Yemek.com

Çayınıza Layık Pofuduk Bir Kek Yapmanın Püf Noktaları ve Nefis Kek Tarifleri

Nutellalı Kek Tarifi

Çikolatalısından limonlusuna, havuçlu tarçınlısından ıslağına her türlüsü yapılabilen kek, bütün tariflere uyan, bütün kalıplara girebilen mutfağın en sevilen tariflerine sahiptir aslında.

Çünkü sen ne istersen odur kek. Onu neli yapmak istersen yapabilir, nasıl şekillendirmek istersen şekillendirebilirsin.

Dilersen taze meyvelerle taçlandırırsın onu, dilersen kuru yemişlerin enfes lezzetiyle ya da o elinden düşürmediğin kahve ya da çikolatayla. Anne elinden yemeye alışık olduğumuz sade kekler vardır bir de. İçinde bolca sevgi ve emek bulunan... İşte o, birtanedir.

Keki bu kadar çok severken onu biraz daha yakından tanımanın vakti gelmedi mi sizce de? En sadesinden en şatafatlısına bir kek nedir, nasıl yapılır, onu kabartmanın püf noktaları nelerdir öğrenelim hep birlikte. Sonra da nefis tarifler içinden dilediğimizi seçip doğru mutfağa...

Kek nasıl yapılır öğrenelim: Kek yapımı

sade-kek-tarifi

Keki neli yapsap diye düşünmeden önce neli bir kek yaparsanız yapın nefis olması için elinizden geleni ardınıza koymayın deriz. Sonrası kendiliğinden oluverir zaten.

Mesela kek yapımına başlamadan önce bütün malzemelerinizi hazır edin ve hepsinin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Çünkü ancak oda sıcaklığına gelen malzemelerden tam olarak istediğiniz performansı alabilirsiniz. Yumurta, süt, terayğı ya da yoğurt... Buzdolabından bir malzeme çıkarıyorsanız sakın ola hemen kullanmayın onu. Yoksa ne istediğiniz gibi kabarır o kek, ne de hayal ettiğiniz kadar leziz olur.

Sonrasında kullanacağınız yumurtaların sarılarını ve beyazlarını özenle ayırmaya bakın. Birlikte kullandığınızdan çok daha iyi bir sonuç alabilecekseniz. Ayırdıktan sonra ne yapacağız dediğinizi duyduk bile ve hemen anlatmaya koyulduk. Yumurta sarısı ve aklarını tarifinizde ne kadar şeker varsa o miktarı ikiye bölerek ayrı ayrı karıştırın sarı ve aklara. Her iki karışım da ayrı ayrı çırpıldığında kendi hacminin en az iki katına çıkabiliyor çünkü. Ardından ayrı ayrı kabarttığımız yumurtanın akları ve sarılarını bir araya getiriyoruz zarif hareketlerle.

Yumurtalarımızı tamamen kabartıp bir araya getirdiğimize göre işe kuru malzemeleri ekleyerek devam edebiliriz. Un, şeker, kabartma tozu ve vanilya gibi kuru malzemeleri kullanırken mutlaka eliyoruz. Böylece yumurtanın kabarıklığını söndürmemiş hatta aksine daha pofuduk kalmalarını sağlamış oluyoruz.

Malzemelerle harmanlandıktan sonraysa kek kalıbına alıp doğru fırındaki yolculuğuna uğurluyoruz kek hamurumuzu. Tarifinizde herhangi bir derece belirtilmediyese önceden 170-180 derecede ısıttığınız bir fırın kekiniz için uygun olacaktır. Eğer tarifinizde süre verilmediyse ve ne yapacağınızı bilemediyseniz 40-45 dakika kadar bir sürenin yeterli olacağını da söylemeden geçmeyelim ki siz de kekiniz oldu mu diye fırın kapağını açıp kapamak zorunda kalmayın sık sık. İşte en kısa ve doğru yoldan bir kekin nasıl yapılacağını öğrendik bile.

Hatta sadece şurada anlattıklarımızla yola çıkarak bir kek yaparsanız o annenizin elinden çıkan sade kek tarifine ulaşmış olursunuz. Eğer daha derli toplu bir sade kek tarifi arıyorsanız o zaman sizin için çoktan hazırlamış olduğumuz sade kek tarifimize de bekleriz.

Kek nasıl kabarır öğrenelim: Kek yapmanın püf noktaları

Basitçe doğru bir şekilde kek nasıl yapılır sorusuna cevap verdik. Ama püf noktalarını da bilmek gerek. O zaman başlayalım.

Hani yumurtalarımızın sarılarını ve beyazlarını ayırıp öyle şekerle buluşturmuştuk ya onları. İşte o işlem tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Çünkü yumurta aklarının içine minicik bile sarısından kaçsa o aklar bir türlü kabarmak bilmiyor. O yüzden en başta yumurta sarısını ve akını birbirinden dikkatli ayırmak gerekiyor.

Göstermemiz gereken özen bu kadarla da bitmiyor. Eğer gerçek bir kabarık kek istiyorsanız şekerle buluşan akları ve sarıları doğru şekilde bir araya getirmeniz gerekiyor. Bunun da püf noktası, iki karışımı birbirine karıştırırken yumurta sarısının bulunduğu kaba, yumurta aklarından oluşan karışımı 2-3 seferde yavaş yavaş karıştırmanız. Bu sayede tam istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Katı malzemelere gelince, onları da eleyerek eklemeniz gerektiğini söylemiştik. Ama eleyip yumurta ve şeker karışımına eklediğiniz katı malzemelerden sonra hamurunuzu hunharca karıştırmamalı yine nazik davranmalısınız ona. Özellikle unu eleyerek karışıma ekledikten sonra bir spatula yardımıyla alttan üste doğru, sadece un gözden kaybolana kadar karıştırmanız yeterli. Fazla karıştırmak kekin kabarmasını doğrudan olumsuz etkiler.

Hamuru hazırlayıp kalıba döktük. Püf noktası kalmadı artık doğru fırına diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer tarifte aksi bir şey söylenmediyse fırını önceden mutlaka ısıtmış olmanız gerekiyor. "Neden fırını hep önceden ısıtıyoruz ki? diyenleri böyle alabiliriz.

firinda-kek

Kalıbıyla fırına gönderdiğiniz kekin pofudukluğuna olumsuz bir etki yaratmamak için kekin tam olarak piştiğinden emin olana kadar fırın kapağını açmayın. Çünkü kapağın açılmasıyla değişen fırın içindeki hava, kekinizin sönük olmasına neden olur.

Kek tarifi seçmeden önce son durak: Kek hakkında pratik bilgiler

Yaptığınız kekler yer yer çöküyor yer yer kabarıyorsa çökmesini engellemek için kek hamurunu kalıba koyduktan sonra doğrudan fırına atmak yerine 20 dakika kadar kalıbın içinde bekletmeyi deneyebilirsiniz.

Kek harcına taze meyve, kuru yemiş ya da şekerleme koymayı düşünüyorsanız dibe çökmemesi için ekleyeceğiniz malzemeleri eklemeden öncce una bulayabilirsiniz. Bu işlem için ısır unu ya da buğday unu kullanabilir, tüm malzemeleri una buladıktan sonra elekten geçirip üzerlerindeki fazla unu atlalarını sağlayabilirsiniz.

Kek yaparken sıvı yağ yerine tereyağı ya da margarin kullanıyorsanız harca karıştırmadan önce yağınızı rendeleyin. Böylece yağ, çabucak erir ve işiniz kolaylaşır. Aynı zamanda koyacağınız yağın undan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde kekiniz pişerken çöker.

Kek hamurunu yaparken mikserden yardım alıyorsanız karışıma unu ekledikten sonra mikserinizin hızını düşükte tutun. Çünkü yüksek hızda çalışan mikser, hamurun olması gerektiğinden çok daha fazla sıvı olmasına neden olur.

Son olarak, kekinizi kalıptan çıkarmakta zorlanıyorsanız kek kalıbının içine şeritler halinde alüminyum folyolar yerleştirdikten sonra kek harcını dökün. Alüminyum folyo kullanmak istemiyorsanız kalıbın tabanına yağlı kağıt koyabilirsiniz.

Eğer kekiniz piştikten sonra kalıptan çıkaramadığınız aklınıza gelirse, hemen üzülmeyin. Çünkü hiçbir şey için geç değil. Kek kalıbının altına ve etrafına ıslak bir bez koyıp bir süre bekletirseniz kekin kalıptan kolayca çıktığını göreceksiniz.

Gelelim kek çeşitlerine: Kek tarifleri

Kek tarifi neydi, kek tarifi mutluluktu, görür görmez mutlu eden, "Acaba hangisini seçsem bugün?" dedirtendi. Her türlüsü güzeldi ama "o an" hangisini yemek istediğini seçmek, onu yapıp afiyetle yemek gibisi yoktu. İşte o yüzden geldi bu çeşit çeşit kek tarifi. Pratik kek tarifi de var burada, bol meyveli de, çikolatalı da... Hangisini yapacağını seçmek sana kaldı. İncelerken bile ağzın sulanacak, bol bol yutkunacaksın, şimdiden uyaralım.

Damla çikolatalı ya da çikolata soslu fark etmez: Çikolatalı kek tarifleri

Damla Çikolatalı Kek

Tatlı krizi gelince ondan güzel çözüm olmaz aslında. Hem karnını doyurur yavaş yavaş hem de tatlı isteğine bol çikolatasıyla çözüm olur. Çikolatalı kek tarifi dertlere deva olmaya geliyor.

Duyduğumuza göre "daha çok, daha çok çikolata" diye sayıklayanlar varmış aramızda. Yalnız bırakmıyoruz onları, kakaolu, nutellalı hatta damla çikolatalı bir kekle koşuyoruz yardımlarına. Ağızda kıtır kıtır damla çikolataların hissedildiği damla çikolatalı kakaolu kek tarifi size de iyi gelecek, eminiz.

Çikolatalı keklere ceviz de pek bir yakışıyor hani. Enerjisini cevizinden, lezzetini nutelladan alan bu kek de kaçmaz o yüzden. Koşar adım tarif arayanlar için nutellalı kek tarifini şöylece bırakıyoruz hemen.

Pastadan güzel: Islak kek tarifleri

Pastayla yarışan kekler yapmak isteyenlerin bir numaralı tarifi ıslak kekleri mutfağınızdan eksik etmeyin istedik. Nefis tariflerle ıslaklığın dibine vuran, soğuğu da sıcağı da ayrı bir enfes olan ıslak kekler hazırladık. En temel tarifini öğrenmek için ıslak kek tarifine doğru gidebilirsiniz.

Kakaoya doyamayanları ve mümkün olsa her tarife koyacak olanlarıysa daha bol kakao kullanıp lezzetine lezzet kattığımız kakaolu ıslak kek tarifine doğru alabiliriz.

Suflelerle yarışacak ıslaklık ve çikolata oranıyla gönülleri fetheden, misafirlerinizin tarifini sora sora bitiremediği bir tarifimiz de yok değil hani. Çikolatalı lav kek (lava cake) tarifi işte tam burada bekliyor sizi.

Geçmişe götürür, çocukluğa özlem olur: Mozaik kek tarifleri

Annelerin gün tatlılarının başında gelir mozaik kek, tıpkı mozaik pasta gibi. O zamandan beri severiz onun lezzetini, görünüşünü, pofudukluğunu. İşte o günlere özlemle hazırladık biz bu mozaik kek tarifini.

Tabii o zamandan bu zamana da çok şey değişti, mozaik kek de yerinde saymadı. Farklı desenlere bürünüp çıkageldi karşımıza. Biz ona zebra kek dedik, zebra kek tarifini de sizin için buraya bırakıverdik.

Daha farklı bir arayış içindeyseniz ve zebra kek de sizi yeteri kadar tatmin etmediyse mermer kek tarifi ile sanatın doruklarına çıkabilir, ebruli kek tarifi ile herkesi yeteneklerinize hayran bırakabilirsiniz.

Havuçlu tarçınlı, limonlu ya da portakallı: Meyveli kek tarifleri

Çikolatalı ya da kakaolu kekler çok bayıyor mideyi diye düşünenler için içindeki meyve aromasıyla doyururken ferahlatan nefis keklerimiz de seslerini duyurmak istiyor. Mesela puf puf kabarmış portakallı kek tarifimize bir kulak verseniz pek iyi edersiniz.

Issız Adam keki olarak da hafızalara kazınan, havucu ve tarçınıyla damaklara şenlik yaşatan o keki denemek isterseniz onun da tarifini seve seve veririz. Hatta verelim gitsin, işte havuçlu tarçınlı kek tarifimiz.

Limonun içine girip de güzelleştiremediği, lezzetine seviye atlatamadığı bir şey yok diyoruz ya hep, alın işte size nefis bir kanıtı: Limonlu kek tarifimiz.

Pratik kek tarifi arayanlara: Kolay kek tarifleri

Pişmeyen bir kekten bahsediyoruz, kek ile ilgili tüm kalıpları kırıyoruz. Uğraşsız, bol enerjili bir kek tarifi arıyorsanız pişmeyen kek tarifiyle buluşmanızın vakti gelmiş demektir.

Bu pişmeyen kek iyi hoş da malzemesi çok derseniz onun da çaresi bizde. İki malzemeyle kek yaptık, daha ne olsun. Hazırlayın yumurta ve fıstık ezmesini, açın iki malzemeli kek tarifini. 20 dakikada pişiversin.

Basit kek tarifi mi dediniz: Bardak kek tarifleri

Bardak kek ya da fincan kek tarifi arıyorsanız tam yerine geldiniz. İyi ki de geldiniz. Bir tarif verip bırakmayız ama sizi baştan söyleyelim. Oturup uzun uzun bardakta kekten bahsedelim isteriz biz. Pratikliğin, az bulaşığın, şık sunumun adresi bardakta kek tarifine doğru geçelim, orada daha rahat sohbet ederiz.

Fincan kek derseniz o da var, kulplarından tutup kaşık kaşık, çatal çatal yemelik. Artık neyle yemek isterseniz. Yanına belki bir fincan da kahve yaparsınız hem, pek de uyumlu olurlar. Ne dersiniz? Mug cake (Fincan kek) tarifini buraya bırakıyoruz, mutlaka bir gün yapmak istersiniz.

"Hep kakaolu olmak zorunda mı bu bardak kek?" dediğiniz kulağımıza kadar geldi. Elbette olmaz, bardakta fıstık ezmeli bir kek de yapılır mesela. Bu video onun kanıtıdır efendim.

O da kek ki: Brownie tarifleri

Brownie Tarifi

Brownie, daha adı geçince insanın ağzını sulandıran, mide gurultularını başlayan bir lezzetken ona niye burada yer vermeyelim mi? Mis gibi bir kek aslında o da. Değerini bilelim dedik, brownie tarifimizi hazır ettik.

Bana brownie'nin içindeki kakao bile yetmiyor derseniz size bitter çikolatayla içli dışlı olan bir brownie'den bahsetmek istedik. Bu fikri beğenenler bol çikolatalı brownie tarifimizi açtı bile.

Peynirle tatlı yemeyi sevenler ve labne peyniri elinden gelse her tatlıya katıp onun lezzetiyle taçlandırmak isteyenleri de unutmadık. Labne peynirli brownie tarifimiz, bünyede pasta etkisi yaratacak lezzetiyle aramızda.

Bu brownie'ler nasıl bu kadar güzel gözüküyor ki, bence tarifte söylemediğiniz bir şeyler var diyenleri de videomuza doğru alabiliriz. Biz hiç sizden bir şey saklar mıyız?

Sıradan keklerden sıkılanlara: Farklı kek tarifleri

rainbowcake-pasta

5. günün şafağında doğuya bakmak, sabahın ilk saatlerini denize 2 metre mesafede bir evde karşılamak, sıcak yaz gününde havuzun ortasına balıklama atlamak gibi rainbow kek. Akşam vakti mutfakta güneş doğuracak güçte bir kek tarifi arayanlara geldi rainbow (gökkuşağı) kek tarifi.

Daha da farklı bir tarif arayanlar için kekin en iyi eşlikçisi çayı kekin içine kattık. "Çay da keke yakışır ama ben çoğu zaman kahveciyim, yalnız arada gözüm çaya kaymıyor desem yalan olur" diyenler için nefis bir tercih oldu. Buyurunuz çaylı kek tarifimiz.

"Ben irmiği pek seviyorum ya onunla olur mu?" derseniz elbette cevabımız evet olur. Siz ne istediniz de biz yapmadık ki? İşte size nefis bir irmikli kek tarifi.

Diyet kek de olur ki: Hafif kek tarifleri

Formuna dikkat edenlerin özlemle andığıdır kek. Oysa düşük kalorili, az karbonhidratlı, bol lifli kekler de yapılabilir ki. Siz havuçları hazırlayın, biz anlatacağınız kalanını. Gelin, havuçlu kek tarifinden devam edelim sohbetimize.

Konu kek yemek olunca ne yapar eder, yeriz biz o keki. Diyetimizi de bozmayız üstelik. Bunun için havuç yetmiyorsa, Meksika fasulyesini bile bu konuda devreye sokabiliriz. Meksika fasulyeli fit kek tarifimiz işte tam da bunun için.

Olmaz olmaz deme hiç: Tuzlu kek tarifleri

Biz keki hep tatlı bilirdik ama tuzlu da bir nefis oluyormuş. Denedik gördük, siz de deneyin istedik. Tuzlu kek tarifimizi çok seveceksiniz, eminiz.

Hatta öyle çok seveceksiniz ki başka neli neli yapsam diye düşüneceksiniz. İşte tam o anda aklınıza gelecek patatesli kek tarifimiz. Hemen arayıp bulacak, yanına da bir salata yapıp afiyetle yiyeceksiniz.

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karamelize soğan kadar lezzetli şeyler yazmak isterdim.
1 yorum yapılmış
2015-01-21 20:52:28
Çok güzeller