https://www.lifeandstylemag.com/posts/kim-kardashian-skinnier-113182 | lifeandstylemag

Hızla 53 Kiloya Düşmekle Kalmayıp Anoreksiyayı Teşvik Etmekle Suçlanan Kim Kardashian

Favorilerime
Ekle

Tüm dünyanın konuştuğu, ne yapsa gündem, ne dese olay olan isim Kim Kardashian şu sıralar çok farklı bir sebepten gündemde.

Uzmanlar ve ünlülerin topa tuttuğu Kim Kardashian'ı bu noktaya getiren ise kardeşleriyle yaptığı bir konuşmada zayıflığı ve anoreksiyayı övmesi, onlardan iyi bir şey olarak bahsetmesi ve böylelikle onu örnek alan kişileri kötü yönlendirip onları anoreksiyaya teşvik etmesi.

Durum bu noktaya nasıl geldi diye merak ediyorsanız hemen ayrıntılara geçelim...

Kardeşleri Kim Kardashian'a ne kadar zayıf olduğu konusunda iltifat üzerine iltifat ediyor

Her şey Kim Kardashian'ın geçtiğimiz günlerde ardı ardına yayınladığı Instagram hikayeleriyle başlıyor. Bu videolarda Kim Kardashian en az onun kadar ünlü olan kardeşleri Khloe, Kourtney ve Kendall Jenner ile konuşurken görülüyor.

Bir videoda Kendall Jenner, Kim Kardashian'a "Senin için endişeleniyorum, bana hiç yemek yemiyorsun gibi geliyor, çok sıskasın" diyor.

Bunun üzerine kocaman bir kahkaha atan Kim "Aman tanrım, çok teşekkürler" gibi bir tepki veriyor.

Ardından Kourtney Kardashian "Daha önce hiç böyle bir insan görmemiştim. Yürüyen bir Facetune bebeği gibisin" diyor. Facetune, insanların fotoğraflarını daha güzel göstermek için kullandığı bir mobil uygulama bu arada.

Anoreksiyayı normalleştirip özendirmekle suçlanıyorlar

Konuşma burada da bitmiyor. Araya Kendall giriyor ve elindeki çantayı göstererek "El çantam senin kadar küçük neredeyse" diyor.

Kim'in Khloe'yi çektiği bir sonraki videoda yine kardeşleri Kim'e ne kadar zayıf olduklarını söylüyor ve Kim de bunu "O kadar da sıska değilim. Sadece 53 kiloya indim. Hatta saçımdaki kaynakları çıkarırsam daha da zayıf olabilirim" diye cevaplıyor.

Son olarak Khloe, Kim'in belini işaret ederek "Şuran oldukça anoreksik" diyor ve devam ediyor, "Kolların da çırpı gibi..."

Kim Kardashian ise bu garip iltifatları gülerek karşılıyor.

Tüm videoları şu hesabın attığı bu seri tweet'lerden izleyebilirsiniz.

"Küçük yaştaki takipçileri onu örnek almak adına zararlı beslenme biçimlerini benimseyebilir ve hayatlarını tehlikeye atabilirler"

Videolardaki bu aşırı zayıflığı ve anoreksiyayı öven konuşmalar ise hemen tepkileri üzerine çekiyor. Bu konuşmaları milyonlarca takipçilerine yayınlamakla ve onları rol model belirleyen özellikle küçük yaştaki genç kızlara yanlış örnek olmakla suçlanıyor Kim Kardashian ve kardeşleri.

Özellikle beden olumlamayı savunan kanaat önderleri ve beslenme uzmanları bu konuda oldukça sert açıklamalar yapıyorlar. Rhiannon Lambert ismindeki diyetisyen şöyle diyor mesela: "Videodaki dilin bunu teşvik edici olduğunu ve anoreksiyanın takdir edilesi bir şey olarak yansıtıldığını görebiliyorsunuz. Halbuki anoreksiya çoğu zaman ölümle sonuçlanabilen bir yeme bozukluğu, bir hastalık. Anoreksiyanın başarılı bir diyetle karşılaştırılmaması gerekiyor.

Bu tarz yorumlar bireylerin sevdikleri ünlüler gibi gözükmek adına zararlı beslenme biçimlerini benimsemesine ve hayatlarını tehlikeye atmasına sebep olabilir. Öyle ki araştırmalar sosyal medyanın beslenme bozukluklarında büyük role sahip olduğunu gösteriyor."

Peki Kim Kardashian bu eleştirilere nasıl yanıt verdi?

instagram

instagram

Kim Kardashian'ın bu eleştirilere karşı sessiz kalmayı tercih ettiği düşünülüyordu. Ta ki birkaç gün önce Instagram hesabından mutfakta bikinileri içinde brownie yaparken çekilmiş fotoğrafını yayınlayana kadar.

Şimdi ise bu fotoğrafla vermek istediği mesaj tartışılıyor.

Sizce dünyayı ayağa kaldıran bu anoreksiya tartışmasında kim haklı?Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?