Yemek.com

11. Gün İftar Menüsü: Köfte Şiş İftar Sofranızı Güzelleştirmeye Geldi!

Köfte Şiş Tarifi

Ramazan ayının üçte birlik kısmı tamamlandı, herkes alıştı değil mi artık oruç temposuna?

Umarız ramazan ayı boyunca her gün için özel hazırladığımız iftar menülerine göz atarak sofralarınızı donatmaya devam ediyorsunuzdur.

11. gün iftar menüsünde klasik ama alışılandan biraz daha farklı hazırlanan bir nefis bir çorbayla giriş yapıyoruz. Ardından bünyeleri şakşukayla coşturuyor, köfte şiş ile keyiflendiriyor ve ramazana en çok yakışan hurma tatlısı ile kapanışı yapıyoruz.

Hazırsanız başlayalım.

Günün lezzet artıran önerisi: Hurma tatlısını yaparken, tatlınızın dış kısmının hafif kabuksu kıvamda olması için soğuk şerbeti sıcak tatlınıza azar azar ilave ederek yedirin. Dilerseniz bir top dondurma ile şerbetli tatlınızı hafifletebilirsimiz.

Mutfağa yeni giren bakliyat: Maş fasulyesi çorbası

Maş Fasulyesi Çorbası Tarifi

Maş Fasulyesi Çorbası Tarifi

Güneydoğu Asya kökenli, ABD ve Avrupa'da da tarımı yapılan, besleyici özelliğiyle, bol lifli olmasıyla ve C vitamini deposu olma yetenekleriyle bizim mutfaklarımıza kadar gelen maş fasulyesi var bu iftarda. Kendisini yemeği, tatlısı da yapılıyor ama...

Biz ondan çorba yaptık: Maş fasulyesi çorbası tarifi

Evde bir ocakbaşı havası: Köfte şiş

Köftenin her türlüsü sevilir. Kızartırsın, ekmek arasına koyar yersin, bir salçalı köfte pişer evde, halaylar çekilir. Ramazanın ortasına yaklaşırken iftar sofrasına bir ocakbaşı havası getirelim ve köfte şişi masalarımıza konuk edelim istedik. Çünkü köftesiz geçen günler çoğu zaman hüzündür.

Şişler hazır mı?: Köfte şiş tarifi

Patlıcana övgü vakti: Şakşuka

Böyle bir iftar sofrasında övgüyü patlıcanın alması sürpriz gibi gelmesin size. Köfte şiş de, hurma tatlısı da, maş fasulyesi çorbası da güzel ama bu akşam sofraya renk ve tat katan şakşuka. Hem şakşuka deyince yaz, yaz deyince şakşuka gelir akla.

Misler gibi: Şakşuka tarifi

Adı bile buram buram ramazan: Hurma tatlısı

Hurmayı orucunuzu açarken tüketiyor olabilirsiniz ama iftar sofranızı hurma tatlısı ile zenginleştirmeden de olmaz. Malzemeleri arasında hurma yok, ismi sizi yanıltmasın ama aldığı şekil itibariyle gönüllere hurma tatlısı olarak giren bu lezzet iftar saatinin en tatlı kapanışında baş rolde olmalı!

Çay ile mis: Hurma tatlısı tarifi

Sahura çok yakıştılar: Kıymalı milföy ruloları

Kıymalı Milföy Rulosu

Kıymalı Milföy Ruloları Tarifi

Çünkü kıyma gibi bir lezzet, köfte yapılmasa bile içine yumurta bile kırsan güzel oluyor. Biz onu milföyle birleştirdik, inanın çok yakıştılar. Hem de öyle çok uzun süre de ayırmadık kendisine, 1 saati bulmadan soframızda oldu. Çok da yakıştılar sahura...

Değil mi ama: Kıymalı milföy ruloları tarifi

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!