depresyona-giren-annenin-paylasimi

Paylaştığı Yıkanmış Bulaşık Fotoğrafıyla Depresyonda Olan Herkese Umut Olan Anne

Favorilerime
Ekle

Genelde umutsuzluk, kendini değersiz ve çaresiz hissetme, günlük aktivitelere olan ilginin azalması, belirgin enerji kaybı, halsizlik ve isteksizlikle kendini belli eden depresyon günümüzde sıkça görülen bir ruhsal bozukluk.

Bu ruhsal bozukluk sıkça görülmesine rağmen hala onun hakkında yanlış bilinen şeylerin sayısı çok. Brittany Ernsperger isimli bir anne ise geçenlerde Facebook sayfasından paylaştığı bir fotoğrafla depresyonda olanlara yalnız olmadığını hissettirdi ve bu paylaşımı 350 binden fazla paylaşım ve 11 bin yorum aldı.

Paylaştığı fotoğrafta ise bir mutfak tezgahı üzerinde yeni yıkanmış temiz bulaşıklar vardı.

"Bulaşıkların depresyonla ilgisi ne?" diyorsanız onun yazdıklarını dikkatle okumalısınız.

Brittany'nin ağzından direkt alıntılıyoruz.

"İşte depresyon böyle gözüküyor"

"Hayır. Temiz bulaşıklar değil.

Ama ilk başta burada birçok bulaşık vardı ve ben iki koca hafta onları yıkamadım.

Üç gün önce mutfakta yere oturdum ve onlara bakarak ağladım. Yıkanmaları gerektiğini biliyordum. Onları yıkamayı öyle çok istiyordum ki... Ama depresyon buna izin vermiyordu. Depresyon tıpkı bir kara delik gibi beni içine çekiyordu. Gittikçe içine batıyordum.

Sabah, akşam, gün boyunca onların yanından geçtim ve sadece onlara baktım. Kendime bunu başarabileceğimi söyledim. Ama bunu başaramadığım her gün kendimi daha fazla yenilmiş hissettim. Yapılması gereken bir şeyi başaramamak depresyonumu daha da kötü hale getirdi."

"Değersiz, başarısız, beceriksiz, aptal, tembel"

"Depresyonda olan birinin aklına gelebilecek her şey... Günler boyunca bunlar aklımdan çıkmadı.

Kocanın tembel olduğunu düşünüp seni terk edeceğinden korkmak... Senin pasaklı olduğunu düşüneceklerinden korkup eve kimseyi çağıramamak... Temiz tencere, tava olmadığı için üç gün üst üste yemek pişiremediğin için çocuklarını yarı yolda bıraktığını hissetmek... O yüzden her gece pizza sipariş etmek...

En kötüsü de bunun sadece bulaşıklarla sınırlı olmaması. Çamaşır, temizlik, giyinmek, duş almak, çocukları giydirmek, dişlerini fırçalamak gibi günlük işlerin hepsi bir kabus gibi gelmeye başladı. Bunların hepsi çok zor geliyordu. Bazı günler hiçbirini yapmadığım oluyordu."

"Depresyon 'güçlü' insanların hakkında konuşmadığı bir şeydir çünkü insanların onların 'zayıf' olduğunu düşünmelerini istemezler"

facebook

facebook

"Sen zayıf değilsin. O kadar çok şey yaşadın ve o kadar uzun zaman güçlü durdun ki şimdi bedeninin biraz ara vermeye ihtiyacı var.

Bugün tek yaptığın şey parfüm sürmek olsa bile umrumda değil. Bunun için seninle gurur duyuyorum. Ben senin yanındayım.

Anlayış peşinde değilim, birazcık bile.

Ama herkese onlar için burada olduğumu söylüyorum. Sizi anlıyorum. Konuşacak birine ihtiyaç duyuyorsanız ben her zaman size yardım etmek için buradayım."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ASLI_2713 Haziran 2019 13:26
Gerçekten bazı insanlar bunu anlamıyor olabilir ama depresyonda evde tek başına ve bir çocuklayken bunun önemi çok büyük böyle birşey paylaştığınız için sağolun
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?