Yemeksepeti Delivery Hero

Türk İnternetinde Rekor: Yemeksepeti 589 Milyon Dolara Delivery Hero Tarafından Satın Alındı

Favorilerime
Ekle

Türkiye'nin ilk ve en büyük online yemek siparişi sitesi Yemeksepeti'nin hisselerinin tamamı, toplam 589 milyon dolarlık bir değerleme ile dünyanın en büyük online yemek siparişi platformu Delivery Hero'nun bünyesine katıldı.

Türk internetinde bugüne kadar yaşanan yatırım ve satın alımların en büyüğü olan bu işlem, daha da önemlisi yalnız Türk internetinde değil, online yemek siparişi sektöründe dünyadaki en büyük el değiştirme olma özelliğini taşıyor.

2001'de kurulan, Türkiye dahil 8 farklı ülkede hizmet veren ve 10 bine yakın üye restoran üzerinden aylık 3 milyon sipariş alan Yemeksepeti'nin de katılımı ile beraber Delivery Hero 32 farklı ülkede operasyon kabiliyetine ulaştı. Berlin merkezli Delivery Hero ayrıca aylık yaklaşık 10 milyon siparişe aracılık ediyor.

Bu satın alımın ardından Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevini sürdürecek ve Delivery Hero’nun yönetiminde de aktif rol üstlenecek.

Nevzat Aydın, Türkiye tarihinin bu en büyük internet yatırımıyla ilgili şunları söyledi:

“2001 yılında 4 kişiyle hayata geçirdiğimiz Yemeksepeti, bugün 400 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlara “Yemeksepeti yokken ne yapıyorduk?” dedirten bir iş modeli kurabilmek oldukça gurur verici.15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve doğru partneri bekledik. Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı”

Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg de Yemeksepeti'nin bugüne kadar gösterdiği performanstan dolayı yaşadıkları heyecana vurgu yaparak şunları söylüyor:

“Delivery Hero olarak bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. 15. yılında bile etkileyici büyüme oranlarını tutarlı bir şekilde gerçekleştirmesi, bize yaptığımız işte motivasyon ve ilham verdi. Nevzat ve ekibi, bu iş modelinin gelişmekte olan pazarlarda ne kadar başarılı olabileceğini Türkiye’de ve bölgede kanıtladı. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıra dışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum.”

Not: Yemek.com, bir Yemeksepeti markası ve girişimidir.


Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?