Canan Karatay'ın Zehir Zemberek Açıklamalarıyla Kızdırdığı 7 Meslek Grubu

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253418 takipçi1767 içerik

Sıkça Yenen Konular

Ufuk Utaş
Kasım 19, 2014
Öznur Doğan
Mart 6, 2015
YENİ
5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016

Prof. Dr. Canan Karatay... Türkiye'de beslenme ve diyet denilince akla gelen ilk isimlerden. Ama öyle alışageldiğimiz diyet ve sağlık önerileri vermiyor Canan Hoca; bir de bunu öyle vurucu, öyle bam bam bam cümlelerle söylüyor ki hemen her gün kendinden bir şekilde bahsettirmeyi başarıyor.

Yalnız Canan Hoca'nın bu dobra açıklamaları bazı meslek gruplarını da epey kızdırıyor. Şimdi Canan Karatay'ın gazabına uğramış meslek erbaplarına uzatıyoruz mikrofonu.

Buyursunlar.

"Bal eşittir şeker, eşittir zehir": Arıcılar

samsunhaber

Şekerin her türlüsüne tüm gücüyle karşı çıkan Canan Karatay, arı yetiştiricilerini ve bal üreticilerini de kızdırdı.

"Karatay Diyeti Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC'si" isimli kitabında "Bal eşittir şeker, eşittir zehir" diyen Karatay sonrasında arıcıların tepkisini üzerine toplamıştı.

"Bal şifadır" diyen Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği, Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyerek "Düşünün elit insanlar sizin kitabınızı okuyor ve buna bakarak yüz binlerce kişi sofrasından balı uzaklaştırıyor. Düzgün ve sağlıklı düşünebilmeniz için bir sabah kahvaltınıza bal koyun, bal yiyin ve ondan sonra sağlıklı düşünerek ağzınızdan çıkan söze dikkat edin" dedi ancak Canan Hoca sessizliğini hala koruyor.

Kaynak

"Pekmez sıvı şekerdir/ Pekmez kanser yapar": Pekmez üreticileri ve Nevşehirliler

ajans50

Aynı bal gibi pekmezin de şeker yerine geçtiğini ve sağlıksız olduğunu söylüyor Canan Karatay. Dolayısıyla pekmez üreticileri de kendisine pek kızgın.

Şunu savunuyor Canan Hoca: "Bal da pekmez de sıvı şekerdir. Eğer kiloluysanız, tansiyon hastasıysanız ya da kalp hastasıysanız bilin ki şekerinizi çok çabuk fırlatır ve vücudunuzu yağlandırır."

Bununla da yetinmeyen Canan Karatay'ın bir televizyon programında söylediği "Pekmez yemiyoruz, pekmez kanser yapar" sözleri Nevşehirlileri kızdırmış durumda. Nevşehirliler "Nevşehir’in yöresel yiyecekleri arasında gelen pekmez yüzyıllardan bu yana sadece Nevşehir’de değil, tüm Türkiye’de severek tüketilen oldukça faydalı, kan yapıcı bir yiyecektir. Nevşehirli bir ailenin kahvaltı sofrasından eksik etmediği pekmez, Nevşehir ekonomisine de büyük katkı sağlıyor" diyerek Canan Karatay'a karşı çıkıyorlar.

Kaynak 1, kaynak 2

"Morfinman gibi ekmek bağımlısısınız": Fırıncılar

Lahmacunun çok sağlıklı olduğunu savunan ancak yıllardır "Ekmek yemeyin, ekmek çok zararlı" diyen Canan Karatay'ın son açıklaması hem ekmeksiz doymayanları hem de fırıncıları çok kızdırdı. Mikrofon Canan Hoca'da:

"Ekmek yediğiniz zaman sağladığı enerji saman alevinin verdiği enerjiye benzer. Çok çabuk söner ve çabuk acıkırsınız. Onun için 'Ben doyamıyorum' ya da 'ben ekmek yemeden duramıyorum' oluyorsunuz. Onu bilin ki beyninizde morfin reseptörlerini uyarmıştır o ekmeğin içindeki lektid. Onun için morfinman gibi ekmek bağımlısısınız."

Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın buğdayın genetiğinin değiştirildiği ve ekmek yemenin tehlikeli olduğu iddiaları sebebiyle Canan Karatay’ı İstanbul Tabip Odası'na şikayet ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Kaynak

"At kalmadı yulafı bize yediriyorlar": Yulaf üreticileri

haberikonya

Yulaf diyetlerinin sağlıklı olmadığını iddia eden, kahvaltıda yenen yulaf ezmesi ve gevreklerine karşı çıkan Canan Karatay bu konuda da çok sert:

"Yulaf at yemidir, 70 milyon at bulamayınca bize satıyorlar. Endüstriyel işlem görmüş tahıllar tehlikelidir. Bir örnek vereyim. Yulaf sağlıklıdır; ben çocukken yulaf atlara verilirdi. Şimdi o yulafı aldılar, alladılar pulladılar pakete koydular. Lezzetli ve sağlıklı diye satıyorlar. Tabii 70 milyon atı bulmak kolay mı? Yulaf diyetlerinin sağlıklı olduğunu da daha bugüne kadar kimse göstermemiştir."

Kaynak

"Kırmızı etten korkma, karaciğeri yağlandıran meyvelerden kork": Meyveciler

incicaps

Sağlıklı olarak bildiğimiz, korkmadan yediğimiz meyveler de aslında vücuduna zararlı olabiliyormuş. Zira Canan Karatay'a göre akşam yenilen bir tabak meyve en tehlikeli alışkanlığımız. Meyve şekerinin en tatlı zehir olduğunu söyleyen Canan Hoca şeker deposu olan karpuz, kavun, üzüm gibi birçok meyveden uzak durulmasını, tüketilmemesini tavsiye ediyor. Canan Karatay'a göre en sağlıklı meyve ise tahmin edebileceğiniz üzere zeytin.

Kaynak

"Kuru incir öldürür": Aydın Ticaret Odası ve incir üreticileri

aydinpost

Şekerin baş düşmanı olan Canan Karatay'a göre incir çok fazla fruktoz yüklü ve fazla tüketilmesi ölüme bile sebep olabilir.

İncirin memleketi Aydın'da konuşan Karatay'ın sözleri şöyle:

"Nazilli'nin halkı çok uzun ömürlü. Fakat insanlar burada en fazla dolaşım sisteminden kaynaklanan sorunlardan dolayı yaşamını yitiriyor. Tüketilen gıdaların kalitesi çok önemli, hazırlanışı çok önemli. Tabi ki incir memleketindeyiz. Fakat incir çok fazla fruktoz yüklü olduğu için olabilir. Burada şişman insanları çok gördüm. Bu şekerden kaynaklanıyor. Yani şeker trigliseridleri yükseltir, insülini yükseltir ve kronik şeker hastası olmasanız dahi insülin kanser sebebidir. Mide bağırsak kanserine gelince, bağışıklık sisteminin çökmüş olduğunu düşünüyorum. Bütün kanser hastalıkları, bağışıklık sisteminin çökmesinden kaynaklanır. Bağışıklık sistemini de çökerten şekerdir, ekmektir, pilavdır ve şekerli içeceklerdir."

Tabii bu açıklamaya da tepkiler gecikmedi ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İlken bu açıklamayı şiddetle kınadıklarını söyledi: "Faydaları saymakla bitmeyen Aydın’ın sembolü ve Avrupa Birliği tescili Aydın Ticaret Odası’na ait olan kutsal meyvenin bu şekilde karalanmasına Aydın Ticaret Odası olarak yeter diyoruz.”

Kaynak 1, Kaynak 2

"Mısır gevreği fabrikada üretilmiş undur, en tehlikeli yiyeceklerdendir": Kahvaltılık gevrek markaları

guncelkamu

Kilo vermek için kahvaltıda mısır gevreği yiyenler de, kahvaltılık gevrek markaları da Canan Hoca'nın gazabından kurtulamadı. Zira Canan Hoca'ya göre mısır gevreği kadar tehlikelisi yok. Şöyle diyor Canan Karatay:

"Çocuklara yedirilen bir başka yiyecek de mısır gevreği. Mısır gevreği fabrikada üretilmiş undur, en tehlikeli yiyeceklerdendir. İşlenmiş tüm gıdalardan uzak duracaksınız. Bir de bunların 'zayıflatıyor' diye tanıtılanları var. Kullananlar zayıflayamıyor bile, içi trans yağ dolu. Hakiki yiyecek değil, suni yiyecek bunlar. Pakete girmiş hemen her şey tehlikelidir!"

Kaynak

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?