Birbirlerine Hala İlk Günkü Kadar Aşık Olan Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Evli Çifti

Favorilerime
Ekle

Japonya'da yaşayan Masao Matsumoto (108) ve Miyako Sonoda (101) çifti tam 81 yıldır evli ve "dünyanın yaşayan en yaşlı çifti" ünvanını ellerinde bulunduruyorlar.

Yaşlarının toplamı 209 eden ve rekorlar kitabına girmiş olan bu aşık çiftin hayat hikayeleri en az rekorları kadar ilginç.

5 çocuk, 13 torun, 25 torun çocuğu

9 Temmuz 1910 doğumlu Masao Matsumado ve 24 Kasım 1917 doğumlu Miyako Sonoda, toplamda 208 yıl 359 gün hayatta olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na ismini yazdırmış bir çift.

Bu yaşlı ve aşık çiftin yaşları 77 ile 66 arasında değişen beş kız çocuğu, 13 torunu var ve şu sıralar torunlarının çocuklarının 25.sinin doğumunun mutluluğunu yaşıyorlar.

Zorlu bir hayat ama hiç bitmeyen bir aşk

Masoa ve Miyako çifti bir tanıdıkları aracılığıyla tanışıyor ve 1937 yılında evleniyor. Ancak hayatları çok da kolay geçmiyor. 2. Dünya Savaşı boyunca 3 kere cepheye çağrılan Masoa uzun yıllar eve geri dönmüyor ve Miyako kızlarını tek başına yetiştirmek zorunda kalıyor.

Kocasının eve hiç geri dönmeyeceğinden endişelenip sürekli gözyaşı döken Miyako'nun korkuları boşa çıkıyor ve Masoa eve sağ salim dönüyor. Ancak döndüğünde öyle zayıf ki öleceğinden endişe ediyorlar.

Miyako hayata tutunuyor ancak savaş şartları nedeniyle yine de rahat bir hayat geçiremeyen, giyecek ve yemek için para bulamayan rekortmen çiftimiz ancak kızlarının hepsini evlendirdikten sonra rahat bir nefes alıyor ve birbirlerini o günlerde daha çok sevmeye başladıklarını söylüyorlar.

Uzun evliliğin ve ömrün sırrı ne?

Peki 81 yıllık bu evliliğin sırrı ne? 100 yaşındaki Miyako'ya göre bunun tek bir cevabı var; o da "sabır". Miyako, "Bu kadar sabırlı olmasaydım evliliğimiz erken bitebilirdi" diyor.

Uzun ömürlerinin sırrı ise 118 yaşındaki Masao'ya göre tek bir yiyecekte saklı: Udon. Udon ise Japon mutfağında kalın buğday unundan yapılan bir noodle çeşidi. Buğday unu, tuz ve su karışımından yapılan, yumurta eklenmeyen udon hamuru haşlanıp genelde et suyu ilavesiyle, çorba kıvamında servis ediliyor. Çift bu yemeği öyle çok seviyor ki, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdiklerini öğrendikten sonra ilk yaptıkları şey en yakındaki restorana gidip udon sipariş edip bunu kutlamak oluyor. Çift, udonun hayatlarının her döneminde onlarla birlikte olduğunu ve uzun yaşamlarının sırrının belki de bu noodle'da saklı olduğunu söylüyorlar.

guinnessworldrecords

guinnessworldrecords

Ne diyelim uzun ömürleri olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?