Köklü Tarihinden Evde Yapımına Sihirli İksir Kefir

yemek.com
Ahmet Uğur Işık
Blogger💻-Writer✒️-Chef🔪 Spice Master🌶️
Ahmet Uğur Işık
21 takipçi9 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mayıs 17, 2018
Mert Öndaş
Ocak 5, 2016
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Duygu Arslan
Ocak 16, 2019

Yıllar önce Türklerle savaş, ticaret gibi sebeplerle etkileşime giren Avrupa kıtası karşılarında bu kadar sağlıklı, dinç ve güçlü insanları görünce bunun sebebini aramaya başlamışlardı. Çünkü Avrupa kıtası o dönem hastalık ve salgından yıkılıyordu. Bu salgından en az etkilenenler Türklerdi. Göçebe Türklerin at, koyun, keçi gibi hayvanların sütlerini mayalayarak ürettikleri kefir, bu insanları yıllarca hastalık ve salgından koruyan bir ilaç olarak kullanılıyordu. Türkler bu iksiri korumuş ve devamlılığını sağlayarak nesilden nesile aktarmıştır.

5000 yıl öncesine dayanan kefirin tarihi ve ortaya çıkışı Orta Asya Türklerine ve Kafkasya’ya dayanmaktadır. Ünlü gezgin ve tüccar olan Marco Polo seyahatnamesinde kefirden söz etmektedir. Ama Avrupa ancak 100-150 yıl sonra kefirle tanışmıştır.

Elie Mertchnikoff ve mikroskobu

Mertchnikoff 1907 yılında basit mikroskobuyla kefir üzerinde yaptığı araştırmada ‘Lactobacillus’ isimli bakteriyi ortaya çıkartmıştır. Ve kefirin insan sağlığı için yararını şu sözlerle anlatmıştır: ‘’Bağırsaklardaki mikropların yiyeceklere bağlı olması vücudumuzun florasını modifiye etmeyi ve zararlı mikropları yararlı olanlarla değiştirmeyi mümkün kılıyor’’.

Bu sayede kefirin bilimsel olarakta sağlık üzerindeki etkisi yavaş yavaş duyulur olmuştur. Avrupa'da uzun ve sağlıklı yaşamanın sırını aramış tüm bilim adamları kefirle mutlaka karşılaşmışlardır. Bu sebeple kefir yıllarca insanlar için bir sihirli iksir niteliği taşımıştır. Bize atalarımızdan miras olarak kalan bu iksiri günlük hayatımızda daha sık tüketmemiz hastalıklardan korunmak için gereklidir.

Evde kefir nasıl yapılır?

 • UHT, kutu sütler kulanılmamalıdır.
 • Kesinlikle metal ekipman değmemelidir.
 • Günlük süt ya da güvenilir sütçüden alınan sütler kullanılabilir.
 • Gerekli malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 çorba kaşığı kefir mayası
 • 1 porselen veya cam kap
 • 1 tahta kaşık
 • 1 adet üstünü örtmek için bez
 • Yapılışı:

  Süt kaynatılır ve eli yakmayacak kadar ısıya geldiğinden cam veya porselen kaba dökülür. Tahta kaşıkla karnabahara benzeyen kefir mayası dökülür ve karıştırılır.Kesinlikle metal ekipman dememelidir. Güzelce karıştırdıktan sonra üzeri bezle örtülür ve karanlık bir odada 24 saat bekletilir. Bu süre sonunda kefir süzülür ve süzgeçte kalan maya iyice yıkanarak içme suyu içinde buzdolabına alınır, daha sonra kullanılabilir. İşte bu kadar basit...

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?