Japonya'yı Boş Bırakmaya Gelmiyor: Tokyo'da İki Garson Maymun İçin Çalışma İzni Çıkartıldı

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21753 takipçi442 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mayıs 22, 2015
Mert Öndaş
Ocak 28, 2016
YENİ
5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
Yemek.com
Ekim 9

Yemek.com'u açıldığı günden beri takip edenler Japonya 'aşkımızı' bilir. Kendileri o kadar 'orijinal' ki bahsetmeden edemiyoruz. (bkz: Japonya köşesi)

Sıradaki Japonya haberimiz, çıtayı iyice yükselten bir seviyede.

Tokyo'da yer alan Kayabuki Restaurant, iki evcil maymun için çalışma izni çıkarttı. Teknolojiden ve gelişmişlikten ne yapacağını şaşıran Japon restoranın sahibinin konuşması ise çok net: "Garsonluğu insanlardan çok daha iyi yapıyorlar."

Biri 16 yaşında, biri 8 yaşında olan iki maymundan yaşlı olan Yat-chan'ı ortalama bir restoranda şef garson yapsak sırıtmaz. Zira kendileri yiyecek içecek servisi yapıyor, hesabı götürüyor, getiriyor. Tek eksiği/fazlası bir kimono ve bir etekle arz-ı endam etmesi. Genç olan Fuku-chan'ın görevi basit. Müşterilere yemekten önce sıcak havlu götürüp ellerini temizlemelerini sağlamak.

Muhtemelen Japonluktan aldıkları tadı hiçbir şeyden alamayan Japonlar, hayvanların suistimal edilmediğine emin olmak için restoranı sıklıkla teftiş ediyorlar. Bunun bir tezahürü olarak maymunlar günde yalnızca 2 saat çalışıyor. Tabii bu teftişler aynı zamanda maymunların da restoranın temizliğine zarar vermemesi üzerine oluyor. Zira garson kardeşler mesaiye başlamadan önce ve mesai bittikten sonra ellerini yıkıyor.

Japonlar'a söyleyecek daha onca lafımız olmasına rağmen hırsızlık yapan maymun türüyle aynı türde olan bu ikiliyi doğru yola koydukları için bugünlük bize ayrılan vaktin sonuna gelmiş olalım.

Son olarak aşağıda zibidi garsonların görüntülerini bulabilirsiniz.

Bu da bir diğeri.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?