Yemek.com

17. Gün İftar Menüsü: Ramazanda Balık Olmaz Diyenlere İnat, Somonu Sahneye Alıyoruz

somon tarifi fotoğrafı

"İftar menüsünde balık mı olurmuş" diyenlere inat, "denizden babam çıksa balık zannederim, affetmem" diyenleri yanımıza çekerek bugünkü iftar menüsünde somon öneriyoruz dostlar.

Hem hatırlayanlar olacaktır, hangi balık hangi mevsimde yenir dosyamızda anlattığımız üzere somonun en iyi olduğu ay Temmuz ayı.

Öncesinde mercimek çorbası, arkasında somon ve bitirirken de balığı öldürsün diye irmik helvası. Izgara sebzeyi de unutmayalım. Of. Of. Of.

Günün lezzet artıran önerisi: Somonu pişirmeden bir gece önce marine ederseniz kullandığınız marinasyon malzemelerin lezzetinin balığa iyice işleyerek lezzeti taçlandırabilirsiniz.

Sen vazgeçilmezsin: Mercimek çorbası

Mercimek çorbasını anlatmaya çalışmak ne gereksiz aslında? Çorba deyince ilk akla gelen, üzerinde pul biberli tereyağı gezdirildiğinde bir anda havalı olan, bittiğinde bir kase daha aldırtan, yaz-kış demeden içilebilen...

Bir kase daha lütfen, tereyağı da olsun: Mercimek çorbası tarifi

Sen haftada bir yenilmesi gerekensin: Somon

"Haftada bir akşam balık" alışkanlığı ne güzel bir alışkanlıktır. Şöyle limonuyla, salatasıyla, kılçığıyla, löp etiyle... Hem haziran temmuz ayı somonun en güzel olduğu aylar.

Ramazanda da yenir, yenmez mi hiç: Somon tarifi

İftarda gurme olur çıkarsın: Izgara sebze

Izgara sebze fikir olarak bile mükemmel. İsmini duyunca bir heyecanlanıyorsun, "Muazzam bir şeyle karşılaşacağım" diyorsun. Haklı da çıkıyorsun. İşte bu ızgara sebzeyi iftarda yiyince, doyayım derken...

Gurme oluyorsun: Izgara sebze tarifi

Sen yanında dondurmayı hak ediyorsun: İrmik helvası

Derler ki akşam yemeğinde mideye indirilen balığı öldürmek (!) şarttır. Bu öldürme eylemindeki baş zanlı da aslında çoğu zaman helva olur. İrmik helvası da çetenin en tatlı elemanı.

Pratik bir de hınzır: İrmik helvası tarifi

Sahurda mis kokular evi sarsın: Gözleme

İftara özene bezene hazırlanıyoruz, sahuru neden geçiştirelim? Hamurunu ellerimizle hazırlayıp açtığımız yufkalarla bir gözleme yapalım, herkes parmaklarını yesin dedik, kolları sıvadık. Önce hamurunu sonra da bol peynirli iç harcını hazır ettik.

Kalanı tavanın marifeti: Gözleme tarifi

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!