Maraş'a da Bekleriz: Dondurma Yalayarak Müzik Yapan Grup

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21768 takipçi414 içerik

Sıkça Yenen Konular

Neşe Gülmez
Ağustos 6, 2015
Neşe Gülmez
Şubat 5, 2015
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgiyi biliyorsunuz. İşte bugün sizleri o ince çizgide takılan bir ekiple tanıştıracağız.

Birkaç yemek tasarımcısı ve müzisyenin bir araya gelip oluşturdukları bir ekip bu. Adı Lickestra. (Lick and Orchestra) Dondurma külahının içindeki dondurmayı yalamak suretiyle müzik yapıyorlar.

'Dilimizin' ucundaki onlarca espriyi ve yorumu bir kenara bırakıp önce işin teknik kısmını anlatalım: Plastikten yapılan külahın iç yüzeyi dondurma titreşimlerini tanımlayabilen sensörle kaplanıyor. Dil dondurmaya değince, titreşimleri alan külah bunu elektronik aksama o da bilgisayara iletiyor. Bilgisayar da bu titreşimleri belirli nota, ses ve melodilere çeviriyor. Bununla beraber her dil darbesi, spesifik bir melodi anlamına geliyor.

Bu çalışmayı New York Görsel Sanatlar Okulu laboratuvarlarında gerçekleştiren Lickestra ekibinin neden böyle bir işe kalkıştıklarını tam anlamıyla çözememekle beraber kendilerini Maraş'a beklediğimizi söyleyelim. Pandomim, sahne sanatları ve el oyunları konusunda birer uzman olan Maraşlı ustalarımızla ortaya koyacakları eserin Beethoven'ın 9. Senfonisini bile kıskandıracağına şüphe yok.

Tatlı dilli Lickestra ekibinin 2 dakikalık gösterisini izlemek isteyenleri de aşağıya alalım.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?