Dünyadaki Açlık Sorununu Çözmek İçin Mücadele Eden 8 Yardım Meleği Ünlü

Favorilerime
Ekle

Birleşmiş Milletler'in 2015 verilerine göre dünya üzerinde 795 milyon insan yetersiz beslenmeyle karşı karşıya. Bu insanların 780 milyonu gelişmekte olan ülkelerde yaşarken 11 milyon insan gelişmiş ülkelerin vatandaşı. Aynı rapora göre her yıl yaklaşık 6 milyon çocuk, günde 16 bin 500 çocuk açlık sebebiyle hayatını kaybediyor. Yani durum çok ama çok ciddi.

İşte dünyadaki bu büyük sorunun çözümüne yardım etmek için kamuoyunda her yaptıkları, her söyledikleri ile yer bulan ünlü isimler de harekete geçmiş durumda. Gerek var olan yardım kuruluşlarına destek vererek gerek kendi sosyal sorumluluk projelerini geliştirerek dünyadaki açlığa karşı çıkan bu ünlüleri, hepimize örnek de olsun diye, derledik.

Bu kez alkışlar yine onlar için ama farklı bir sebeple...

Nobel Barış Ödülü'ne defalarca aday gösterildi: Bono

U2'nun solisti Bono'yu müzisyenliği kadar sosyal sorumluluk projelerine olan katkılarıyla çoğu kişi tarafından daha fazla tanındığından ilk onunla paylaşalım dedik. Neredeyse dünyadaki tüm kötülüklere, adaletsizliklere karşı savaş açmış olan Bono en az 30 yardım derneğine destek veriyor. Bunların içinde açlık olduğu kadar hayvan hakları, insan hakları, felaket sonrası yardım, AIDS, mülteciler, temiz su kaynaklarının korunması gibi konular da var.

Bono'nun açlık konusundaki farkındalığı 1986 yılında Conspiracy of Hope turnesinden sonra Etiyopya gitmesiyle ve oradaki yaşam şartlarını görmesiyle başladı. Burada çektiği fotoğrafları kitap haline de getiren Bono, Afrika’daki açlığın bitmesi için düzenlenen ‘Live 8’ konserine katıldı. Dahası bu yardım meleği, güzel sesli adam Afrika'daki açlıkla mücadele etmek için F-Word Campaign'i başlattı ve dünyada çok ses getirdi.

Çocuklar için adeta bir yardım meleği: Christina Aguilera

Sesiyle büyüleyen Christina Aguilera anne olduktan sonra dünyadaki ihtiyaç sahibi çocuklar için çalışmaya başladı. Dünya Gıda Örgütü'nün temsilcilerinden biri olan şarkıcının bu yardım kuruluşu için 150 milyon dolara yakın yardım topladığı biliniyor. Aguilera, Ruanda ve Guatemala gibi ülkelere de bizzat gidip yetersiz beslenmeyle mücadele eden insanlara yardım etmeye devam ediyor.

Batman görevde: Ben Affleck

Ben Affleck Hollywood'un yardımsever oyuncularından. Daha çok Afrika ülkelerinde yoksulluk ve şiddete dur demek isteyen yardım kuruluşlarıyla çalışan Ben Affleck ayrıca bu ülkelerdeki açlık ve yetersiz beslenme için de aktif olarak görevlerde bulunuyor. Gotham seninle gurur duyuyor Ben Affleck.

Can dostu da aynı yolda: Matt Damon

Ben Affleck olur da Matt Damon olmaz mı hiç? Mars'tan dünyamıza inmiş bir yardım meleği olan Matt Damon Afrika'ya temiz içme suyu getirmek için mücadele eden ünlülerden. Ayrıca Damon, 37 milyondan fazla insanı doyuran gıda bankalarının ülke çapındaki ağı olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Feeding America'nın da temsilcilerinden. Buna ek olarak Bono'nun kurucusu olduğu ONE Organization'ın da aktif bir destekçisi.

O da klubün bir parçası: 50 Cent

Kendi de zor şartlarda büyüdüğü için ihtiyaç sahibi çocuklara yardım etmeye her zaman çalışan 50 Cent'in kendi enerji içeceği StreetKing'i kullanarak ihtiyacı olan çocuklara yemek gönderdiği ve böylelikle dünyadaki açlık sorunuyla mücadele ettiği biliniyor.

Yardımlaşma konusunda da sıkı grup: Maroon 5

Yukarıda Ben Affleck'in de bir parçası olduğundan bahsettiğimiz, gıda bankalarının ülke çapındaki ağı olan Feeding America'ya aslında birçok ünlü destek veriyor. Bunlardan biri de Maroon 5 grubu. Maroon 5 bu kar amacı gütmeyen kuruluş aracılığıyla Afrika'daki çocuklara yemek yardımında bulunuyor.

Adam gibi adam: George Clooney

Ekranda hayran hayran izlediğimiz George Clooney ayrıca hayırsever yönüyle de kalplerimizi kazanmayı hak etmiş biri. Özellikle Sudan'daki insanlara yardımlarıyla gündeme gelen oyuncunun Dünya Gıda Örgütü'ne büyük destek veren Not On Our Watch diye kendi kurduğu bir yardım örgütü de var. Adamsın!

Hayatını adayanlardan: Jeff Bridges

zimbio

zimbio

Jeff Bridges dünyadaki açlık sorunuyla mücadele eden en deneyimli isimlerden biri. Neden derseniz taa 1986 yılında End to Hunger Network'ü kuran ve bu şekilde ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmaya çalışan Brigdes, çocukların açlık sorunu çözmeye çalışan No Kid Hungry isimli kampanyanın da yüzü.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?