115 Kiloluk Kimsenin Tanımadığı Bir Gençken Ünlülerin Fotoğrafçısı Olan Mert Alaş'ın Hikayesi

Favorilerime
Ekle

O, Miley Cyrus'tan Madonna'ya, Madonna'dan Kim Kardashian'a birçok dünya yıldızının sadece fotoğrafçısı değil aynı zamanda çok yakın dostu...

Adını tüm dünyaya duyuran Ankaralı Mert Alaş'tan bahsediyoruz.

Bundan birkaç yıl önceye kadar 115 kilo olan bir anda 44 kilo vererek hayatını da değiştiren Mert Alaş'ın ilginç hikayesini Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman'a verdiği röportajdan yola çıkarak anlatıyoruz, yaklaşın.

Ankara'da doğup büyüyor, babasının restoranında garsonluk yapıyor

Babası asker, annesi manken olan Mert Alaş Ankara'da doğuyor ve büyüyor. Annesi-babası boşandıktan sonra emekli asker babası Bodrum'da bir restoran ve küçük motel açıyor, Mert Alaş yaz tatillerinde burada garsonluk yaparak babasına yardım ediyor.

Annesinin ısrarlarıyla Ankara Devlet Konservatuvar'ına yazılıyor ve burada 8 sene çello ve piyano eğitimi alıyor Mert Alaş. Ancak "Ben orkestra piyanisti olmak istemiyorum" diyen okulu yarım bırakıyor ve kendi deyimiyle "deli cesareti" ile Londra'ya gidiyor. Hayatı bundan sonra değişiyor.

Londra'da fotoğraf stüdyolarında çay, yemek yapıp tuvaletleri temizlerken dünyaca ünlü bir fotoğrafçıya dönüşüyor

4 aylık İngilizce kursu için gittiği Londra'da moda ve sanat dünyasından birçok önemli isimle taşıyor ve burada kalmaya karar veriyor. Tanıştığı fotoğrafçılar "Neden bizimle çalışmıyorsun?" diyor ve Mert Alaş daha 22 yaşındayken ünlü fotoğrafçıların stüdyosunda çalışmaya başlıyor. Ama eline hemen fotoğraf makinesini almıyor tabii. Onlara çay götürüyor, yemek yapıyor, tuvaletleri temizliyor.

Marcus Piggott ile tanıştıktan sonra ise yaptıkları projelerle çok ses getiriyorlar. Ve artık Mert Alaş dünyanın tanıdığı bir fotoğrafçıya, bizim göğsümüzü kabartan bir isme dönüşüyor.

115 kiloyken kendi kendine 44 kilo birden vererek bambaşka birine dönüşüyor

Gelelim Mert Alaş'ın fiziksel değişimine. Zira onun eski fotoğraflarına bakıp onu tanımak pek mümkün değil. 2005 yılında tam 115 kilo olan Mert Alaş “Benim artık buna bir çözüm bulmam lazım çünkü mutsuzum. İstediğim kıyafeti giyemiyorum, rahat hareket edemiyorum” diyerek zayıflamaya karar veriyor. Üstelik ameliyat olmadan, hiç diyetisyene gitmeden kendi kendine 44 kilo veriyor.

Şöyle anlatıyor onu kilo vermeye iten o dönemi: "Ben bir proje gibiyim. İnsanoğlunun evrimi gibi bir evrim geçirdim. Baktım Londra’da herkes zayıf, “Ben şişkolukla dikkat çekmek istemiyorum, zayıflamam lazım!” dedim. Zayıfladım ama baktım vücudumda hiç kas yok. Hiç spor yapmamışım çocukken. Dedim ki, “Benim spor da yapmam lazım” Ne bileyim saçımın rengi şöyle, “Şöyle olması lazım” Kendimle oynadım çok. Daha doğrusu evrim geçirdim ve sonunda bu adam oldum."

Bir kitap okudu ve hayatı değişti

instagram

instagram

Peki nasıl verdi Mert Alaş onca kiloyu ve şu anki fit vücuduna sahip oldu? Aslında onun hayatını değiştiren bir kitap oluyor, kitapta yazanları kendi başına uygulayan Mert Alaş bunu sporla da destekliyor ve fazla kilolarından kurtularak bugün herkesin hayran olduğu adama dönüşüyor. Son sözü yine ona bırakalım:

"Uyduruk bir kitap var, ‘Southbeach diet’ diye. Onu aldım. Okudum. Sonuna kadar dediklerini yaptım. Aa bir baktım 10 kilo vermişim, şaka gibi. Kitaba başladım tekrar. Üç defa aynı kitapla, aynı rejimi yaptım. Ondan sonra baktım, spor yapmak, hareket etmek istiyorum. Spora başladım. Ben hayat boyu, kafamdaki tilkileri durdurabilecek bir şey arıyordum çünkü kafam her zaman dolu benim. Yattığım zaman da dolu, uyandığım zaman da dolu. İşte o tilkileri durduracak şeyi sporda buldum. Çünkü spora gidiyorsun, bir saat, 1.5 saat kulağına müziğini takıyorsun, ohhh başka bir dünyaya geçiyorsun. Sporla hem medite oldum hem de aynı karşısında çok daha iyi hissettim kendimi."

Kaynak: HürriyetDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?