MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Bir Tatlı Huzur Almaya Gidebileceğiniz Bol Sohbetli 8 Fasıl Mekanı

Eğlenmekte, hoplayıp zıplamakta üstüme yoktur. Her ne kadar fasıl ortamındaki müzisyenlerin kulağıma dayadığı klarnetten ya da zorla para istemelerinden hoşnut olmasam da fasıl, özel gecelerin vazgeçilmezdir. Hatta aniden gelen “Nereye gidip de eğleneceğiniz şimdi?” sorularının cevabıdır. Gülü seven dikenine katlanır aynı o hesap!

Mevsim bahar olunca kutlanacak bir sürü de şey vardır şimdi. Bekarlığa veda, doğum günü, yazın dört bir yana savrulan arkadaşlara veda vs. Elimi çabuk tutup, hemencecik bir liste hazırlayayım da nerede eğleneceğini bilmeyen arkadaşlara yardımcı olayım istedim.

Sizin tek yapmanız gereken bu eğlenceye bir kılıf uydurmak, en eğlenceli, sohbetine doyum olmayan ve mümkünse “kalk iki göbek atalım" diye dakikalarca ısrar etmeyecek dostlarınızı yanınıza almak.

Her şey hazırsa, şimdi başlayabiliriz!

Kuralım mı sofraları: Zarifi

Modern meyhane örneğini hakkıyla taşıyan Zarifi, eğlenceyi, göbek atmayı, karın doyurmayı ve haliyle hangover olmayı garanti ediyor.

Taksim’de öve öve bitiremediğimiz Tantunici Suat Usta’nın hemen arkasında kalıyor. Tıkış tıkış binaların arasında Boğaz’a yakışır bir mekan. İlk gittiğimde şaşkınlığımı gizleyememiştim ve açıkçası beklentim düşmüştü ama olaylar sonrasında çok farklı gelişti.

Nasıl bir eğlenmek, nasıl bir sohbet, nasıl keyifli bir masa! Bu memnuniyetimde Suzan Kardeş ve leziz mezelerinin payı tabii ki büyüktü ama fasılın da en eğlenceli halini burada göreceğinize eminim. Hem burada kulağınızın dibinde klarnet çalan biri yok.

Yemekler ve mezeler hakkında da küçük detaylara girmezsem olmaz! Bir kere halkların kardeşliği deyip Facebook hesabınızda paylaşacağınız Ermeni, Rum, Musevi, Arap ve Levanten yemekleri var. Damaklardan hala silip atamadığımız ballı patlıcan, sebzeli haydari, bakla fava, balıklı kabak mücver, ızgara levrek fileto ise tavsiyemdir.

Zarifi adres: Katip Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sokak, No 13, Beyoğlu, İstanbul

Nevizade'de bir inci: Krepen’deki Kadirin Yeri

Eğer bir fasıl gecesi için çok da paralar dökmek istemiyorsanız, tatil için para biriktiriyor ya da aldığınız kıyafetler yüzünden paranın suyu daha ayın ortasında çekildiyse ama eğlenceden de geri kalmam diyorsanız böyle gelin. Nevizade’de eli yüzü düzgün, keyifli bir mekan. Hem sadece hafta sonu değil her akşam fasıl var.

Yabana atılamayacak lezzette mezeleri de var: Fesleğen soslu mezgit başta olmak üzere, börülce, haydari, humus, peynirli biber turşusu, balık kokoreç önerimdir.

Bu havalarda girişte oturmaktansa teras katında oturmayı tercih ederim. Nevizade’nin kalabalığını tahmin ediyorsanız girişte sizi rahatsız edecek bir sürü satıcıya denk gelmeniz de olası!

Baştan uyaralım: Burada fasıla gidecekseniz, başınızdaki müzisyen amcalara katlanmak zorundasınız.

Krepen’deki Kadirin Yeri adres: Hüseyinağa Mahallesi, Nevizade Sokak, No 6/A, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

Salaşlığın lezzeti: Madam Despina

Yıllarca Kurtuluş’ta oturmuş biri olarak mahallemin en küçük fırınını bile sahiplenmesini iyi bilirim. "Hadi kalk eğlenmemiz lazım” deyip gece yarısı sevgiliyi az keyfinden etmedim. Eşofmanlarımla gitmişliğim bile vardır Madam Despina’ya, oralıyım sonuçta!

Masa örtüleriyle, hala pimapene geçmeyen tahta pencereleriyle, ahşap sandalyeleriyle, bahçedeki sarmaşıklarıyla salaşlıkta üstüne yok! Mezeler deseniz çok çeşitli ama öyle wow bir lezzet ve fark yaratan bir şey yok!

Saat 9’dan sonra başlayan fasılları da rahatsız edici değil. İnsanları eğlendirmeye ant içmiş gibi çalıyorlar! Servis de gayet hızlı.

Her şey iyi hoş, eğlence gırla ama fiyatlara gelince anlamıyoruz! Uçuyorlar da uçuyorlar!

Madam Despina adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, Açık Yol Sokak, No 9, Şişli, İstanbul

Namı yürür: Kör Agop

Fasılın en keyifli semtindeyiz şimdi: Kumkapı’da. Akla ilk düşen de haliyle Kör Agop oluyor. 1938 yılından beri oracıkta. Kumkapı’nın biriciği desem yalan olmaz! “Durup dururken modern meyhane diye bir şey çıkardılar, o da neyin nesi” diyenlere burası önerimdir. Her şey geleneksel her şey eski meyhane kültürüne uygun.

Ben özellikle ahşap duvarlarının, duvardaki çerçevelerin, babaanne evinin salonuna dönüştüren masa sandalyelerinin hastasıyım. Ev sıcaklığında samimi bir mekan diyorum. E bu ortama, bir de sohbetine doyum olmayacak arkadaş sevgili lazım, ona göre!

Havuç tarama, topik, roka salatası, terbiyeli balık çorba, sıcak fasulye masanızda durmalık yiyeceklerden.

Kör Agop adres: Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sokak, No 7, Fatih, İstanbul

Orhan Veli der ki: Degüstasyon

Her ne kadar az önce bahsettiğim, paranıza göz koyan müzisyenler burada da var ama Orhan Veli’nin güzel şiiri adına burayı atlamak istemiyorum.

"Canan ki Degüstasyon'a gelmez
Balıkpazarı'na hiç gelmez”

Amaç sadece kalabalık bir arkadaş grubuyla bir araya gelmek, ucundan eğlenmekse burayı tercih edebilirsiniz. Yalnız rakının da etkisiyle arkadaşlarınızla derin sohbetlere gireceğiniz, sırlarınızı paylaşacağınız bir yer düşünmeyin. Mekan bir hayli gürültülü. Önerim akşam 9’u geçirmeden 6-7 gibi yemeğe başlamak. Fasıldan da yararlanın tabii. Müzisyen amcalar abiler diğer masalardayken iki göbek atın tabii. İyice eğlenmek istiyorsanız o zaman eliniz açık olacaksınız, çünkü para vermedikçe çalmıyorlar.

Şakşukası efsanedir, börülce, topik, tereyağında mantar güveç yenilebilir.

Degüstasyon adres: Hüseyinağa Mahallesi, Sahne Sokak, No 25, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

Anadolu'nun en sohbetlisi: Ziyade Fasıl

Anadolu’yu es geçemiyoruz. Şimdi “Neden Avrupa’dan o kadar örnek verirken Anadolu’dan sadece bir tane yazılıyor” gibi sitemlerde bulunabilirsiniz. Ama inanıyorum ki Ziyade Fasıl birçok meyhaneye taş çıkartır.

“Fasılın En Eğlenceli Hali” mottoları ile yola çıkan ve bu işi hakkıyla yapan yerlerdendir kendisi.

Önce tatmanız gereken lezzetleri sıralayıp sonra da eşsiz eğlencesine geçeyim. Pazı dolması, Ziyade Special Böreği, özel sosla marine edilen steak ve irmik helvası fark yaratmış, almış başını yürümüş lezzetlerden.

Eğlencesinde de Dj mi istersiniz roman havası mı? Ha olmadıysa oryantal şov ve kanto gösterisi de var.

Ziyade Fasıl adres: Yazmacı Tahir Sokak, No: 22, Sahilyolu, Suadiye, İstanbul

Fasılla yetinmeyenlere: Etiler Kallavi

Bazen eğlendiren bazen de hüzünlendiren fasılıyla, çeşit çeşit efsane mezeleriyle gönüllerin birincisidir o. 1995’ten beri de kah kötü günlerde kah iyi günlerde sıcacık meyhane kültürüyle içimizi ısıtıyor.

Buradaki fasıl bir süre sonra pop müziğe dönüşüyor. Enerjisine hakim olamayan genç arkadaşlar için duyurulur.

Masanızda mutlaka yenilip yutulası mezeleri sıralıyorum: Mercimek köftesi, haydari, havuç tarator, fava, kuru börülce, Çerkes tavuğu, acılı ezme ve közlenmiş kırmızı biber.

Etiler Kallavi adres: Nispetiye Mah. Aytar Cad. No: 3 Beşiktaş, İstanbul

Sezen Aksu tınılarıyla: Ali Haydar İkinci Bahar

İzlemeyen yoktur İkinci Bahar’ı. Dönemin Maria Mercedes’li, Vahşi Güzel’li dizilerinin arasından adeta güneş gibi doğmuştu. Şimdi bile bu diziyi anınca içim sıcacık oluyor. İşte burası İkinci Bahar için kurulan Samatya’daki o mekan.

Mutfak, diziden de hatırlayacağınız gibi Antep mutfağı. O mutfaktan kötü bir şey çıkması mümkün değil yani! Yuvalama, gavurdağı, köpoğlu, çiğ köfte, içli köfte, havuçlu patlıcan ezmeyi lütfen bir de burada yiyin. Bu lezzetler şimdiye kadar yediklerinizi sorgulatacak cinsten. Mezelerden ana yemeğe fırsat bulamayabilirsiniz. Bulursanız da kebapları süper, yiyiniz efendiler!

Burada yapılan sohbetin üstüne gelen fasıl da pek şahane oluyor. Alın size ruhunuzu yenilemek için on numara beş yıldız mekan.

Not: Rakı balık için artık Samatya’ya gitmeyeni ayıplıyorum. İddia ediyorum ki bu vazgeçilmez ikilinin keyfini en iyi sürebileceğiniz semtlerden. Meyhanenin merkezleri Arnavutköy ve Asmalımescit’i solda sıfır bırakır, o kadar! Asmalı’nın gürültüsünü, Arnavutköy’ün uçan fiyatlarına burada rastlamazsınız.

Ali Haydar İkinci Bahar adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No 6, Samatya, Fatih, İstanbul

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?