Yemek.com

3. Gün İftar Menüsü: İnegöl’den Köfte, Buğdaydan Salata Masaya Geliyor!

3gun-iftar-menusu

Ramazanın 3. günündeyiz. İftar sofralarını güzelleştirmeye, sahur masaları için yarım saat daha erken kalkmaya, çorbalar, başlangıçlar, ana yemekler hazırlamaya, ilham vermeye, fikir dağıtmaya devam ediyoruz.

İftar menülerimizle ilk kez tanışacak, Yemek.com iftar menülerini ilk kez okuyacaklara küçük bir giriş yapalım o zaman izninizle. Ramazan ayı boyunca her gün çorba, başlangıç, ana yemek, tatlı/meyve ve sahur tarifinden oluşan iftar menüleri veriyoruz. Amacımız, aynı anda, aynı amaçla mutfakta buluşmak.

Şimdiden afiyet olsun.

Günün lezzet artıran önerisi: Çilekli profiterolünüzün, profiterol toplarını fırında pişirirken fırını fansız programda kullanırsanız daha düzgün yuvarlak toplar elde edebilirsiniz. Kreması için kullanacağınız nişastayı sulandırarak kaynayan karışıma eklerseniz daha çabuk istediğiniz krema kıvamına gelmesini sağlarsınız.

Her zaman çorbayla başlayın: Baharatlı patates çorbası

Baharatlı Patates Çorbası Tarifi

Orucunuzu nasıl açacağınız yorumu değil yanlış anlaşılmasın ama iftar sofrasına her zaman çorbayla başlayın. Midenizi sofraya alıştırın böylece, tıka basa doyup vücudunuzu yormadan önce çorbanın bereketine sığının. Tabii bunu mümkün mertebe hafif çorbalarla yaparsanız çok daha kıymetli olur...

O zaman buyursunlar: Baharatlı patates çorbası tarifi

İftara köfte yakışır: İnegöl köfte

Malumunuz bu topraklar köfte konusunda muasır medeniyetler seviyesinde tur bindirmiş durumda. Yalnızca bu satırları okuyan mutfaklardan çıkan köfte tarifleri bile buna yeter. Bu tariflerin en muazzamlarından biri de hiç şüphesiz İnegöl köfte.

Kendisi Bursa'dan geliyor: İnegöl köfte tarifi

İyi fikir: Buğday salatası

Buğday Salatası Tarifi

Salata yeryüzündeki bütün mutfaklarda güzel fikirlere olanak tanıyabilen bir kategori. Buğday salatası da bu güzel fikirlerden biri. Buğdaydan sadece aşure olmadığının kanıtı; nar ekşisi ve ceviz içiyle iftar sofranıza çok yakışacak bir tarif.

Deneyiniz: Buğday salatası tarifi

Madem yaz, bir parça da dondurma: Çilekli profiterol

Çok ağır bir yolculuk değildi 3. günün iftar menüsü. Bu sebeple tatlı konusunda çok da muhafazakar olmaya gerek yok. Çilekli profiterole girişmek serbest olsun. Hatta madem ramazan yaza geldi, birkaç parça da dondurmayı tabağın üstüne koymak olsun.

E hadi afiyet olsun: Çilekli profiterol tarifi

Sahurda ziyafet var: Ispanaklı yumurta

Ispanaklı Yumurta Tarifi

Sahurda yenebilecekler konusunda ülke olarak ciddi değişiklikler gösterebiliyoruz. Sahuru bir tabak çorbayla ya da kahvaltılıklarla geçirmek istemeyenler ya da değişiklik aramak isteyebilecekler için geliyor ıspanaklı yumurta tarifimiz. Malzemeleri şimdiden hazır edin...

Sahurda ıspanak var: Ispanaklı yumurta tarifi

Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!