Devir Değişti, Onlar da Değişti: 33 Fotoğrafla Düğün Pastalarının 100 Yıllık Değişimi

Favorilerime
Ekle

Yüzyıllardır insanlar evleniyor, yuva kuruyor, düğünler eğlenceler düzenliyor ve tabii düğün pastalarını kesip misafirlere dağıtmadan bir düğün gerçekten bir düğün sayılmıyor.

Kısacası iştah açan, midelerden önce gözü doyuran, bekar kıskandıran bir düğün pastası olmadan hiçbir düğün gerçek düğün sayılmıyor.

Ama devir değiştikçe düğün pastaları da değişiyor. 1900'lerin başında pastalar geleneksel ve sadeyken günümüz düğünlerinde daha renkli, daha fazla süslemeli pastalar öne çıkıyor.

Düğün pastalarının son 100 yıldaki değişimine göz atmak istemez misiniz?

1910'lar

Genelde gelin evinde yapılıp hazırlanan, doğal çiçeklerle süslenip düz beyaz pasta kremasıyla yapılan geleneksel sünger pastalarla başlıyor yolculuk.

1.

2.

1920'ler

O yılların gösterişine uygun olarak cesur geometrik şekiller, tüyler, mücevherlerle süslü ve Art Deco tasarımına sahip pastalar ise 1920'lere damgasını vuruyor.

3.

4.

5.

1930'lar

Bu yıllarda düğün pastaları pastanelerde yapılmaya başlandı. Pasta üstüne porselen ya da tahtadan figürler yerleştirilirdi. Ayrıca gelin ile damadın birlikte pastayı bıçakla kesme geleneği de bu yıllarda başladı.

6.

7.

8.

1940'lar

Savaş yılları olduğu için düğün pastaları yine genelde evlerde yapılmaya başlandı. Pastalarda ceviz, tarçın, karanfil kullanılır, daha az yumurta, süt ve tereyağı tüketilirdi. Pastalar kurdeleler ve çiçeklerle daha sade bir şekilde süslenirdi.

9.

10.

11.

1950'ler

1950'lerde meyveli pastaların revaçta olduğu dönemdi. Yüksek kaliteli malzeme kullanılır, lüksten kaçınılmazdı. Pasta üzerindeki geleneksel gelin damat figürü bu dönemde popüler oldu.

12.

13.

14.

1960'lar

Düğünlerin daha çok sadece aile ve yakın arkadaşlar arasında yapıldığı bu yılların en dikkat çeken özelliği ise pastaların daha uzun ve daha katlı olmasaydı.

15.

16.

17.

1970'ler

Katlı pasta geleneğinin devam ettiği 70'lerde düğün pastaları genelde altın ya da gümüş renkli plastik süslemeler, kurdeleler, zil ve yenilebilir çiçeklerle donatılır; ona minyatür gelin damat figürleri eşlik etmeyi ihmal etmezdi.

18.

19.

20.

1980'ler

Çeşmeler ve sütunlar gibi yenmeyen malzemelerin de pastalara dahil olduğu bu yıllarda meyveli pastalar öne çıkıyor ve renkleriyle göz kamaştırıyordu.

21.

22.

23.

1990'lar

90'lar çiftlerin biraz daha özgür ve kişisel seçimler yapabildiği bir dönemdi. Pastaların geometrik şekilleri ve üzerindeki minyatür süslemeler düğünden düğüne farklılık gösteriyordu.

24.

25.

26.

2000'ler

Bu dönemin pastalarının renkleri genelde çiftin gelinliği ve damatlığına uyum sağlardı. Yine bu dönemde cupcake pastalar popüler olmaya başladı. Özellikle Sex and the City'deki pasta çoğu çifte ilham verdi ve yeni bir akım başlattı diyebiliriz.

27.

28.

29.

2010'lar

Gelelim günümüze. Geleneksel pastaların yerini pastel renkli, altın işlemeli ve ilhamını doğadan alan taş görünümlü pastalara bırakırken çıplak pastalar düğünlerin yeni gözdesi olmuş durumda. Süslemeler içinse taze çiçekler, macaronlar, mevsimin meyveleri sıklıkla kullanılıyor.

30.

31.

32.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?