Yemek.com

26. Gün İftar Menüsü: Bugünün Yıldızı Mantarlı Nohut Yemeği!

Mantarlı Nohut Yemeği Tarifi

Bir aya yakın zamandır çılgınlar gibi hazırladığımız iftar menüleri serimizde sona gelirken bünyede buruk bir neşe var. Malum, nefis bir ay yaşadık Yemek.com tarifleri ile beraber ama bir yandan da ancak 1 sene sonra yaşayabileceğiz tekrar kendisini. O yüzden buruk bir mutluluk işte.

Neyse efendim, ramazanın son günleri. Hem kıymetini bilelim hem de tadını çıkaralım.

Bugünkü menümüz bademli brokoli çorbası ile başlıyor. Ekmek niyetine götüreceğimiz mayalı bir poğaça tarifimiz var sonrasında. Ana yemek olarak mantarlı nohut yemeğiyle zirveye çıkıyoruz ve nefis bir gül tatlısı ile zirveye bayrağımızı dikiyoruz.

Günün lezzet artıran önerisi: Mayalı poğaça için yaş maya kullanacağınız tariflerde, mayayı önceden aktive etmek için bir parça tarifte olan ölçülü suyunuzla karıştırıp hamurunuza ekleyin ve en son tuz ile karıştırdığınızdan emin olun. Mayalı poğaçaların daha çabuk mayalanması için, hamur karışımı için kullanılacak suyun ılık olmasına özen gösterin.

Halsizlik çekenlere ilaç gibi gelecek: Bademli brokoli çorbası

Brokoliyi şimdiye kadar iftar menülerimizde bol bol övdük, bol bol kullandık. Çünkü sağlık önemli, vitamin almak önemli, bünyeyi sağlam tutmak önemli. Ramazanın sonlarına yaklaşırken yine iftarımızı mis gibi bir brokoli çorbası tarifiyle açıyoruz ve onun gücünü bademle katlıyoruz. Haydi bakalım.

Herkes sevmeli: Bademli brokoli çorbası tarifi

Pideyi ban suyuna: Mantarlı nohut yemeği

Baklagilleri es geçmek olmaz. Proteine doyalım diye nohutu baş köşeye oturtup bir de içine ona farklı bir tat veren mantarı ekledik. Suyuna bana bana yemelik bir ana yemek yarattık. O sofradan doyulmadan kalkılmayacak!

İşte uyum böyle bir şey: Mantarlı nohut yemeği tarifi

Ekmek niyetine: Mayalı poğaça

Şimdi artisan ekmekler moda, pek de severiz kendilerini. Karşılaştırmak da doğru değil aslında ama biz biraz düşündük, ekmek niyetine mayalı poğaça yapsak dedik havuç çorbasının ve köftenin yanına. Belki en güzel poğaça tarifi gelmez size ama vallahi de pek güzel oldular.

Bizde yalan yok: Mayalı poğaça tarifi

Pek şekilli, pek havalı: Gül tatlısı

Fotoğrafına biraz baktığınızda anlıyorsunuz ismini nereden aldığını. Ufak hamur parçalarının birbirine sarılması ile yapılan son derece romantik bir tatlı bu. Şerbeti de adeta aşk iksiri gibi dökülüyor üzerine. Baktıkça eski sevgilinizi hatırlatmaz belki, o kadar da romantik değil ama...

Aşık eder kendine, bela olur başınıza: Gül tatlısı tarifi

Sahurda börek yemek gibisi yok: Tava böreği

Sahurda börek yemeyi çok seviyorsanız ama börek yapacak kadar zamanınız kalmadıysa bu pratik tarif imdadınıza yetişir. Ne fırın ne tepsi derdi olmayan bu lezzet, bir tavayla neler yapılabileceğinin en leziz, en pratik kanıtlarından.

Çıtır çıtır olur: Tava böreği tarifi

İZLE
Doyamayanlar için bir de videomuz var!
2 yorum yapılmış
2015-07-06 15:59:03
Bu ramazan post ları neden yanlış tarihlerde yayımlanıyor acaba?
2015-07-06 16:13:57
Selamlar, Biz ramazana özel şöyle ( http://yemek.com/ramazan/ ) bir sayfa hazırladık. Orada tüm günlerin menülerini bulabilmeniz için önümüzdeki günlerin menülerini de hazır ediyoruz bir yandan. Sonra da günü gelen menüyü sosyal medya kanallarımız aracılığıyla okuyucularımıza duyuruyoruz (: