Yemek.com

9. Gün İftar Menüsü: Kurulun Sofraya, Fırından Kıymalı Kabak Çıktı!

9gun-iftar-menusu

Yemek.com olrak sizlere sunduğumuz iftar menülerimiz kaldığı yerden devam ediyor.

Ramazanın dokuzuncu günündeyiz ve artık yavaş yavaş alıştık iftara nefis sofralar kurmaya, sahurda bile şov yapmaya alıştık. Kaldı ki 30. günde bile ilk günmüş gibi sofralar kurarız biz yemek yapmayı sevenler olarak orası ayrı.

Bugünkü menümüz ise, mideyi çok da yormayacak türden. Un çorbası gibi güzel bir fikirle, yeşil mercimek salatasını destekliyor. Ardından fırında kıymalı kabakla nefis bir ana yemek sunuyor, tavuk göğsüyle şov yapıyoruz. Sahura da dünyanın en güzel tariflerinden biri çırpılmış yumurta var. Pratik ve lezzetli.

Haydi o zaman başlayalım!

Günün lezzet artıran önerisi: Un çorbasını hazırlarken, un ve tereyağını kavururken unun fazlaca renk almasından kaçının, üzerine tavuk suyu veya et suyunu eklerken çırpma teli ile hızlıca karıştırırsanız çorbanızı pürüzsüz bir kıvamda hazırlayabilirsiniz.

Elimize sağlık: Un çorbası

Türk mutfağının en yetenekli olduğu konulardan biri hemen hemen her şeyden çorba yapabilmesi ve bunu gerçekten lezzetli yapabilmesidir. Mutfağımızı açıklarken kullandığımız "bereketli" kelimesi de bu yüzdendir. Gerçekten hakkını veririz bu kelimenin.

Bakınız: Un çorbası tarifi

Manzarası en güzel iftar: Fırında kıymalı kabak

Yanlış anlaşılmasın, sofrayı boğaza kurun ya da deniz kenarına masa taşıyın demiyoruz. Fırından kıymalı kabağı çıkartın sofranın orta yerine koyun ki tarihin en güzel manzaralı iftarlarından biri olsun diyoruz. Bir kere bakın şu güzelliğe haksız mıyız?

Nefis: Fırında kıymalı kabak tarifi

Sen çok yaşa mercimek: Yeşil mercimek salatası

Yeşil Mercimek Salatası Tarifi

İçerdiği protein miktarıyla kasapta satılsa sırıtmayacak mercimeğe övgü tadında bir tarifle beraberiz. Bu tarifin olmazsa olmazı mercimek. O yüzden "Sen çok yaşa" diyoruz. Mercimeğin yanına dilediğiniz haşlanmış ya da çiğ sebzeyi ekleyebilirsiniz.

Hadi o zaman: Yeşil mercimek salatası tarifi

Tavuktan tatlı yapan milletiz: Tavuk göğsü

Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi

Dünyanın sayılı mutfaklarından şefleri bir odaya toplasalar, herkese belirli sorular, yetenekler sorsalar; bizi temsil eden şefin "Biz tavuktan tatlı yapabiliyoruz" demesi yeterli. Hele bir de orada tarifi yapıp yedirse, akılları çıkar odadakilerin. Çünkü tavuk göğsü böyle bir şey...

Çünkü muazzam: Tavuk göğsü tarifi

Sahurda yumurtaya ekmek banıyoruz: Çırpılmış yumurta

cirpilmis-yumurta-tarifi-nasil-yapilir

Olmaz ya sahurda memleketin bütün sofralarına bakabilsek, muhtemelen en çok sahurda kahvaltı yapanlar çıkar karşımıza. Öyle. Seviyoruz kahvaltıyı her daim. Hem pratiğiz, hem bu konuda iyiyiz. İyi olduğumuz bir diğer konu da yumurta. Nasıl yapsak güzel yaparız...

En güzel de çırparız: Çırpılmış yumurta tarifi