Uzmanları Birbirine Düşüren Tartışma: "Kelle Paça Çorbası Faydalı mı Zararlı mı?"

https://yemek.com/tarif/kelle-paca-corbasi/ | Kelle Paça Çorbası Tarifi
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254045 takipçi2109 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Kasım 25
Zeynep Çetin
Ağustos 12, 2016
YENİ
4.5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Ufuk Utaş
Kasım 19, 2014

Paça çorbası ya da kelle paça çorbası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu ikili, kimilerinin çok sevdiği, şifalı ve lezzetli bulduğu için bol bol tükettiği çorbalarken kimilerinin hayatları boyunca bir kaşık bile tadına bakmadığı, asla da bakmayı düşünmediği çorbalar.

Üstelik bugünden sonra işler daha da karışabilir, faydalı diye içenler hiç içmemeye ya da bugüne dek hiç içmeyenler içmeye başlayabilir.

Neden mi?

Açıklamaları nedeniyle sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay ve "vegan doktor" olarak ünlenen Dr. Murat Kınıkoğlu'nun birbirine ters düşen bu açıklamalarını görünce nedenini anlayacaksınız.

Bakalım siz hangi tarafa hak vereceksiniz? Düşüncelerinizi bize yorum olarak bırakabilirsiniz.

Prof. Dr. Canan Karatay: "Paça çorbası mutlaka tüketilmesi gereken yemeklerden biri"

Kelle paça ile ilgili görüşlerden ilki uzun yıllardır yaptığı çarpıcı açıklamalar nedeniyle artık pek yakından tanıdığımız isimlerden biri, yani Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Canan Karatay'dan geldi. "Bu çorbalar en sağlıklısıdır. Paçayı, kelleyi veya işkembeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz, korkmayın." diyen Canan Karatay, özellikle bu kış aylarında hastalıklardan korunmak için bu çorbaların şifasından bol bol yararlanabileceğimizi söyledi ve ekledi:

"Doğanın bize bahşettiği en sağlıklı yiyeceklerden biri kelle paça kardeşim. İçinde her şey var." diyen Canan Karatay'a göre bu çorbaların içinde bolca D vitamini var. Aynı zamanda bu lezzetler sayesinde bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirmek de mümkün.

Dr. Murat Kınıkoğlu: "Binlerce yıl önceden kalma, boş, yanlış bir inanış"

Canan Karatay'la aynı meslekten olan Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Kınıkoğlu, "Paça çorbası, kemik suyu gibi yiyecekler hem zararlıdır hem de bir faydası yoktur" diyerek bir anda hemen herkesin ezberini bozdu ve kelle paça çorbasının bir anda gündem olmasına neden oldu. "Vegan doktor" lakabıyla anılan Kınıkoğlu, kelle paça çorbası, paça çorbası ve kemik suyu gibi lezzetlerin genel olarak 'şifalı' olarak bilinmesiniyse şöyle açıkladı: "Binlerce yıl önceden kalma, boş, yanlış bir inanış."

"Bir porsiyon paça çorbası içtiğinizde içinden hem kolesterol hem de yüksek miktarda yağ alırsınız"

Kınıkoğlu ezberleri bozan "Kelle paça zararlıdır." açıklamasının ardında yatan nedenleri de şöyle sıraladı: "Zararlıdır. Neden? Çünkü bir porsiyon paça çorbası içtiğinizde içinden hem kolesterol hem de yüksek miktarda, 36 miligram yağ alırsınız. Bunlar çok yüksek miktarlardır ve damarları tıkayıcı rolü vardır."

Doktor Murat Kınıkoğlu, Karatay'ın insanları yanlış yönlendirdiğini düşündüğünü de sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.

Halk arasında ise kelle paça çorbası, gripten kemik kırıklarına kadar birçok hastalığa iyi gelen doğal bir ilaç gibi görülüyor

Paça Çorbası Tarifi

Paça Çorbası Tarifi

Alanında uzman doktorların bu tartışmalarıyla gündem haline gelen kelle paça çorbası, halk arasında da genel olarak şifalı çorbalar kategorisinde adına sıkça rastlanan çorbalardan aslında. İçinde hem kelle ve paçanın içerdiği zengin mineral ve vitaminler olduğu düşünülen hem de servisinde kullanılan sarımsak ve sirkeden destek alınan bu çorbanın nezle, grip gibi kış hastalıklarının iyileşmesinden tutun da kemik kırıklarının daha hızlı kaynamasına kadar birçok sağlık sorununa çözüm olabildiği söyleniyor.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kelle paça çorbası faydalı mı yoksa zararlı mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?