Canan Karatay'dan Hamilelere Şaşırtan Tavsiyeler: ''Günde 10 Yumurta Yiyin''

https://nediyor.com/canan-karatay-su-gibi-zeytinyagi-icin/ | nediyor
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253407 takipçi1763 içerik

Sıkça Yenen Konular

Ceren Sungur
Ocak 4, 2016
Öznur Doğan
Ocak 21, 2015
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Öznur Doğan
Eylül 17, 2014

Ezber bozan açıklamalarıyla gündemden hiçbir zaman düşmeyen ama doğru bildiği gerçekleri de açıklamaktan ve savunmaktan vazgeçmeyen bir isim o.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay...

Çocuklardan yetişkinlere kadar herkes için ideal bir beslenme programı oluşturmaya çalışan Canan Karatay'ın bebek bekleyen anne adayları için de önemli tavsiyeleri var. Bunları "Anne Adayları ve Hamileler için Karatay Diyeti" isimli kitabında bir araya getiren Canan Hoca'nın dikkat çeken açıklamalarını bir araya getirdik.

Önemli not: Hamilelik çok hassas bir dönem olduğu ve kadından kadına farklılık gösterebildiği için herhangi bir beslenme programını ya da önerisini uygulamadan önce mutlaka kendi doktorunuza danışın.

"Bebeğin sağlıklı olması için anne adayları günde 10 yumurta yesin"

yumurta-diyeti

Ses getiren kitabı "Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti"nde bu kez sağlıklı bir nesil yetişmesi için önerilerde bulunan Canan Karatay'ın en ilginç önerilerden biri hamilelikte yumurta tüketimini kapsıyor.

Bir röportajında anne adaylarının hamilelik, lohusalık ve emzirme döneminde yüksek glisemik indekse sahip karbonhidrat tüketmediği takdirde bebeklerinin sağlıklı olacağını söyleyen Karatay'a "Peki anne adayları ne yesinler?" diye sorulduğunda ise Çin'den örnek veriyor ve Çin'de gebelere ve emzirenlere günde 10 yumurta verildiğini söylüyor.

Hamilelerin yiyebiliyorlarsa günde 10 yumurtayı sabah, öğlen ve akşam saatlerine dağıtarak yemesinin gerektiğini söylüyor Canan Hoca ve şöyle devam ediyor: "Doğal köy yumurtası olmalı. Çünkü yumurtanın sarısında kolin denilen madde beyin ile vücuttaki sinir iletisini sağlayan asetilkolinin ana maddesidir. Malum ülkemizde bir dönem bazı doktorlarımız tarafından yumurta yasaklar listesine alındı, sonrasında ise toplumda sinir hastalığı, depresyon vakaları arttı."

"Anne gebelikte baklava, börek gibi glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslendiğinde bebek şeker hastası adayı olarak doğuyor"

nediyor

nediyor

Canan Hoca'nın en iddialı açıklaması bu ama tabii ki diğer açıklamaları da en az onun kadar dikkat çekici. Canan Karatay'ın hamileler için bazı beslenme önerileri kendi cümleleriyle şu şekilde:

 • "Hamilelikten en az 6 ay önce yaşam biçiminizi değiştirin, anne ve baba adayı olarak vücudunuzu toksinlerden arındırın, sağlıklı beslenmeye geçin, yaşamınızı daha sağlıklı bir duruma getirin. Sandığımız gibi sadece annenin değil, babanın da sağlıklı çocuk oluşumunda ciddi etkileri var. Ebeveynlerin bağışıklık sistemi ve toksisite yükü, vitamin ve mineral eksiklikleri (özellikle D vitamini) doğacak yavrunuzun sağlığı üzerinde sandığınızdan daha etkili."
 • "Annenin yüksek insülin hormonu kanla bebeğe geçmez ama kanındaki yüksek şeker doğrudan bebeğe geçer. Sağlıklı beyinlere bile şekerin zarar verdiği ispatlanmışken daha doğmamış bebeğin gerek beyninde gerekse metabolizmasında yaratabileceği hasarı göz önünde bulundurun. Şeker yüklemesi yapacağınıza tespit ettiğiniz kan şekeri yüksekliğini düşürecek ve kilo almayacak şekilde beslenerek şeker seviyenizi düşürün. Gebelikte ve emzikliyken kilo vermeye yönelik diyetler yapmayın, sağlıklı beslenin yeterli. Gebelik şekerini önlemek kendi elinizde."
 • "Eğer vücudunuzda enflamasyon göstergeleri, kan şekeri ve insülin hormonu yüksek, hücre zarınızda Omega-3 az, Omega-6 yüksekse ve yüksek glisemik indeksli yiyecek içecek tüketimine bağlı trigliseridleriniz artmışsa hamile kalmadan önce düşünün ve vücudunuzu dengeye sokup öyle hamile kalın."
 • "Hamilelikte şekerden kesinlikle uzak durun. Benim babam şeker hastasıydı, annem bize çocukluğumuzdan beri çayı-kahveyi şekersiz içirdi. Ben de çocuğumu öyle büyüttüm. Şeker gerekli bir gıda değil. Söylenenin aksine beyin şekerle beslenmiyor. Beyin şeker aldığı vakit, iki saat beyinde mutluluk oluyor. Ancak fazla şeker birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bugün Alzheimer’a beynin Tip 3 şeker hastalığı deniliyor."
 • "İnsülin direnci ana rahminde, annenin beslenmesine bağlı olarak başlıyor. Anne gebelikte baklava, börek gibi glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenirse, ana rahmindeki bebekte insülin direnci başlıyor. Yani bebekler kız veya erkek demeden hastalığa namzet doğuyorlar."
 • "Anne karnındaki fetus gelişim şekli, 64 yaşındaki insanın glikoz metabolizmasına dahi etki edebiliyor. Gebelikte annelerin şeker metabolizması bozuksa bebek 64 yaşına geldiğinde onda da şeker metabolizması bozukluğuna neden olabiliyor."
 • "Makarnaya, böreğe aşerilmez. Eğer aşeriyorsa büyük ihtimal gizli şekeri vardır. Gebelerdeki asıl sorun gizli şekeri ya da şeker hastası olduğunu bilmeden hamile kalmak. İnsan vücudunun yüzde 60’ı su, yüzde 20’si protein, yüzde 19,9’u yağ, sadece yüzde 1’den azı karbonhidrat."
 • Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?