Yemek.com

22. Gün İftar Menüsü: Fırında Patatesli Tavuğun Şovuna Tanıklık Ediyoruz!

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi

İftar menülerimizin sonlarına yaklaşırken artık, tatlı bir yorgunluk, haklı bir gurur var tabaklarımızda. Ne güzel lezzetler yaptık, ne tatlı sofralar kurduk hep birlikte.

Son bir haftaya giriyoruz, sıkın çatallarınızı hanımlar beyler. Daha yapılacak nice tarif, kurulacak nice sofra var.

Mesela 22. günde, ezogelin çorbasıyla başlayıp, nohut salatasıyla devam edip, fırında patatesli tavukla zirveye çıkıp, supangleyle son bulacağız.

Haydi bakalım!

Günün lezzet artıran önerisi: Tavuğun tabiri caizse 'nar' gibi kızarması ve aromasının güçlenmesi için, nar ekşisi sosunu sulandırıp tavuğa sürün.

Ezogelin bereket demektir: Ezogelin çorbası

ezogelin-corbasi-tarifi

Türk mutfağının ne kadar bereketli bir mutfak olduğunu anımsatır insana ezogelin çorbası. Uzun yıllar önce, mutfağında kalan üç beş bakliyatla bu çorbayı ilk kez yapan Antepli Ezo Gelin'den beri böyledir bu. Güzel yapılan bir ezogelin çorbasından daha huzurlu çok az şey vardır ayrıca.

Değil mi ama: Ezogelin çorbası tarifi

Tavuk pilavsız da güzel: Fırında patatesli tavuk

Gördüğü her tavuğun yanına pilav koyanlar, tavuksuz pilavdan dönüp de çatalı kırılmayanlar bir durun. Neredeyse dünyanın bütün tariflerine evrilebilecek tavuğun yanına pilav koya koya vizyonunu öldürdünüz. Alın tavuğu, kesin yanına patatesleri, koyun fırına...

15 dakikada hazırlayın: Fırında patatesli tavuk tarifi

Piyazı kıskandırır: Nohut salatası

Baklagilleri salatalarda kullanmayı sevenler için mis gibi bir tarif nohut salatası. Salata sosuna tahin de katarsanız biraz humus lezzetine de yaklaşacak, bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Rengarenk iftar sofraları için: Nohut salatası tarifi

İftarda yabancı misafirle kapatıyoruz: Supangle

Fransızların “Soupe Anglaise”si, İtalyanların “Zuppa İnglese”siyle kapatıyoruz yirmi ikinci gün iftar menüsünü. Hazır supangle yapmıyoruz tabii. Çoğu zaman olduğu gibi sofraya koyacağımız tatlıyı baştan sona kendimiz hazırlıyoruz.

Buyursunlar: Supangle tarifi

Sahurun en leziz eşlikçisi olur: Kömbe

Mutfağımızın en sevilen hamur işlerinden olan kömbeyi, İç Anadolu usulü misler gibi hazırlıyoruz. Mayalama uğraşı olmadan pratik bir şekilde yapılan bu lezzeti, ister tek başına ister domates, salatalık, peynir ve zeytinin yanına katık ederek afiyetle tüketebilirsiniz.

Üzerine de bol bol susam: Kömbe tarifi

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!