Yemek.com

Yanına da Patates Püresi:

Tavuk Şinitzel Tarifi

Tavuk Şinitzel Tarifi

Fileto şeklinde dilimlendikten sonra inceltilen tavuk göğüs etleri sadece taze çekilmiş tuz ve karabiber ile çeşnilendiriliyor. Sırasıyla; un, çırpılmış yumurta ve galeta ununa bulandıktan sonra kızgın yağda kısa sürede kızartılıyor. Tarifte bonus puanları kaplama harcı alıyor.

Dışı çıtır içi lezzetli tavuk schnitzeli, önceden hazırladığınız bir dilim otlu tereyağı ve limon ile servis edebilirsiniz.

KAÇ KİŞİLİK

8 adet

HAZIRLAMA SÜRESİ

30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Malzemeler

 • 4 adet fileto tavuk göğsü
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

Kaplaması için:

 • 3 yemek kaşığı un
 • 2 adet büyük boy yumurta
 • 1 su bardağı galeta unu

Kızartmak için:

 • 1,5 su bardağı ayçiçek yağı

Püf Noktası

Una buladığınız şinitzellerin fazla ununu silkeledikten sonra çırpılmış yumurta ve galeta ununa bulayın.Hazırladığınız şinitzelleri kızgın ve derin yağda kızartırsanız fazla yağ içmeden, dış kaplaması çıtır çıtır olarak tüketebilirsiniz.

Pişirme Önerisi

Çırpılmış yumurta karışımına arzuya göre soğuk süt ya da maden suyu katabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Fileto tavuk göğüslerini uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Yırtılmaması için üzerlerini streç film ile kapladığınız fileto parçalarını bir et döveceği ya da ağırlık yardımıyla inceltin.

 2. Tuz ve taze çekilmiş tane karabiber ile lezzetlendirin.

 3. Yumurtaları geniş bir kasede çırpın. Un ve galeta ununu düz bir tabağa yayın. Ayçiçek yağını derin bir tavada kızdırın.

 4. İncelttiğiniz fileto tavuk dilimlerinin her iki tarafını öncelikle una bulayın. Fazla unlarını temizleyin.

 5. Çırpılmış yumurta karışımına batırdığınız fileto tavukların her iki tarafını da galeta ununa bulayın.

 6. Galeta ununun fazlasının düşmesini sağladıktan sonra hazırladığınız şinitzelleri, kızgın yağda arkalı önlü ters çevirerek renk alana kadar kızartın.

 7. Fazla yağını bırakması için kağıt havlu serili bir servis tabağına alıp, 1-2 dakika kadar dinlendirdiğiniz tavuk şinitzelleri, ılık olarak yanında patates püresi ile servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!