Oyunculuğu Bırakıp Dünyanın En Pahalı Peyniri Olan Eşek Peynirini Üretmeye Başlayan Özgü Namal

Favorilerime
Ekle

Televizyon dizilerinden ve sinema filmlerinden çok iyi tanıdığımız başarılı oyuncu Özgü Namal şu sıralar farklı bir heyecanın içinde.

Oyunculuğu bırakıp İstanbul'daki yaşamını terk eden Özgü Namal eşiyle birlikte Muğla-Köyceğiz'e yerleşmiş durumda ve burada bir çiftlikte dünyanın en pahalı peyniri olarak bilinen ve eşek sütünden üretilen "pule" peynirini üretip satmak için kollarını sıvamış durumdalar.

Gelin, detaylara birlikte bakalım.

Oyunculuktan köy yaşamına geçiş

Reklamcı eşi Serdar Oral ve iki çocuğuyla birlikte büyük şehir hayatını terk eden Özgü Namal bir süredir Muğla-Köyceğiz'de bir köyde yaşıyor. Burada orman içinde, doğayla iç içe bir çiftlik evinde kalan Özgü Namal oyunculuk günlerini de tamamen arkasında bırakmış durumda.

Çift yaşadıkları bu çiftlikte dünyanın en pahalı peyniri olarak bilinen pule yani eşek peynirini üretip satmaya hazırlanıyor.

1 kilo peynir için 25 kilo eşek sütüne ihtiyaç var

Eşek peyniri üretmek için Balkan eşekleri satın alıp çiftliğe getirten Özgü Namal, bu eşeklerden elde ettiği sütlerden eşek peyniri üretecek. Çoğunlukla Sırbistan’ın başkenti Belgrat’ın kuzeyinde bulunan Zasavica'da üretilen eşek peyniri eşek sütünden üretiliyor ve dünyanın en pahalı peyniri olarak biliniyor.

Kilosu en az 1000 dolardan satıldığı eşek peynirinin bu kadar pahalı olmasının sebebi ise 100 eşeğin sütünden 1 kilo pule peyniri elde edilmesi ve bu bir kilo peyniri yapabilmek için de 25 kilo eşek sütüne ihtiyaç duyulması.

Eşek peyniri nedir, eşek peynirinin faydaları

luxurylaunches

luxurylaunches

Sırpçada eşek anlamına gelen Pule ismi verilen eşek peyniri bazılarına göre kötü kokulu olsa da lezzeti eşsiz, üstelik de çok sağlıklı.

Örneğin eşek sütü anne sütüne denk olan tek süt çeşidi. Faydalarını ise şöyle saymak mümkün:

 • Sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor
 • Kansere karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Astım ve bronşit hastalığının tedavisinde kullanılıyor.
 • İçerdiği omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
 • Kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi bulunuyor.
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini artırıp kemik erimesini önlüyor. Bebekler ve çocuklar için de çok faydalı.
 • Balgam söktürüp ateş düşürüyor.
 • Cildin ihtiyacı olan protein ve amino asitleri üretilmesini sağladığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor. Cildin yaşlanmasının önüne geçiyor.
 • Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflamaya da yardımcı oluyor.
 • Eşek sütü hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz şu içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?