Tonka Fasulyesi Nedir? Gastronomide Tonka Fasulyesi Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Tonka fasulyesi, baklagiller ailesinden Dipteryx Odorata isimli çiçekli bir ağacın türüdür. Bu ağacın tohumları tonka fasulyesi olarak bilinir ve kullanılır. Daha çok Güney Amerika ve bu iklime benzer yerlerde yetişmektedir. Türkiye'de üretimi ve satışı olmayan bir bitkidir.

Tohumları birçok alanda kullanılmaktadır. Aromatik içeriği sayesinde eczacılık, gastronomi, parfüm üretimi, aromalı sigaraların üretimi gibi alanlarda çokça yararlanılır. Kimi zaman mutfaklarda vanilya yerinde kullanıldığı bilinir. Gastronomi sektöründe de kendine yer bulan tonka fasulyesi ganajlarda, kremalarda, dondurmalarda kullanılmaktadır.

Bu vanilya aromasını içerdiği kumarin isimli kimyasal bileşikten alır. Kumarin fazla kullanıldığında kanın pıhtılaşmasını önler ve kalp krizlerine bile yol açabilir. Bu sebeple tonka fasulyesinin fazla kullanılması da insan sağlığı açısından tehlike içermektedir. Meyan kökü, lavanta, tarçın gibi meyvelerde de kumarin yer alır. Ayrıca çimler yeni biçildiğinde hoşumuza giden koku aslında kumarinden kaynaklanmaktadır. Doğada her şeyi ölçülü bir şekilde kullanmak en doğru yöntemdir. Paracelsus dediği gibi ‘’Her şey zehirdir. Mühim olan dozdur.’’Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?