Ürettiği Bıttım Sabunlarını Kilosu 200 Liradan İngiltere, Almanya ve Norveç'e Satan Siirtli Girişimci

Favorilerime
Ekle

Meyvesi ağaçta yetişen bir meyve olan bıttım faydaları say say bitmeyen bir doğal güzellik. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hemen her ilde yetişen bıttımın işlenmesi ve sabun haline getirilmesi ise oldukça zor ve emek isteyen bir süreç.

Siirt'te yaşayan genç girişimci Mehmet Veysel Varıl'ı diğer bıttım sabunu üreticilerinden ayıransa tamamen organik bıttım sabunlarını tek başına üretmesi ve bunları önemli ülkelere ihraç etmesi.

Siparişlere yetişemediğini söyleyen Varıl'ın hikayesi ise şöyle...

Dededen miras kalan bir meslek

Siirtli Mehmet Veysel Varıl, Botan Nehri kıyısında bulunan 300 dönümlük arazisinin küçük bir bölümünde yetiştirdiği bıttım ağaçları yetiştiriyor. Bu ağaçlardan elde ettiği gizven tanelerini kaynatarak organik bıttım sabunu elde ediyor. Varıl, bu mesleği dedesinden öğrendiğini söylüyor.

Öyle ki genç girişimci, bıttım ağaçlarını aşılayarak fıstığa çevirmesi halinde çok daha fazla para kazanabileceğini ancak bunun yerine dede mesleğini devam ettirmeyi seçtiğini söylüyor.

Bıttım sabunu gizven tanelerinin kazanlarda beş saat kaynatılmasıyla elde ediliyor

Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarını iyileştiren, kepeği, saç dökülmelerini önleyen bıttım sabunu yabani fıstık yağı ve menengiç yağından yapılıyor; ancak çok zorlu ve emek isteyen bir süreç.

Varıl bu süreci şöyle anlatıyor:

"Bu hayli yorucu bir iştir. Ağaçlara gözüm gibi bakıyorum. Uzun uğraşlardan sonra topladığım gizvenleri, kazanlarda 5 saat özel yöntemlerle kaynatıyorum. Kaynayan gizvenlerin yağ ve köpüklerinden bıttım sabunu elde ediyorum. Bu işi daha önce dedem yapardı ve sadece bizim için yapardı. Ben de 5 yıldan beri yapıyorum. Daha önce kendim ve ailem için yaptım ancak, yaptığım bıttım sabunları gün geçtikçe ilgi görmeye başladı ve satmaya başladım. Şu an siparişleri yetiştiremiyorum. Yaptığım bıttım sabunu tamamen doğaldır ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır, saç dökülmesine ve yağlı vücutlara büyük faydası vardır."

100 kilo bıttımdan 20 kilo bıttım sabunu çıkıyor

Varıl, ürettiği sabunları sadece Siirt'te satmıyor. Ülke genelinden sipariş alan Varıl aynı zamanda Almanya, İngiltere, Fransa ve Norveç gibi ülkelere de ihraç ediyor. 100 kilo bıttımdan ortalama 20-23 kilo bıttım sabunu elde ettiğini söyleyen genç adam ürettiği sabun tamamen organik olduğu için 150-200 liraya sattığını söylüyor ve piyasada kilosu 50 liradan satılan bıttım sabunun organik olmadığı konusunda da bizleri uyarıyor.

Bıttım sabunun faydaları

bik

bik

Özellikle cilt hastalıkları ve saç için çok faydalı olan bıttım sabunun faydalarını şöyle özetlemek mümkün:

 • Saç dökülmesini durduruyor.
 • Beyaz saçların eski rengine dönmesini sağlıyor.
 • Saçı besliyor, güçlendiriyor, nemlendiriyor ve yumuşatıyor.
 • Antiseptik mikrop öldürücü özelliği sayesinde cilt hastalıklarına çare oluyor.
 • Egzamaya, mantara, sivilcelere iyi geliyor.
 • Kaşıntıları geçiriyor.
 • Varisleri rahatlatıyor.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?