün ovada kaldım. Tarlada yattım, yılanların içinde. Amele de bulamadım. 3-4 kat elden geçirdim. Derneğe sesleniyorum, ne olursunuz gelip alın bunları."

hurriyet

hurriyet

Son olarak Zeliha Hanım'ın ürünler yağmur yağar hasar görür diye 2 ton kinoayı evinin oturma odasına sakladığını ve evinin bir odasını kullanamadığını söylediğini belirtelim.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?