Canan Karatay'dan Ekmeği ve Şekeri Bırakmanın Sıra Dışı Yöntemi

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254064 takipçi2140 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Ocak 14, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Öznur Doğan
Temmuz 10, 2015
Mert Öndaş
Aralık 8, 2015

Prof. Dr. Canan Karatay...

"Söyledikleri artık bizi şaşırtamaz" diye düşünmeye başladığımız her an yine, yeniden hepimizi şaşırtmayı başaran bir Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı.

Zeytine, zeytinyağına olan sevgisini bilmeyen kalmadı, lahananın dünyanın en sağlıklı yiyeceği olduğunu yine ondan duyduk... Tabii bu sırada açıklamalarıyla kızdırdığı nice meslek grubu da oldu ama bu seferki hepsinden daha farklı ve iddialı.

Çünkü bu kez ekmeği ve şekerli yiyecekleri bırakmanın sıra dışı bir yolu olduğunu söylüyor. Bu sayede herkesin onlardan kurtulabileceğini söylüyor.

Buyurunuz, sözü Canan Hoca'ya bırakıyoruz.

"Metabolik bozukluk, cerrahi müdahaleyle geçmez"

Sağlıklı yaşamanın ipuçlarını anlattığı bir programa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, diyabet gibi metabolik rahatsızlıkların cerrahi müdahalelerle geçmeyeceği söyledi ve ekledi: "Bacağınızı da kestirseniz kilonuz düşer ama metabolik bozukluk düzelmez. Onun için metabolizması bozuk olan bir organizmada cerrahi düzeltme olmaz. Bunlar tamamen kandırmaca."

Doğuştan ya da herhangi bir nedenle sonradan oluşan bu metabolik rahatsızlıkların, sürekli bir tedavi ve bakıma ihtiyacı olduğunu zaten biliyorduk ama önerisini duyunca şaşırmamak da elde değil.

"Kaya tuzu, beyaz altındır. Sağlığımız için gereklidir"

kaya-tuzu-shutter

Konu, diyabet gibi metabolik rahatsızlıkları olumsuz yönde etkileyen ekmek ve diğer şekerli yiyecekleri bırakmaya geldiğinde Canan Karatay, kaya tuzunu beslenme düzenimize daha çok sokmamız gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:

"Kaya tuzu beyaz altındır. Kaya tuzu için asırlardan beri savaşlar yapılmıştır. Dünyanın en sağlıklı tuzudur. Sağlığımız için gereklidir. Kaya tuzu tansiyonu da yükseltmez."

Kaya tuzuyla damak tadınızı değiştirerek ekmek ve diğer şekerli yiyeceklerden uzak durabilirsiniz

easyhealthoptions

easyhealthoptions

Prof. Dr. Canan Karatay'a göre şekerli yiyeceklerden kurtulmanın sırrı da kaya tuzundan geçiyor. Onlardan bir türlü vazgeçemeyenlerin beslenmesine daha çok kaya tuzu eklemesi halinde zaman içinde damak tadının değişeceğini söyleyen ünlü doktor, bu sayede ekmek ve diğer şekerli gıdalardan uzak durmanın da mümkün olacağını savunuyor.

Dünyada en çok ekmek tüketilen ülkenin Türkiye olduğundan söz eden Karatay, uyarmayı da ihmal etmiyor:

“Türkiye’deki en büyük tehlike kullanılan ekmekler. Çünkü modern buğday ekmekleriyle yapılan ekmeklerde yüzde 10 katkı maddesi var. Bu maddeler arasında da ağır metal var. Vücuda girdiği zaman zehirler."

Sözün özü, Canan Karatay'a göre şekerli yiyeceklerden bir türlü uzak duramıyorsanız kaya tuzundan destek alabilirsiniz. "Kaya tuzu ne işe yarıyor ki?" diye merak edenleriyle kaya tuzunu tüm yönleriyle anlattığımız şu yazımıza da bekleriz.

Kaynak: Hürriyet

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?