Dünyada ve Türkiye'de Çocuklar Günün En Önemli Öğünü Kahvaltıda Ne Yiyor?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21739 takipçi443 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 12, 2018
Duygu Arslan
Aralık 6, 2016
Duygu Arslan
Ağustos 8, 2018
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019

Kahvaltıyı epeydir mutlulukla eşleştiriyor ve aslında pek de güzel bir iş yapıyoruz. Güzel bir kahvaltıyla başlayan günlerin güzel geçtiği bir gerçek çünkü. Bu konuda kaldığımız yerden devam edelim.

Ancak gelin kahvaltıya birkaç anlama daha yükleyelim: Bedensel ve ruhsal gelişim. Özellikle çocuklar için.

Amerika son yıllarda, çocukların donanımlı ve sağlıklı bir kahvaltı yapmadıklarından ve gelişimlerinin 'eksik' olma ihtimalinin artmasından dolayı oldukça endişeli. Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından New York Times da bu konuya dikkat çekmek için tüm dünyadan çocukları ve kahvaltılarını tek tek fotoğraflamış ve anlatmış. Aralarında Türkiye de var.

"Kahvaltının mutluluk ve sağlıklı gelişimle bir alakası olmalı"

Not: Fotoğrafların büyük boyutlarına ulaşmak için üstüne tıklayabilirsiniz.

Nathanaël Witschi Picard, Fransa

Nathanaël, 6 yaşında ve Paris'te yaşıyor. Hafta içi kahvaltılarında genel olarak ona bir adet kivi, baget ekmeğine sürülmüş, dedesinin kendi elleriyle yaptığı böğürtlen reçeli ve tereyağ, taze sıkılmış portakal suyu ve sütlü mısır gevreği eşlik ediyor. Hafta sonu olduğunda Nathanaël, kruvasan ve istediği bir tatlıyı menüye ekleyebiliyor.

Emily Kathumba, Malawi

Emily 7 yaşında ve büyükannesiyle birlikte yaşıyor. Emily'nin evinde her sabah 6'dan önce kahvaltı yapılıyor ve aile fertleri işe ve okula gidiyor. Emily kahvaltılarda 'phala' adı verilen mısır unu, soya, biber, sarımsaktan yapılan bir lapa, ebegümeci yaprakları ve şekerle yapılan içecek ve haşlanmış patates, kabak ikilisiyle birlikte oluyor. Bazen ebegümeci içeceği yerine siyah çay içiyor.

Birta Gudrun Brynjarsdottir, İzlanda

Birta daha 3,5 yaşında. O yüzden kahvaltısına neredeyse mama diyebiliriz aslında. Birta'nın kahvaltılarının esas kızı, diğer tüm İzlanda'da olduğu gibi hafragrautur adı verilen yulaf ezmesi. Süt ya da suyla pişirilen, kahverengi şeker, akçaağaç şurubu, meyve ya da tereyağıyla servis edilen bir yulaf ezmesi. Birta ayrıca İzlanda'nın yılın birçok ayı güneş almaması sebebiyle kahvaltılarda sütün yanında, D vitamini ihtiyacını karşılamak için balık yağı içiyor.

Viv Bourdrez, Hollanda

Viv 5 yaşında ve Amsterdam'da yaşıyor. Diğer ülkelerin çocuklarına göre sade bir kahvaltısı var. Ekmek üzeri tereyağı ve çikolata, vanilya, meyve aromalı serpme şeker yiyor. Bu serpme şekerlemelerin en çok sevileni ise, Hollanda hükümetinin de desteklediği hagelslag.

Aricia Domenica Ferreira ve Hakim Jorge Ferreira Gomes, Brezilya

Aricia (4 yaşında) ve Hakim (2 yaşında) kardeşler Sao Paulo'da yaşıyor. Türkiye'ye göre kıyaslayacak olursak onların da gayet sade bir kahvaltıları var. Hakim, kahvaltılarda çikolatalı süt, Aricia ise, kahve içiyor. Brezilyalılar için kahve kültürel bir öge olduğu için küçük yaştaki çocukların kahve içiyor olması gayet normal. İki kardeşin diğer kahvaltı menüleri ise neredeyse aynı. İkisi de haşlanmış patates, peynir, jambon ve tereyağlı ekmek yiyor.

Doğa Günce Gürsoy, Türkiye

Doğa 8 yaşında ve İstanbul'da yaşıyor. Gördüğünüz üzere Doğa'nın diğer bütün çocuklara göre daha kalabalık bir kahvaltı masası var ve haliyle hepsi tanıdık. Sucuklu yumurta, domates, biber, havuç, portakal suyu, simit, yumurta, börek, peynir çeşitleri zeytin, çeri domates, lor gibi çok geniş bir kahvaltısı var Doğa'nın. Tabii bu kahvaltı Doğa'nın hafta sonu kahvaltısı. Hafta içi menünün bu denli kalabalık olacağını söylemek zor.

Koki Hayashi, Japonya

newyorktimes

newyorktimes

Koki, 4 yaşında ve Tokyo'da yaşıyor. Koki aslında Amerikan tarzı kahvaltı yapmayı çok seviyor ve annesi arada sırada donut ile kahvaltı yapmasına izin veriyor ama kendi ülkesinin kahvaltı kültürünü öğrenmesini istiyor. Koki'nin kahvaltı menüsü ise, yeşil biberli kurutulmuş balık, soya soslu susam tohumları, az pişmiş yumurta, sıcak pirinç, kinpira adı verilen nilüfer çiçeği ve dulavratotu kökünden yapılma kahvaltılık ve mirin adı verilen üzüm tanesi, dilimlenmiş Asya armutu ve sütle yapılan miso çorbası. Oldukça geleneksel.

Velhasıl dostlar, Türk mutfağı ve kültürü olarak hiç fena değiliz, hatta bildiğin çok iyiyiz. Süper.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?