Yemek.com

6. Gün İftar Menüsü: Sofrada Sarma ve Sarımsaklı Köfte Birlikteliği!

Sarımsaklı Köfte Tarifi

İlk haftasını bitiriyoruz yavaş yavaş artık ramazanın. Ama hala tam gaz sürüyor iftarda sofrayı donatma motivasyonumuz. Değil bir hafta, olmaz ya 100 hafta geçseydi de fark etmezdi, biz o sofrayı donatırdık.

Yine öyle bir gündeyiz işte. Bu akşam da sofrada elimizden geleni yapıyoruz. Arabaşı çorbasıyla yaprak sarmayı aynı sahneye çağırıyor; sarımsaklı köfteyi assolist yapıyoruz. Tabii elmalı milföyün hakkını vermeden, sahurda bizlerle olacak ıspanaklı pancake'in selamını almadan olmaz.

Haydi o zaman mutfağa, akşam yemeği bekler, iftar beklemez.

Günün lezzet artıran önerisi: Günün tatlısı olan elmalı milföyü yaparken elmaları, merdane yardımı ile açtığınız milföy hamurları kalınlığında kesmeye özen gösterin.

Her yörenin tarifi: Arabaşı çorbası

Türk mutfağında hemen hemen bütün yörelerde bilinen, ismi aynı kalsa ya da değişse de tarifi neredeyse birbirinin aynısı olan çorbalar, yemekler, tatlılar var. Arabaşı da onlardan biri. İftar sofralarına da pek yakışan tariflerden.

Yapmaz mıydınız: Arabaşı çorbası tarifi

Tek atımlık tüketiniz: Sarımsaklı köfte

Fellah köftesinin kuzen tariflerinden sarımsaklı köfte. Sarımsağın girdiği her yeri güzelleştirme yeteneğini de kullanmadan geçemiyor. Biz bu tarifte köfteyi misket şeklinde yapıp, süzme yoğurda banıp banıp yemek suretiyle masaya getiriyoruz.

Siz de öyle yapın: Sarımsaklı köfte tarifi

En güzel başlangıç: Zeytinyağlı yaprak sarma

yaprak-sarma-tarifi-1

"Zeytinyağlı yemekler içinde ilk üçü sırala" deseniz, abartmıyoruz ülkenin tamamının zeytinyağlı yaprak sarmayı da sayacağı bir dünyada, bu şaheseri yalnızca annelerimizin pişirmesini ve önümüze getirmesini beklememeliyiz. Bu tarihi mirası biz de öğrenmeli, biz de yapmalı ve bizden sonraki kuşaklara bırakmalıyız.

Saygılar ona: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

İftar sofrasında bir gül: Elmalı milföy

İftar sofrasındayız diye, ramazandayız diye bütün tatlıların bol şerbetli olmasına gerek yok. Bu kez iftara gül şeklinde, sofranıza renk ve tat katacak mis gibi elmalı milföyler geliyor. Kendileri bir milföyün en güzel hali.

İnanmayanı tarife alalım: Elmalı milföy tarifi

Sahurda yenilik var: Ispanaklı pancake

Ispanaklı Pancake Tarifi

Ispanaklı Pancake Tarifi

Sahurda makarna yemek, sahurda erişte yemek yeryüzünün en büyük yanlışı değil. Kaldı ki tok tutar. Lakin mutfakta belirli sınırlar içerisinde değişiklik yapmak iftarda da sahurda da uygundur, mutlu eder hatta. Tam da bu sebepten bu sahurda mutfakta pancake var.

Hem de ıspanaklı: Ispanaklı pancake tarifi