Formlarını Aralıklı Oruç Diyetine Borçlu Olduklarını Söyleyen 8 Ünlü İsim

Favorilerime
Ekle

Neredeyse her gün yeni bir beslenme biçimi popüler oluyor, her yeni gün bir beslenme uzmanı ya da doktor çıkıp bambaşka önerilerde bulunuyor, malumunuz.

Geçtiğimiz yıllardan bu yana, ünlü isimlerin açıklamaları nedeniyle popülerliğine popülerlik katan o beslenme biçimlerinden biri de aralıklı oruç. Dünyanın birçok yerinde "intermittent fasting" adıyla anılan aralıklı oruç, aslında geçmişi onlarca, yüzlerce yıllık oldukça köklü bir beslenme biçimi ama söylediğimiz gibi şu sıralar dünyaca ünlü birçok ismin aldığı sonuçlar nedeniyle pek bir revaçta.

Formlarını ve sağlıklı olmalarını aralıklı oruç diyetine borçlu olduğunu söyleyen ve bu beslenme düzenini kendi hayatlarına nasıl uyarladıklarını anlatan ünlü isimler karşınızda!

Unutmadan, aklınıza "Aralıklı oruç da nesi?" gibi bir soru takılıyorsa "Aralıklı Oruç Diyeti (Intermittent Fasting) Nedir?" başlıklı yazımıza da mutlaka göz atın deriz.

Terry Crews

Şimdilerde 50 yaşında olan ve fit görünümüyle herkesi kendine hayran bırakan aktör ve komedyen Terry Crews, aralıklı oruç diyetinin bu denli yaygınlaşıp bilinmesinde öncü isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Temelde belirli zaman aralıklarında hiç yemek yememeye dayanan bu diyetin birkaç farklı uygulama şekli olsa da Terry Crews bu diyeti kendi hayatına göre ayarlamış.

Buna göre, günün ilk öğününü öğleden sonra saat 2'de yiyen ünlü aktör, bu öğünün ardından akşam 10'a kadar karnı acıktıkça yemek yemeye devam ediyor ve o saatten sonra 16 saatlik hiçbir şey yememe kısmına geçiyormuş. Bu 16 saat içinde uyku süresinin dışında kalan zamanda eğer canı bir şey isterse sadece çay ve kahve içiyor ama asla yemek yemiyormuş.

Bu diyeti uygularken kendisine en zor gelen kısımsa uyandıktan hemen sonra kahvaltı etmemesi, yemek yemek için saatin öğleden sonra 2'yi göstermesini beklemekmiş.

Hugh Jackman

Geçtiğimiz aylarda verdiği bir röportajda Doktor Mehmet Öz'ün de söylediği gibi, Hugh Jackman da aralıklı oruç diyetini uygulayan ünlü isimlerden biri. Özellikle Wolverine rolünü oynayabilmek için bol bol yemek yiyip spor yapan ve tam bir deve dönüşen Jackman, filmin ardından öyle kalmak istemeyince aralıklı oruç diyetini uygulamaya başlamış ve çok memnun kalmış.

O da tıpkı Terry Crews gibi gün içinde 16 saat hiçbir şey yememeye özen gösteriyor, ardından 8 saatlik serbestçe yemek yiyebileceği zamana geçiyormuş. Tabii diyetine ek olarak spor yapmayı da ihmal etmiyormuş, söylemeden geçmiş olmayalım.

Jennifer Lopez

Bu diyeti yıllardır uyguladığını söyleyen Jennifer Lopez, yıllardır değişmeyen, hatta hayranlarına göre her geçen gün daha da güzelleşen görünümünün önemli bir kısmını bu beslenme biçimine borçlu olduğunu düşünenlerden. Ancak Lopez, diğer iki isimden farklı olarak günde 16 saat değil, yalnızca 8 saat hiçbir şey yemiyormuş.

Söylediğimiz gibi, aralıklı oruç diyetinin birkaç farklı uygulaması olsa da temelde belirli bir süre hiçbir şey yemeden durmak gerekiyor. Diyet kurallarına göre bu sürenin de en az 8 saat olması gerektiği söyleniyor. Anlayacağınız Jennifer Lopez, kendi hayatına uyarladığı bu diyette alt sınırı seçmiş ve 8 saat aç kalmayı yeterli buluyormuş.

Miranda Kerr

Çok uzun yıllardır aralıklı oruç beslenme biçimine sahip olduğu söylenen Miranda Kerr, yoğun iş temposu nedeniyle zaten uzun zaman hiç yemek yemeden vakit geçiriyormuş. Bunu sistematik bir hale getirmek onun için çok da zor olmamış.

Nicole Kidman

51 yaşında olan Oscar ödüllü dünyaca ünlü yıldız da formuyla yıllara meydan okuyan isimlerden. Formunu bu denli koruyabilmesinin sırlarından birinin de aralıklı oruç olduğu söyleniyor. Üstelik Kidman aç kaldığı süreyi 8 saatle sınırlandırmıyor, aksine en yüksek sınırlardan biri olan 16 saati seçiyormuş. Gün içinde toplam 16 saat hiçbir şey yemeyen ünlü yıldız, yemek yiyebildiği toplam 8 saatte de 2 öğünle yetiniyor ve öğünlerini genel olrak protein ve sebze ağırlıklı yiyeceklerle geçiriyormuş.

Benedict Cumberbatch

42 yaşında olan ve oyunculuğuyla tüm dünyadan milyonlarca hayranı olan Benedict Cumberbatch da aralıklı oruç diyetini uygulayan isimlerden. Ancak o, aralıklı orucu diğerlerinin aksine gün içinde belirli sınırlamalarla yapmıyor, 5 gün 2 gün (5:2) kuralını uyguluyormuş.

Aralıklı oruç diyetinin farklı bir yöntemi olan 5 gün 2 gün kuralına göre, 5 gün boyunca harcadığınız kalori kadar alıyor, yani sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorsunuz. Diğer 2 günde ise çok çok az kalori almanız gerekiyor. Erkekler için toplam 600 kalori, kadınlar içinse 500 kalori alınması gerektiğini söyleyen bu diyeti uygulayan Cumberbatch, 2 günü kendisi için biraz daha zorlayıcı geçiriyor ve toplam yalnızca 500 kalori alıyormuş.

Ben Affleck

Rol aldığı filmler için kilo alıp vermekten çekinmeyen ünlü oyuncu Ben Affleck, şimdilerde 45 yaşında. Rolü için ne kadar hızlı kilo alsa da aynı hızla istediği forma hemen geri dönmeyi başaran oyuncunun bunu başarmasındaki en önemli sırlarından biri de aralıklı oruç diyetiymiş. Kendisi bu diyeti bir yaşam tarzı haline getirmiş ve kilo alması ya da vermesi gerekmeyen bir dönemde olduğunda mutlaka bu şekilde besleniyormuş.

Mehmet Öz

oukas

oukas

Dünyaca ünlü doktorlardan Mehmet Öz, geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda aralıklı oruç ile yakın arkadaşı Hugh Jackman sayesinde tanıştığını ve araştırdıkça bu diyetin oldukça uygun bir diyet olduğunu fark ettiğini söyledi.

Hatırlayanlar olacaktır, kendisinin en çok sevdiği yöntemiyse Öz, şöyle anlatmıştı: "Aralıklı orucun birkaç değişik tarzı var. Seçeneklerden bir tanesi beş gün normal yiyip iki gün kısıtlı zaman diliminde yemek. Ama benim en çok sevdiğim metot, her gün yemek yediğiniz zamanı biraz kısıtlamakla uygulananı... Bunun sekiz saat olması şart değil. 12 saatle başlayın. Diyelim ki sabah 07.00’de kalktınız, akşam yemeğiniz 19.00’dan önce bitmeli. Yaz akşamları herkes dışarıdayken yemekler daha geç yenebiliyor. Akşam yemeğiniz 22.00’de bitiyorsa, sabah kahvaltınızı 10.00’dan önce yapmayın; vücudunuz 12 saat dinlensin."

Mehmet Öz'ün tavsiyeleri ve aralıklı oruçla ilgili açıklamalarının detaylarını öğrenmek isterseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?