Balığın Lezzetini Belirleyen Durumlar Nelerdir?

https://www.thespruceeats.com/frozen-fish-better-than-fresh-fish-1300625 | thespruceeats
Ahmet Uğur Işık
İAÜ Gastronomi And Culinary Arts
Ahmet Uğur Işık
14 takipçi6 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Cemre Özgüzel
Ocak 4, 2018
YENİ
5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Duygu Arslan
Temmuz 31, 2018

Balığın lezzetini birçok etmen belirleyebilir. Ama bunlardan en başta geleni balığın beslenmesi ve çeşitliliğidir. Bir diğer etmen ise balığın gezgin olma durumudur. Derin sularda besin çeşitliliği daha fazladır ve bu durum derin suda yaşayarak beslenen balıkların lezzetine etki etmektedir.

Mercan, karagöz, kırlangıç, lagos gibi balıklar derin su balığıdır ve mevsiminde oldukça lezzetlidir. Yine gezerek ve göç ederek yaşayan balıklar oldukça lezzetlidir. Bu balıklar; hamsi, sardalya, uskumru, lüfer, palamuttur. Saydığımız balıklar da aynı derin suda yaşayan balıklar gibi mevsiminde oldukça lezzetlidir.

Çiftliklerde yetişen balıkların lezzetsiz oluşu bu durumu kanıtlamaktadır. Taze denizden yeni çıkmış balık çok lezzetlidir ve yerken insana keyif verir. Ama bayat olarak yenen balık insan ölümlerine bile yol açmaktadır. Tüketicilerin balık seçerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bayatlamış balık toksik zehirlenmelere ve ölümlere yol açar. Taze balık Omega 3, A, B, D vitaminleri ve protein içerir. Balıklar iyot, fosfor, kalsiyum, klor gibi madensel tuzlar bakımından da zengindir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?