Balığın Lezzetini Belirleyen Durumlar Nelerdir?

https://www.thespruceeats.com/frozen-fish-better-than-fresh-fish-1300625 | thespruceeats
Ahmet Uğur Işık
Blogger💻-Writer✒️-Chef🔪 Spice Master🌶️
Ahmet Uğur Işık
21 takipçi9 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Temmuz 25, 2018
Cemre Özgüzel
Şubat 16
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Zeynep Çetin
Mart 30, 2020

Balığın lezzetini birçok etmen belirleyebilir. Ama bunlardan en başta geleni balığın beslenmesi ve çeşitliliğidir. Bir diğer etmen ise balığın gezgin olma durumudur. Derin sularda besin çeşitliliği daha fazladır ve bu durum derin suda yaşayarak beslenen balıkların lezzetine etki etmektedir.

Mercan, karagöz, kırlangıç, lagos gibi balıklar derin su balığıdır ve mevsiminde oldukça lezzetlidir. Yine gezerek ve göç ederek yaşayan balıklar oldukça lezzetlidir. Bu balıklar; hamsi, sardalya, uskumru, lüfer, palamuttur. Saydığımız balıklar da aynı derin suda yaşayan balıklar gibi mevsiminde oldukça lezzetlidir.

Çiftliklerde yetişen balıkların lezzetsiz oluşu bu durumu kanıtlamaktadır. Taze denizden yeni çıkmış balık çok lezzetlidir ve yerken insana keyif verir. Ama bayat olarak yenen balık insan ölümlerine bile yol açmaktadır. Tüketicilerin balık seçerken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bayatlamış balık toksik zehirlenmelere ve ölümlere yol açar. Taze balık Omega 3, A, B, D vitaminleri ve protein içerir. Balıklar iyot, fosfor, kalsiyum, klor gibi madensel tuzlar bakımından da zengindir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?