Şarkı İsimlerini Köfteyle Değiştir: Beatballs

Favorilerime
Ekle

Twitter'ın o şaşalı, o heyecanlı, o çok eğlenceli zamanlarını hatırladığınızı umut ediyoruz. Her akşam şarkı isimlerini bir şeylerle değiştirir, henüz hayatımıza vpn'ler, troll'ler, spam'ler ve spam hashtag'ler girmemişken; birlik ve beraberliğimizin ne kadar kuvvetli olduğunu gösterip, hep birlikte "Vur kadehi armut bu gece de sarhoşuz" tadında şeyler yazardık. Hey gidi.

Bizim bu muazzam alışkanlığımız taa İsveç'e kadar gitmiş ve bir proje haline gelmiş. 54 öğrenci bir interaktif sanat tasarımı programında kendi kendilerine geyik yaparken, bir iki Türkçe tweet'e denk gelip, bir şeyleri bir şeylerle değiştirmeye karar verip, şarkı isimlerini köfteyle değiştiren bu siteyi yapmışlar: Beatballs.

beatball-kofte

Biraz detaya girerek kafalarda oluşan muhtemel merakı da giderelim: İlk önce siteye giriyorsunuz, karşınıza çıkan arama kutusuna en sevdiğiniz şarkının ya da şarkıcının adını yazıyorsunuz. Daha sonra sizi şarkıcının resmiyle birlikte bir köfte tarifi selamlıyor. O köfte tarifinin adı da en sevdiğiniz şarkının ismi oluyor.

Ziyaret ettiğinizde, yabancı bir site olmasından mütevellit ilk olarak Michael Jackson, Pink Floyd gibi tüm dünyaya dokunabilmiş sanatçıları aramanız gayet normal. Lakin küçük bir tüyo: Elinizi korkak alıştırmayın, sınırları zorlayın. Biz en son kendimizi İbrahim Erkal araması yaparken bulduk (gülmeyin). İşin daha acayip olanı, sitenin bu aramaya bir şarkı ve bir tarifle karşılık vermesi (gülebilirsiniz). Evet, ciddi ciddi İbrahim Erkal'ın şarkısının köftesi var sitede. Canısı köftesi. Hatta tribal mix. Hatta tarifinde çilek, nane, anason falan var. Muazzam.

ibrahim-erkal-beatballs

Beatballs'u tamamen geyik (o da göreceli tabii) bir yer olmaktan çıkaran ise, şarkı isimlerini köfteyle değiştirirken bir algoritmaya oturtmaları. Onlara göre şarkıların bir aroması var. Şöyle ki bir şarkının temposu yüksekse, tarifte limon kabuğu rendesi; mood'u yüksekse tarifte çilek yer almalı. Tartışmaya açık ama bir niyet var. Hemen aşağıdaki Pharrel Williams - Happy infografiğinden daha detaylı inceleyebilirsiniz.

En azından kendisinden eğlenceli bir şekilde konuşturduğu için selamlarımızı yolladığımız bu projenin Kickstarter'da (yeni projelerin herkesin beğenisine çıkıp, bağış beklediği site) yer alıyor. Destek olmak isteyenleri şuraya alabiliriz.

Not: Projeyi başlatan o 54 arkadaş nereden esinlendiklerini söylemiyorlar ama esinlendikleri yerin Türkçe tweet'ler olduğunu zannetmiyoruz.

happy-infographicDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?