Yemek.com

25. Gün İftar Menüsü: Etli Havuçlu Pilav ile Zeytinyağlı Barbunya Kol Kola

Etli, Havuçlu Pilav Tarifi

Son derece geleneksel olacakken son anda modern dokunuşları da ihmal etmemeyi tercih eden bir iftar menümüz var bugün. Adeta zıtlıkların ahengi var, adeta farklı kutupların çekim gücü var bugünkü menüde.

Çünkü önce kabak çorbasıyla başlıyoruz ve etli havuçlu bir pilav ile zeytinyağlı barbunya yapıyoruz. Buraya kadar geleneksel gibi. Sonrasında ise fincan kek ile daha yeni bir dokunuş yapıyoruz menümüze.

Buyurun efendim masaya, sizi bekliyoruz.

Günün lezzet artıran önerisi: Etli havuçlu pilavı hazırlarken, cam bir kase yardımı ile porsiyonlayarak sunumunu yapabilirsiniz. Pilav ve etlerin düzgün bir şekilde kaseden ayrılması için cam kasenin içerisine bir parça su sürmek bu işlemi kolaylaştıracaktır.

Lıkır lıkır içersin: Kabak çorbası

Kabak Çorbası Tarifi

Kavrulmuş ceviz içiyle servis edilen süzme yoğurtlu, tavuk sulu, kabak çorbasını ramazanın son günlerine sakladık ki iftar menülerinin ilk haftaki heyecanını yaratmadığını düşünenlere kabak tadında ders olsun...

Size de afiyet olsun: Kabak çorbası tarifi

İyi ki varsın!: Zeytinyağlı barbunya

Kuru fasulye sevenlere yaz sıcaklarına yakışır bir zeytinyağlı tarifi ile geldik ve içindeki şekerle düşen tansiyonlara ilaç olacak zeytinyağlı barbunyaya şans verin istedik. Sofrada herkesin gözü onda olacak.

Oh tane tane: Zeytinyağlı barbunya tarifi

Eti yumuşacık, havucu pek tatlı: Etli havuçlu pilav

Pilav yapmanın püf noktaları yazımızda tel tel dökülen efsane bir pilavın nasıl yapılacağını uzun uzun anlatmıştık. Bu seferki ise bir üst sınıf, pilavı zaten iyi yapanlar bu farklı tarifle iyice coşacaklar.

Kat kat gibi, pasta gibi: Etli havuçlu pilav tarifi

Yarım saate hazır: Fincan kek

Şimdi modern dokunuşlar dedik, modern dokunuşlara caprese salatası ile başladık. Sırada ise fincan kek var. Bildiğimiz keklerden biraz farklı gibi görünebilir ama mantığı tamamen aynı. Koca bir tepside yapmak yerine porsiyonluk fincanlarda pişiriyoruz. Sunumu da nefis oluyor tabii.

Bir dahakine portakallı yapalım: Fincan kek tarifi

Sahurda heyecanlı dakikalar: Patates muffin

Sahur yemeklerinin en süslüsüyle karşınızdayız bu kez. Patatesin doyuruculuğunu, yumurtanın besleyiciliğini ihmal etmeden, onları biraz daha süsleyerek sofralara çıkarıyoruz.

Hem gözümüz hem karnımız doyuyor: Patates muffin tarifi

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!