Yemek.com

1. Gün İftar Menüsü: İlk Günün Misafiri Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi Tarifi

11 ayın sultanı geldi, hoş geldi!

Müslümanlar için sabır, ibadet, oruç, hoşgörü ve en anlamlısından empati ayı olan, açın halinin anlaşıldığı ve hatırlandığı bir ay ramazan ayı. Ailelerin hep beraber sofraya oturup "topun patlamasını" beklediği, dostları, akrabaları, yakınları bir araya getiren ve daha da yakınlaştıran ay. Ne güzel bir ay!

Yemek.com olarak bu güzel ay boyunca her gün bir iftar menüsü önerisi ile geleceğiz sizin karşınıza. Dört parçadan oluşan bu iftar menüsünde çorbayla hafif ve mideyi yormayacak bir başlangıç yapıp, ana yemeğe ve salataya ya da tamamlayıcı yemeğe, ardından da tatlıya ya da içeceğe geçeceğiz.

Ve son olarak da o günün gecesi için önereceğimiz birer pratik sahur tarifimiz olacak.

Bu menüleri hazırlarken de ana amacımız her zaman olduğu gibi sizi yormayacak, üzmeyecek ve keyifle yapabileceğiniz tarifleri bir araya getirmek olacak. Tabii bir de ramazana özel tatları unutmuyoruz; güllaçlar, şekerpareler, kebaplar, ızgaralar bir arada olacak...

Bir de her iftar menüsü öncesinde o günün bir tarifine özel püf noktasına menünün hemen başında yer vereceğiz. Örneğin bugün ramazanda şekerpare yapacaklar için önemli bir püf noktamız var.

O zaman hoş geldin ramazan! Hepimize şimdiden afiyet olsun!

Günün lezzet artıran önerisi: Şekerpare yapımında tatlının şerbeti çok sıcak değil, oda sıcaklığında bekletilmiş olmalı, şekerpareler ise sıcak olmalı ve şerbeti azar azar eklenmelidir.

Ramazanın ilk çorbası: Kırmızı mercimek çorbası

11 aydır düzenli yemeye alışmış mideniz ramazanın oruç tutulan ilk gününde isyan edecek haklı olarak. Kızmayın ona, alışacak önümüzdeki günlerde. Hafif bir başlangıç yaparak midemizi koruyalım Ramazan'ın ilk gününde. Hem unutmayın...

Hem nefsi hem vücudu terbiye ediyoruz: Kırmızı mercimek çorbası tarifi

Biz de ona bayılıyoruz: Hünkar beğendi

Saray mutfağının gözdelerinden Hünkar Beğendi. O yüzden ramazana da ayrı bir yakışıyor kendisi. En taze patlıcanların, tereyağında kavrulmuş un ve soğuk süt ilavesiyle buluştuğu, kısık ateşte pişen bol soğanlı etlerin onlara eşlik ettiği...

Zaten ramazan sofrası kalabalık olur: Hünkar beğendi tarifi

Sen vazgeçilmezsin: Çoban salatası

Dünyanın aynı anda en basit ve en karakterli salatası yarışması yapsalar, her yıl ilk üçte gösterilir çoban salatası. İftar menüsünde de hünkar beğendinin yanında pek bir güzel durur, güzelliği katlanır.

Biz seni yeriz: Çoban salatası tarifi

İlk günün kapanışına sen yakışırsın: Şekerpare

Baklavanın, güllacın, kadayıfın yeri ayrı, senin yerin hep ayrı be şekerpare! Bir tatlı bu kadar mütevazı olup, ağza atıldığında bu kadar görkemli nasıl olabilir? Şekerpareyse olur.

Hem de hazır değil, ev yapımı: Şekerpare tarifi

Sahur şenlensin: Ekmek çanağında yumurta

Hem tok tutması hem besin değeri hem de lezzetinden mütevellit sahurda yumurta tüketmeyi pek sevdiğinizi, yumurtanın yanında domatesi, salatalığı, peyniri, zeytini eksik etmediğinizi biliyoruz. Geçen ramazanlarda ve sahurlarda yumurtayı çeşit çeşit tükettiniz, kaşarlısından omletine, çırpılmışından menemenine yumurtaya doyamadınız.

Ama böylesini denemediniz: Ekmek çanağında yumurta

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!