MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Ekim Ayıyla Birlikte Soframıza Daha Çok Konuk Olacak 12 Taptaze Yemek Tarifi

Eylül ayının çok kısa sürdüğünü, hop diye geçip gittiğini düşünüyorsanız üzülmeyin hemen öyle. Mis gibi ekim ayının gelişine sevinin onun yerine.

Çünkü bu ayda üzüm gibi eylülden kalan lezzetler de varlığını sürdürecek tezgahlarda, yeni sebze, meyveler de çıkacak sahneye. Soframız daha bir zenginleşecek. Nar gelecek mesela ayın sonlarına doğru, mandalina, elma, ayva elinizden düşmeyecek. Bu işin daha pırasası, kerevizi, çeşit çeşit balığı da var üstelik. Özlediklerimize kavuşacağız kısacası. Var mı ötesi?

Hazırlayın şimdiden alışveriş listesini, not edin tarifleri... Pek yakında ihtiyacınız olacak bunlara.

Yemekleri daha fazla soğutmadan, buyurun lütfen ekim ayı soframıza.

Balıklarla başlayalım istedik: Palamut tava

Sonbaharın gelmesiyle balıklara kavuşmamızın heyecanını ekim ayında da sürdürmeye kararlıyız. Bu ay da enfes olacak balıkların başında gelen palamut, tavalarımızdan eksik etmek istemediklerimizden.

Yapımı da pek kolay üstelik: Palamut tava tarifi

Bir fırın güzeli: Çipura

Çipura Tarifi

Tavada balık yapınca balık kokusu her yana yayılıyor, üstünüz başınız bir miktar yağ oluyor diye dertleniyorsanız balık yeme fikrinden uzaklaşmayın. Onun yerine ekim ayında misler gibi olan çipurayı alıp fırında yapın.

Siz yeter ki zamanıyken balık yiyin: Çipura tarifi

Hala taze patates varken: Patates muffin

Patates Muffin Tarifi

Biliyoruz, patatesi her mevsim bulabilirsiniz. Ama tazesi gibi olur mu hiç? Hazır ekim ayında da taptaze patatesler tezgahlardaki yerini korurken bol bol değerlendirmeli onları.

Mesela şöyle nefis bir muffin yapmalı: Patates muffin tarifi

Tavuk göğsü olmadan asla: Mantar kavurma

Ekim ayında korkmadan yiyebileceğiniz taze mantarlar da tezgahlarda boy gösterecek. Size de onu en çok yakıştığı lezzetlerden tavuk göğsüyle buluşturmak, afiyetle yemek düşecek.

Hadi soğutmadan buyurun şöyle: Mantar kavurma tarifi

İki tazeliği bir araya getirdik: Ayvalı kereviz salatası

Kereviz de ayva da ekim ayında kavuşacaklarımızdan. Öyle taze taze bulunca da iyi değerlendirmek lazım. Mesela bir araya getirmek, zencefil ve ceviz içi gibi mevsim güzelleriyle de lezzetine lezzet katmak lazım.

İçinde sonbaharın bereketi saklı: Ayvalı kereviz salatası tarifi

Ayvayı bulmuşken hemen bırakmayız öyle: Ayva dolması

Ayva Dolması Tarifi

Dedik ya, koca bir yılın sonrasında ayvalara kavuşacağız, dile kolay. Bulunca hemen bırakmak olur mu hiç, hele de içini bolca kıymalı harçla doldurup fırında bir süre misafir etmek varken?

Daha senle yapacak çok yemeğimiz var: Ayva dolması tarifi

Artık herkes sevmeyi öğrenmeli: Zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Pırasa, yazık, öyle pek kıymeti bilinmiyor onun. Oysa o içindeki tüm yararlı maddelerle her sonbahar-kış geliyor yine de. Sırf bizim için, değerini bilmeyi öğrenelim diye. İşte biz de onun bu sadakatine kayıtsız kalamadık, pırasayı en sevmeyene bile sevdirecek, basit ama etkili bir tarifle geldik.

Tam olarak şöyle: Zeytinyağlı pırasa tarifi

Muz geldi, hoş geldi: Şekersiz muzlu pancake

Şekersiz Muzlu Pancake Tarifi

Ekim ayının en güzel getirilerinden biri de muz. Ayın sonuna doğru tadını iyice alır, bize çilekten, kirazdan ayrılmanın hüznünü ilk lokmasıyla unutturur.

Bakınız unuttuk bile: Şekersiz muzlu pancake tarifi

Ayın sonuna doğru sürpriz olur: Mandalinalı kek

Mandalinalı Kek Tarifi

Mandalinayı şimdi arasanız, muhtemelen bulursunuz ama şöyle ekimin iyice gelmesini, ayın sonlarına yaklaşmayı beklerseniz daha da mutlu olursunuz. Sulu sulu, tatlı tatlı çıkıverir mandalina karşınıza. Kilolarca alırsınız.

E o kadar almışken de şu güzelden yaparsınız: Mandalinalı kek tarifi

Tam bir kış rüyası: Narlı turta

Narlı Turta Tarifi

Görüntüsü rüya gibi nefis bir narlı turta yapmanız için bekleyeceğiniz süre epey bir kısaldı. Sadece bakınca bile yeni yıl zamanlarını hatırlatan bu güzel, ekim ayının sonuna doğru yapabilecekleriniz arasında.

Şimdiden tarifini not etmeli: Narlı turta tarifi

Evet, onun da tazesi makbul: Cevizli glutensiz brownie

Cevizli Glutensiz Brownie Tarifi

Cevizin tazesi, eskisi ne fark eder ki, tadı zaten hep aynı diye düşünmeden önce sizi hemen taze taze tezgahlardaki yerini alan cevizlerden almaya davet ediyoruz. Kalanını zaten alacağınız ilk ısırıkta fark edecek, onu bu tarifte kullanmak için sabırsızlanacaksınız.

Ağzınızı sağlıkla tatlandırın: Cevizli glutensiz brownie tarifi

Üzümler bitmeden yetişin: Üzüm reçeli

Üzüm Reçeli Tarifi

Yılın son üzümlerine yetişin bitmeden. Alın onları, önce doya doya yiyin, ardından geleceğinizi de düşünerek reçel yapmayı ihmal etmeyin.

Lezzeti tüm yıla yayılsın: Üzüm reçeli tarifi

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

undefined yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?