Yemek.com

Soylu Olmak Zor:

Düşes Patates Tarifi

Düşes Patates Tarifi

Bildiğiniz üzere "dük" bazı Avrupa ülkelerinde kral veya prensten sonra gelen en soylu kişilere verilen ünvan. Düşes de dükün eşine verilen ünvan malumunuz. "Bu soylu kimselerin soy ağacını çıkardık da elimize ne geçti?" demeyin. Krema sıkma poşetiyle şekil alıp pıt pıt fırın tepsisine yerleşen bir patates düşünün ki düşes patates tarifi olarak bilinsin, prenses patates tarifi diye anılsın. Böylesine onurlu, bu kadar da gururlu bir patates çeşidini ağırlayacağız bugün soframızda. Artık yanına ne yapılır siz düşünün.

Köftelere şekil verin, etinizi önceden marinasyon karışımında bekletin ya da yapın bir çoban salata olsun bitsin.

KAÇ KİŞİLİK

4 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

45 dakika

Malzemeler

 • 4 adet büyük boy patates
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı toz parmesan peyniri
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı taze çekilmiş renkli tane karabiber
 • 1/4 çay kaşığı toz sarımsak (arzuya göre)
 • 1/4 çay kaşığı rendelenmiş muskat cevizi (arzuya göre)

Püf Noktası

Püre yapımında mutfak robotu ya da çırpıcı kullanmayın. Patatesleri, çatal ya da patates ezici yardımıyla püre haline getirin.Kabuklarını soyduğunuz haşlanmış patatesleri bekletmeden püre haline getirin.

Nasıl Yapılır?

 1. Bol suda yıkadığınız büyük boy kabuklu patatesleri, kaynar suda yumuşayana kadar haşlayın.

 2. Haşlama suyunu süzüp kabuklarını soyduğunuz patatesleri sıcağı sıcağına, bekletmeden püre haline getirin.

 3. Tereyağı katıp patateslerin sıcaklığı ile erimesini sağlayın. Yumurta sarıları ve toz parmesan peynirini ekleyip karıştırma işlemini sürdürün.

 4. Taze çekilmiş renkli tane karabiber, rendelenmiş muskat cevizi ve toz sarımsak ilavesiyle tatlandırın.

 5. Pürüzsüz bir kıvama gelen püreyi, krema sıkma poşetine doldurup arzu ettiğiniz duy ile şekil vererek yağlı kağıt serili fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın.

 6. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında, patatesler hafif bir renk alana kadar 20-25 dakika pişirin. Taze kekik yaprakları, kişniş ya da toz parmesan peyniri ilavesiyle süsleyerek sevdiklerinizle paylaşın.

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
2 yorum yapılmış
2015-11-06 20:09:36
Bu site gerçekten mu-az-zam.