Canan Karatay'dan Formuna Dikkat Edenler İçin Şaşırtıcı Kahvaltı Tavsiyeleri

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253400 takipçi1765 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Mert Öndaş
Aralık 8, 2015
Öznur Doğan
Ocak 14, 2015
Öznur Doğan
Mart 6, 2015

Ezberleri bozan açıklamalarıyla gündemden hiç düşmeyen ama doğru bildiklerini söylemekten çekinmeyen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yıllardır Karatay diyetiyle sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyenlere yol göstermeye devam ediyor.

Canan Karatay'ın en dikkat çeken önerilerinden biri ise sabah kahvaltısını kapsıyor. Canan Hoca'nın "24 saatlik gün içinde en önemli öğün" dediği kahvaltıda ise neler yemek, nelerden uzak durmak gerekiyor?

Gelin ondan dinleyelim.

Canan Karatay'a göre kahvaltıda neler yemeliyiz?

canan-karatay-haslanmis-yumurta-uyarisi

Canan Karatay'a göre kahvaltıda çok kuvvetli beslenmek lazım. "Kuvvetli, bol protein ve sağlıklı yağ (köy tereyağı) içeren bir kahvaltının, metabolizmayı 12 saat süreyle yüzde 30 hızlandırdığı bir gerçek. Bu şekilde bir kahvaltının hızlandırdığı metabolizma sonucu, harcanan kalori miktarı 4-5 kilometrelik bir koşuda harcanan kalori-enerji miktarına eşdeğer" diyen Canan Karatay beklenildiği üzere ekmek ve şekeri de kahvaltıdan men ediyor.

"İki adet az pişirilmiş yumurta, bir avuç içi kadar beyaz peynir. Peynir az yağlı, light ya da krem peynir olmayacak. Koyun, inek veya keçi sütünden klasik beyaz peynir veya eski kaşar, tulum ya da sepet peyniri gibi yöreselleri olabilir. Her türlü peynir ve çökelek, sabah yenecek en önemli besin kaynaklarıdır. Ancak yanında herhangi bir ekmek ya da poğaça olmamalı. Yumurta ve protein tüketmenin dejeneratif hastalıklar, özellikle de kalp ve damar hastalıkları için risk faktörü olmadığı Harvard Tıp Fakültesi Beslenme Bölümü’nün senelerce yürüttüğü geniş kapsamlı çalışmalarla gösterilmiştir. Yumurta, haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında ya da tavada düşük ısıda saf tereyağında fazla katı olmadan pişirilebilir" diyen Canan Karatay kahvaltıda ekmeksiz yenmek şartıyla omlet, menemen, çılbır, mıhlama, pastırmalı yumurta yemeyi de öneriyor.

Örnek Karatay kahvaltısı nasıl olmalı?

Kahvaltı Salatası Tarifi

Kahvaltı Salatası Tarifi

Canan Karatay'a göre kahvaltı sabah 7 ile 9 arası yapılmalı. Karatay kahvaltısı ise şunlardan oluşmalı:

 • Az pişmiş 2 adet yumurta. Haşlanarak rafadan veya kayısı kıvamında ya da tavada düşük ısıda saf tereyağında fazla katı olmadan pişirilebilir. Omlet, menemen, çılbır, mıhlama, pastırmalı yumurta yapılabilir.
 • Bir avuç içi kadar az tuzlu peynir. Az yağlı, light ya da krem peynir olmayacak. Koyun, inek veya keçi sütünden klasik beyaz peynir, eski kaşar, Erzincan deri tulumu, İzmir tulumu, Balıkesir sepet peynir vb. yöresel peynirler olabilir... Ancak yanında herhangi bir ekmek, poğaça, simit vb. yenmeyecek.
 • Bir ince belli çay bardağı ceviz, fındık, fıstık, badem veya yerfıstığı içi. (Kuruyemişler kavrulmamış ve tuzlanmamış olacak.)
 • Az tuzlu 10-15 adet zeytin. (Üzerine zeytinyağı, limon, kekik ve pul biber eklenebilir.)
 • Domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka. (Doğal ve mevsiminde olmak şartı ile arzu edildiği kadar yenebilir.)
 • İçecek olarak süt, ayran, şekersiz ya da tatlandırıcısız çay ve kahve.
 • Yumurta yiyemeyenler için Canan Hoca'dan ilginç tavsiyeler

  karatay-diyeti-yeni-oneriler
  Yumurta alerjisi olanlar ya da yumurta yemeyi tercih etmeyenler içinse Canan Karatay'ın ilginç tavsiyeleri var.

  Şöyle diyor Canan Hoca:

  "Sabah kahvaltısında kuzey ülkelerinde olduğu gibi soğuk balık yemelerini öneriyorum. Ayrıca Anadolu’da yaygın bir şekilde yıllardan beri uygulandığı gibi domates suyunda haşlanmış kuru fasulye ya da söğüş et de yenebilir. Başka bir alternatif olarak bir adet muz, bir ince belli çay bardağı dolusu ceviz ve 10-15 adet zeytin olabilir. Kahvaltıda tüketeceğiniz fındık, fıstık, ceviz ve bademlerin kavrulmamış ve tuzlanmamış olmasına dikkat edin. "

  Kaynaklar: 1, 2

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?