Yemek.com

Karadeniz Sabahı:

Kuymak Tarifi

Kuymak Tarifi

Bilhassa ana vatanı Karadeniz'de yöreye göre değişen isim ve içeriklere sahip mükellef bir kahvaltılık kuymak. Belirttiğimiz gibi farklı yapılış şekilleri de olsa muhlama genellikle yumurta ilavesiyle pişirilir. Ateşi gördüğünde kendini bırakacak bir peynir türü ve halis bir tereyağı kullanılması şarttır.

Kuymak tarifinde de yine mıhlama da olduğu mısır unu kullanılır, Karadeniz'in bazı yörelerinde buğday unu eklenir. Süt ya da süt yüzü denilen koyu kreması katılır. Muhlama da peynirin kuymakta tereyağ tadının ön planda olduğunu söylemek de mümkün.

Mısır kuymağı olarak da bilinen dumanı üzerinde kahvaltılık kuymak, biz seni çok sevdik.

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı süt kaymağı (ya da krema)
 • 1 yemek kaşığı un
 • 2 yemek kaşığı mısır unu
 • 1,5 su bardağı su
 • 150 gram trabzon peyniri (tuzsuz tel ya da çeçil peyniri)

Püf Noktası

Kuymak tarifinde ince çekilmiş ve kavrulmuş taze mısır unu yanı sıra kazeini (süt köpüğü) alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağı kullanmanız tavsiye edilir.

Pişirme Önerisi

Su yerine süt kullanmayı tercih edebilirsiniz, suyu iki seferde çektire çektire ekleyin.Trabzon peyniri yerine eriyebilen çeçil ya da kolot peyniri de kullanabilirsiniz.Ayrıca tereyağı yakıp servis öncesinde kuymağın üzerine gezdirebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Süt köpüğü alınmış sade yağ olarak da bilinen tereyağını tercihen bakır bir tavaya alın. Kısık ateşte erimeye bırakın.

 2. Süt kaymağını katıp tereyağıyla birlikte sıvı bir hal alana kadar eritin.

 3. Kaymak ve tereyağı tamamen eridiğinde un katıp kısık ateşte kavurun.

 4. Sonrasında azar azar mısır unu ekleyip, tahta bir kaşıkla mısır ununu kavurmaya başlayın.

 5. Mısır unu renk almaya başladığında bir parça su ekleyip çektirin.

 6. Ardından kalan suyu ekleyin. Kaynayan suda şişen mısır ununa tel tel ayırdığınız Trabzon peynirini katıp hafifçe karıştırın.

 7. Kısık ateşte pişirmeye devam ettiğiniz kuymağı, tereyağı üzerine çıkıp renk aldığında ocaktan alın. Bekletmeden sıcak olarak sevdiklerinizle paylaşın.

Servis Önerisi

Tereyağının donmaması için sıcak sıcak bekletmeden servis edin.

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!
Hamurunda Sana Var Sana aracılığıyla
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
2 yorum yapılmış
2015-07-08 18:54:01
Yapılışını video ile anlatsaydınız keşke daha verimli olurdu.