Yemek.com

Günde 3 Öğün:

Kakao Kaplı Trüf Çikolata Tarifi

Kakaolu Trüf

İçi ganaj, dışı çikolata, kakao, kuru yemiş gibi karışımlar ile kaplı bir tür şekerleme olan kakao kaplı trüf çikolata (bir diğer adı truffle), albenisi ile çoluk çocuk herkesi kendine hayran bırakır.

Çay atıştırmalığı olur, gün kraliçesi olarak kendini ön plana atar, baba sevindirir, sevgiliyi kendine bağlar. Çikolata yemek için bahaneye ihtiyacı olan da olmayan da yesin, daha ne olsun?

KAÇ KİŞİLİK

30 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

1 saat

PİŞİRME SÜRESİ

5 dakika

Malzemeler

 • 300 gram bitter kuvertür çikolata
 • 200 ml. krema

Kaplaması için:

 • 1/2 su bardağı kakao
 • 1/2 su bardağı rendelenmiş hindistan cevizi
 • 1/2 su bardağı ince çekilmiş fındık içi

Püf Noktası

Ganaj çikolatanın yoğun tadını bir parça azaltmak ve evde kalmış kek parçalarını değerlendirmek için eritilmiş çikolata karışımına ekleyebilirsiniz.Beyaz çikolatadan trüf hazırlayacaksanız yağ oranı yüksek olduğu için kullanacağınız krema miktarını yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Blok şeklinde satın aldığınız bitter kuvertür çikolatayı ganaj hazırlamak üzere küçük parçalar halinde kırın. Kakao oranının yüksek olması, yağ oranının düşük olması sebebiyle bitter çikolata tercih edebilirsiniz.

 2. Kremayı, küçük bir sos tenceresinde kaynama derecesine gelene kadar ısıtın. Fokur fokur kaynamasına izin vermeden ocaktan alın.

 3. Çikolata parçalarını kremaya katın ve hızlıca karıştırın. Arzuya göre bu esnada içine şekerleme, acıbadem likörü gibi aroma arttırıcılar ekleyebilirsiniz.

 4. Ilınan ganaj karışımını derin dondurucuda 1 saat kadar soğutun.

 5. Kıvam alan ganaj karışımından ceviz büyüklüğünde parçalar alın. Elinizin ısısıyla erimemesi için hızlı hareket edip, yuvarlak şekil verin ve yağlı kağıt üzerine alıp bekletin.

 6. Hazır durumda olan çikolatalı trüfleri; ayrı ayrı kakao, ince çekilmiş fındık içi ve rendelenmiş Hindistan cevizine buladıktan sonra sevdiklerinizle paylaşın.

 7. Onları her daim, aniden sevindirmek için hazır satılan kağıt kalıplar içinde yanınızda bulundurun.

Servis Önerisi

Trüf toplarını arzuya göre eritilmiş çikolata karışımına buladıktan sonra dondurup, servis edebilirsiniz.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Hamurunda Sana Var Sana aracılığıyla
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
4 yorum yapılmış
2015-06-02 14:44:34
Merhabalar, Kahveli truf yapmak için aynı karışımın içine bir parça granül kahve katsak Boğmadan hafif bi kahve tadı, kokusu gelse yerken. Olur mu? Ne ölçüde kahve katmayı önerirsiniz?
2015-06-02 14:42:24
Merhabalar, Kahveli truf yapmak için aynı karışımın içine bir parça granül kahve katsak Boğmadan hafif bi kahve tadı, kokusu gelse yerken... Olur mu? Ne kadar kahve katmayı önerirsiniz?
2015-06-02 14:49:03
Olur, nefis de olur. Kaplama malzemesi olarak da kullanabileceğiniz ince taneli granül kahveye, 1 yemek kaşığı kadar krema karışımında da yer verebilirsiniz. Bol kahveli günler :)